Viktor Kožený na cestě z vazby k soudu - Viktor Kožený na cestě z vazby k soudu

Viktor Kožený na cestě z vazby k soudu - Viktor Kožený na cestě z vazby k soudu | foto: Bloomberg News

Koženého pustili na kauci z bahamského vězení

  • 76
Finančník českého původu Viktor Kožený je opět volný. Po víc než roce a půl vazby se v pátek vykoupil z vazby na Bahamách. USA ho chtějí soudit za korupci, jejich právníci ale propásli odvolací stání o vydání. Soudce proto kauci povolil.

Vše o kauze Viktor Kožený najdete zde...

Na rozhodnutí o vydání do USA tak bude Kožený dál čekat na svobodě. Ta ho přišla na 300 tisíc dolarů, tedy skoro 6,2 milionu korun.

Veškeré žádosti o propuštění na kauci až dosud soud odmítal s poukazem na obavu, že by mohl Kožený z Baham uprchnout.

Koženého bahamský obhájce Paul Moss uvedl, že slyšení, které mělo proběhnout v pondělí, bylo odloženo na 23. června. Američtí právníci se podle Mosse nestihli připravit.

"(Kožený) je připravený a ochotný pokračovat, ale ... americká vláda připravena nebyla, a proto byla povolena kauce," řekl Moss. 

Vydání Koženého přitom USA zřejmě měly na dosah. Soudkyně v bahamské metropoli Nassau totiž už koncem loňského září rozhodla, že se "pirát z Prahy" bude ze svých praktik zodpovídat před americkým soudem. Kožený se ale odvolal. - více zde

Američané ho viní z rozsáhlé korupce. Měl se jí dopustit při privatizaci v Ázerbajdžánu. Podle obžaloby tam v devadesátých letech vozil ze Švýcarska letadla plná hotovosti, aby uplatil tamní politiky a získal práva ke koupi naftařských firem. Peníze patřily i americkým investorům.

Kožený si podle Mosse oddychl, těší se na setkání s rodinou a chce si teď "dát do pořádku život". Ve věznici Fox Hill seděl od začátku října 2005.

O Koženého usilují i Češi
Bývalý český občan oslnil v 90. letech významně zbohatl na československé kuponové privatizaci, ale posléze se dostal do podezření z finančních podvodů. Dnes má irský pas.

Vydání Koženého žádá na Bahamách od května 2005 také Česká republika. Naše justice ho podezírá ze spoluúčasti na zpronevěře majetku v hodnotě až 16 miliard korun.

Dodatečné dokumenty, které bahamská strana požadovala k zahájení procesu, předalo české ministerstvo spravedlnosti do Nassau podle informací z Prahy letos v únoru.

Dosavadní soudní řízení na Bahamách se české žádosti netýkalo a nebude se ho týkat ani při odvolacím procesu.

vlakKAUZA VIKTORA KOŽENÉHO
1990 - Po návratu z emigrace působil na federálním ministerstvu financí tehdejšího Československa jako poradce jednoho z autorů kuponové privatizace Dušana Třísky. Založil také Harvardské investiční fondy určené pro investování v kuponové privatizaci.

Leden 1994 - Natrvalo opustil ČR, když jej začal ohrožovat soud s bývalým agentem tajné služby Václavem Wallisem, který mu údajně prodával tajné informace. Wallis byl později osvobozen.
Září 1995 - Kožený získal irské občanství.

1996 - Spojením šesti Harvardských investičních fondů z první vlny kuponové privatizace a Sklo Unionu Teplice vznikl Harvardský průmyslový holding (HPH).

1997 - První američtí finančníci svěřili Koženému miliony dolarů, za které v Ázerbájdžánu nakoupil privatizační kupony. Z privatizace ale sešlo a hodnota kuponů klesla na nulu.

Leden 1998 - Kožený koupil HPH ve veřejné obchodní soutěži. Zaplatil dvěma směnkami se splatností do konce roku 1999 ve výši 10,559 miliardy korun. Kryty byly podílem na ázerbájdžánské kuponové privatizaci a podílem v ruské ropné společnosti Sidanko.

Prosinec 1999 - Soudy ve světě začaly Koženému kvůli investici v Ázerbájdžánu obstavovat majetek.

2001 - České orgány činné v trestním řízení se začaly zajímat o aktivity Koženého na území republiky.

Září 2001 - Česká policie připravila obvinění z podvodu pro Koženého a bývalého předsedu představenstva a likvidátora HPH Borise Vostrého.

2. října 2003 - Kožený byl v New Yorku obviněn ze zpronevěry 182 milionů dolarů z 15 investičních fondů. O tyto peníze přišli investoři v důsledku aktivit v Ázerbájdžánu.   - více zde

Podzim 2003 - V ČR založil Občanskou federální demokratickou stranu. Chtěl kandidovat ve volbách do EP v červnu 2004, ale cizinecká policie mu zamítla žádost o dlouhodobý pobyt. - více zde

14. října 2003 - Obvodní soud pro Prahu 4 vydal mezinárodní zatykače na Koženého a Vostrého. Jsou stíháni jako uprchlí kvůli rozsáhlému podvodu.

7. června 2005 - ČR navázala diplomatické styky s Bahamami, žádá vydání Koženého.¨

9. září 2005
- Policie po dvou letech ukončila vyšetřování kauzy Koženého a Vostrého.

6. října 2005 - Kožený byl zatčen na Bahamách.

14. února 2006 - Koženého společník Boris Vostrý, oznámil, že se vrací z Belize a vydá se české justici. - více zde
Poté, co mu žalobce odmítl dát na cestu doprovod, ale zřejmě názor změnil.
Zdroj: ČTK
,