Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kovács prodal kus vinařství

  2:08aktualizováno  2:08
Banky nám nebyly nakloněné a já jsem potřeboval peníze na investice, vypráví vinař Miroslav Kovács. Proto se zařadil mezi vinaře, kteří kus své firmy, v jeho případě rodinného Vinařství Kovacs, prodali.
Kovács prodal 45procentní podíl ve stejnojmenném vinařství z Novosedel u Mikulova společnosti Inekon Group.

Kovács prodal 45procentní podíl ve stejnojmenném vinařství z Novosedel u Mikulova společnosti Inekon Group. | foto: Profimedia.cz

Kovács prodal 45procentní podíl ve stejnojmenném vinařství z Novosedel u Mikulova společnosti Inekon Group za šest milionů korun.

Smlouvu podepsali koncem září. "Špatná zkušenost s bankami byla jedním z důvodů prodeje. Roli ale hrálo i to, že pana Huška už spoustu let znám," říká Kovács.

Josef Hušek je šéfem a zároveň většinovým majitelem firmy, která vyváží tramvaje a lokomotivy, staví cementárny, nemocnice, čističky.

"Je to dobrá investice. České víno má ve světě skvělý zvuk a zejména v oblasti přívlastkových a speciálních vín je znát růst poptávky," říká Hušek k tomu, proč zabrousil do jiného oboru.

Dodává, že roli sehrál i osobní vztah s vinařem, který se mu stará od roku 2000 o jeho soukromou vinici. "Vyrábím mu víno z vinohradu u jeho domu v Praze," popisuje Kovács.

V Praze se Huškovi o zhruba tři sta keříků starají jeho lidé. Kovács však jednou za čas přijede na kontrolu a na podzim naplánuje sběr. Víno pak odveze k sobě do Novosedel, kde je dále zpracovává.

Velká vylepšení
Kovács patří s roční výrobou dvě stě tisíc lahví ke středně velkým vinařstvím. Soustředí se převážně na kvalitnější vína s přívlastkem.

Hospodaří na 26,5 hektaru vinic, které jsou buď přímo jeho, anebo firem, kde má určitý podíl. Během příštích let chce své vinohrady rozšířit o dalších deset hektarů.

Získané peníze, z nichž tři miliony už měl obdržet a druhou půlku má Inekon zaplatit do konce roku 2010, chce použít na vylepšení vinařství.

Investice budou zahrnovat nový sklep na příjem hroznů, na kvašení, novou technologickou linku, nové tanky. Postavit chce dvě budovy, které budou navazovat na tu nynější, z které se po rekonstrukci stane lahvovna.

"Během jednoho roku chci udělat všechny investice. Sám bych je ale zvládl za deset let," říká. "Konkurence nespí a já chci mít klidnou hlavu a věnovat se vínu."

Hušek se na řízení vinařství podílet nechce, ale pomoci mu chce při snaze proniknout do zahraničí.

Cesta na sever
Nejnověji se Kovács chystá s dalšími sedmi vinaři sdruženými v seskupení V8 na veletrh do Polska. Dohromady se chtějí dokázat lépe prosadit.

Podle Kovácse už sice zájem o kvalitní vína v Česku převyšuje jejich nabídku, ale přístup na zahraniční trhy se hodí. "Je rozumné stát na více nohách pro případ třeba větší konkurence vín z dovozu," říká.

Členy V8 jsou právě ti, kteří na vylepšení vinařství dávají velké peníze. Nové vinařství má v zádech zemědělského obra AGRO-Měřín a Tanzberg bývalého ředitele Novy Vladimíra Železného.

Kovács také není první vinař, který kus firmy prodal. Rostislav Žďárský prodal většinu Vinařství Zaječí Soare Sektu, Jaroslav Springer se spojil s bratry Stapletonovými. Na prodej teď jsou i Velké Pavlovice.
Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Další z rubriky

VIDEO: V každém z nás je sportovec. Ruzyňské letiště fandí olympionikům

V každém z nás je kus sportovce

Letiště Václava Havla Praha vytvořilo sérii tří virálních videí, kterými podporuje české sportovce v Jižní Koreji. Tři...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Vyděšená mrkev nabádá děti k pití alkoholu. Britové zatrhli reklamu Aldi

Mrkev Kevin v reklamě Aldi má děsivé vize. Vidí duchy. Podle regulátora ale...

Z britských obrazovek musela zmizet reklama s roztomilou animovanou mrkví jménem Kevin. Zelenina, která se úspěšně...

Najdete na iDNES.cz