Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kotvu koupili za 50 milionů eur Irové

  13:14aktualizováno  13:14
Jeden z nejznámějších pražských obchodních domů skončil v irských rukou. Investiční a developerská společnost Markland Holdings Limited za jeden z největších českých obchodních domů zaplatila přes 50 milionů eur, tedy asi 1,5 miliardy korun.
Obchodní dům Kotva

Obchodní dům Kotva | foto: Martin MrázMF DNES

Společnost z Dublinu hodlá třicet let starou budovu zrekonstruovat. Hlavním cílem Irů je udělat z Kotvy moderní centrum nákupu. Obchodní dům ale má být i nadále místem, kde lidé nakupují "po česku," uvedl ředitel společnosti Aidan Scully.

Obchodní dům Kotva letos slaví třicátiny. Kdysi do něj směřovaly kroky snad každého návštěvníka Prahy, zákazníci ale v poslední době ubývají. - více zde

Problémem je zejména technický stav budovy, která už dávno nevyhovuje současným standardům. To se týká například parkoviště, nevyhovující je také fasáda, uvedl Robert Votický ze společnosti Lewis&Hickey, která architektonické práce na Kotvě zajistí.

"Prvním krokem je vrátit Kotvu do 21. století," řekl Votický s tím, že podrobnější analýzy jsou zatím předčasné. Ředitel firmy Markland Aidan Scully doplnil, že společnost nepočítá, že během rekonstrukcí bude nějak výrazněji narušen provoz obchodního domu. "Domníváme se, že nebude potřeba zavřít žádné podlaží," řekl.

Podle Votického je základem plánů zpřehlednit organizaci obchodního domu tak, aby bylo na první pohled patrné, kde najít které zboží, kde jsou hlavní vchody a podobně. Jaké investice si úprava vyžádá, společnost neprozradila.

"Budou velmi vysoké. Kotva má ale potenciál stát se nejnavštěvovanější (obchodní) destinací v Česku, tak jako tomu bylo v sedmdesátých a osmdesátých letech," uvedl pro ČTK Jaroslav Petrů z české pobočky společnosti Markland.

Irové: Vlastnické spory nás nezajímají
Irové získali obchodní dům poté, co prostřednictvím společnosti CRQ Czech odkoupili akcie firmy SPV KN, jediného vlastníka Kotvy. O stále nevyřešené vlastnické spory kolem Kotvy se příliš nestarají.

"Naši právníci pracovali dva roky na tom, aby smlouvu uzavřeli s tou společností, se kterou mají. Zajímáme se o budoucí rozvoj Kotvy a záležitosti, které se týkají její minulosti nás v podstatě nezajímají," doplnil finanční ředitel Frank Walker.

Akciovou společnost SPV KN stoprocentně vlastní komanditní společnost Kotva nemovitosti, která je zase stoprocentní dceřinou firmou akciové společnosti Kotva obchodní. Stoprocentní podíl ve firmě Kotva obchodní drží akciová společnost Kotva, které se vleklé spory akcionářů týkají, doplnila ČTK.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz