Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kotvu koupili za 50 milionů eur Irové

  13:14aktualizováno  13:14
Jeden z nejznámějších pražských obchodních domů skončil v irských rukou. Investiční a developerská společnost Markland Holdings Limited za jeden z největších českých obchodních domů zaplatila přes 50 milionů eur, tedy asi 1,5 miliardy korun.
Obchodní dům Kotva

Obchodní dům Kotva | foto: Martin MrázMF DNES

Společnost z Dublinu hodlá třicet let starou budovu zrekonstruovat. Hlavním cílem Irů je udělat z Kotvy moderní centrum nákupu. Obchodní dům ale má být i nadále místem, kde lidé nakupují "po česku," uvedl ředitel společnosti Aidan Scully.

Obchodní dům Kotva letos slaví třicátiny. Kdysi do něj směřovaly kroky snad každého návštěvníka Prahy, zákazníci ale v poslední době ubývají. - více zde

Problémem je zejména technický stav budovy, která už dávno nevyhovuje současným standardům. To se týká například parkoviště, nevyhovující je také fasáda, uvedl Robert Votický ze společnosti Lewis&Hickey, která architektonické práce na Kotvě zajistí.

"Prvním krokem je vrátit Kotvu do 21. století," řekl Votický s tím, že podrobnější analýzy jsou zatím předčasné. Ředitel firmy Markland Aidan Scully doplnil, že společnost nepočítá, že během rekonstrukcí bude nějak výrazněji narušen provoz obchodního domu. "Domníváme se, že nebude potřeba zavřít žádné podlaží," řekl.

Podle Votického je základem plánů zpřehlednit organizaci obchodního domu tak, aby bylo na první pohled patrné, kde najít které zboží, kde jsou hlavní vchody a podobně. Jaké investice si úprava vyžádá, společnost neprozradila.

"Budou velmi vysoké. Kotva má ale potenciál stát se nejnavštěvovanější (obchodní) destinací v Česku, tak jako tomu bylo v sedmdesátých a osmdesátých letech," uvedl pro ČTK Jaroslav Petrů z české pobočky společnosti Markland.

Irové: Vlastnické spory nás nezajímají
Irové získali obchodní dům poté, co prostřednictvím společnosti CRQ Czech odkoupili akcie firmy SPV KN, jediného vlastníka Kotvy. O stále nevyřešené vlastnické spory kolem Kotvy se příliš nestarají.

"Naši právníci pracovali dva roky na tom, aby smlouvu uzavřeli s tou společností, se kterou mají. Zajímáme se o budoucí rozvoj Kotvy a záležitosti, které se týkají její minulosti nás v podstatě nezajímají," doplnil finanční ředitel Frank Walker.

Akciovou společnost SPV KN stoprocentně vlastní komanditní společnost Kotva nemovitosti, která je zase stoprocentní dceřinou firmou akciové společnosti Kotva obchodní. Stoprocentní podíl ve firmě Kotva obchodní drží akciová společnost Kotva, které se vleklé spory akcionářů týkají, doplnila ČTK.

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz