KPN se nehodlá stát strategickým partnerem Českého Telecomu

Dosavadní klíčový zájemce o privatizaci zbývajících 51 procent akcií Českého Telecomu - nizozemská společnost KPN - oznámil, že od tohoto ustupuje. O získání většiny nemá zájem i přes exkluzivitu na jednání s českou vládou. V budoucnu se totiž chce nizozemský telekomunikační gigant zaměřit především na získávání licencí pro mobilní sítě třetí generace UMTS v západní Evropě.

Prostřednictvím konsorcia TelSource se KPN stala strategickým partnerem firmy SPT Telecom 28. června 1995. V prosinci 1998 zvýšila svůj podíl v SPT o dalších 6,5 procenta. Tyto akcie si Nizozemci nadále hodlají ponechat. Společně s TelSource jejich podíl na hlasovacích právech činí 33,5 procenta.

"Strategie druhého domovského trhu ve východní Evropě nám již nevyhovuje a KPN se rozhodla již zde dále neexpandovat," řekl podle agentury Reuters generální ředitel KPN Paul Smits.

"Na postoj KPN můžeme reagovat tím způsobem, že v nejbližší době půjde do vlády a také do připomínkového řízení příslušný materiál s návrhem postupu privatizace," uvedl v reakci oznámení KPN ministr financí Pavel Mertlík. Podle něj byla dosavadní nejistota v postoji nizozemského partnera spíše brzdou v přípravách odprodeje státního podílu.

Zástupci resortu dopravy ovšem rozhodnutí KPN přivítali. "Státu se uvolnily ruce. Bude moci prodat celých 51 procent akcií najednou," říká náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová. Pokud by si totiž KPN pouze zajistila majoritu koupí 17 procent akcií, musel by stát zbytek podílu prodávat na veřejných trzích.

Podle generálního ředitele Českého Telecomu Přemysla Klímy učiní vedení firmy vše pro to, aby operátor byl atraktivní investicí pro současné i minoritní akcionáře, stejně jako pro potencionální investory.

Podle předběžných informací mezi hlavní kandidáty o Telecom patří čtyři světoví telekomunikační giganti - Deutsche Telekom, British Telecom, francouzský Vivendi a americký SBC, který vlastní dánského národního operátora Tele Danmark. Ten měl o Telecom zájem již před pěti lety, kdy stát prodával první část společnosti.

Přestože Deutsche Telekom ve svém prohlášení trvá na tom, že má zájem jen o České Radiokomunikace, řada odborníků se shoduje, že Český Telecom plně zapadá do jeho strategie ve střední a východní Evropě. Německý telekomunikační obr totiž už ovládá národní operátory na Slovensku a v Maďarsku.

Tele Danmark sice případný zájem o Telecom nevyloučil, ale potvrdit ho zatím odmítá, protože stát ještě nestanovil pevná pravidla prodeje.

Východní Evropa a Česká republika přestala být pro zajímavá pro dominantního nizozemského operátora v souvislosti s úsilím o ovládnutí trhů mobilních telefonů třetí generace UMTS. Po získání licence v Německu se nyní chce zaútočit na trhy ve Francii a Belgii.