Krach cestovky na zážitky řeší policie, o peníze přišly dva tisíce lidí

  15:55aktualizováno  15:55
Loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, která až téměř do svého zániku sídlila v Olomouci a její majitelkou byla olomoucká podnikatelka Simona Žáková, vyšetřuje policie. Zůstaly po ní totiž dluhy přes deset milionů korun. O své peníze přišlo přes sto firem a zhruba dva tisíce lidí.
Policie vyšetřuje loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, po které zbyly dluhy minimálně deset milionů korun. (Ilustrační snímek)

Policie vyšetřuje loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, po které zbyly dluhy minimálně deset milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Touto cestovní kanceláří se zabýváme, prověřujeme kolem dvou tisíc poškozených z celé republiky. Policisté je nyní stále předvolávají a provádí výslechy," uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

"V této fázi ale zatím nelze říct, jak bude případ kvalifikován. Celkovou výši škody dosud neznáme, protože počet poškozených ještě stále nemusí být konečný," dodal.

V návrhu insolvenčního řízení z července loňského roku je nicméně celková dlužná částka vyčíslena na téměř deset a půl milionu korun. Hodnota majetku firmy je přitom ve stejném dokumentu spočtena jen na 563 tisíc.

"Vzhledem k tomu, že policie nyní hovoří již o dvou tisícovkách poškozených, lze předpokládat, že přiznané závazky a počty věřitelů budou ve finále mnohem vyšší," podotkl Jan Kratochvil z občanského sdružení Krachy cestovek, které na případ upozornilo.

Dlužné peníze vymáhá i více než stovka firem

Firma Zlatá rybka - zážitky prodávala dárkové certifikáty například na pobyty v relaxačních centrech, pivních lázních nebo luxusních hotelech po celé České republice, ale i v Rakousku. I tito dodavatelé služeb se nyní snaží vymoci dlužné peníze.

"Podle informací z insolvenčního návrhu po sobě Zlatá rybka zanechala přes 130 věřitelů z řad dodavatelů," nastínil Kratochvil.

Společnost s původním názvem Personal CZ se podle obchodního rejstříku přejmenovala na Zlatá rybka - zážitky v prosinci 2008 a koncesi na provozování cestovní kanceláře získala následující rok v březnu. Úpadek kvůli předlužení vyhlásila o tři roky později, 16. dubna 2012.

Majitelku a jednatelku zkrachovalé cestovky se redakci nepodařilo kontaktovat. Internetové stránky firmy jsou zrušeny a jediné dohledatelné telefonní číslo už neexistuje.

Lidé zjišťovali, že nic nedostanou, ještě měsíce po krachu

Na internetových fórech lze najít řadu stížnosti klientů, kteří zaplatili za dárkové certifikáty, ale jediným zážitkem, kterého se jim dostalo, byl marný boj o uskutečnění domluvené služby nebo vrácení peněz.

Některé jsou přitom ještě z léta či podzimu loňského roku, neboť kvůli delší době platnosti dárkových poukazů se je někteří lidé pokusili využít až za nějaký čas po zakoupení.

"Zakoupen relax v pivních lázních za pět tisíc korun, termín byl recepcí v Chodové Plané přijat, leč před příjezdem zrušen. Stejné zklamání jako u ostatních. Rybka kasíruje peníze, ale žádné služby neposkytuje," píše například 7. června v hodnocení firmy na portálu Heureka.cz uživatel s přezdívkou Kyzúr.

"Dnes jsem chtěla rezervovat ´zážitek´ od Zlaté rybky a jaké bylo mé překvapení, že za ušetřené peníze z mateřské mi zbyl jen kus bezcenného papíru. Jdu podat trestní oznámení," přidává se další klientka Tera 20. května.

"Zážitek romantická večeře v Plzni se nekoná," konstatuje pak krátce také uživatelka Martina na začátku října.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Zájem o životní pojistky přidusili lovci provizí. Teď se produkt vrací

Ilustrační snímek

Zájem o životní pojištění dlouhodobě klesá, a to zejména kvůli nejasným smluvním podmínkám a poradcům, jejichž hlavní...

Láhev za půl milionu dolarů. Aukční síň vydražila nejdražší vína

Romanée Conti 1945, Côte de Nuits, Grand Cru (588 tisíc amerických dolarů)

Dvě láhve červeného vína z francouzského vinařství Romanée-Conti zlomily dosavadní aukční rekordy, ale i odhady znalců....

Michelinské hvězdy zvedají obrat, ale i tlak na restauratéry a kuchaře

Zleva současní držitelé michelinské hvězdy: Radek Kašpárek, Roman Paulus a...

Michelinská hvězda je pro kuchaře nebo restauratéra něco jako Oscar pro herce. Ale není to jen pocta. Ocenění „nakopne“...Najdete na iDNES.cz