Krach cestovky na zážitky řeší policie, o peníze přišly dva tisíce lidí

  15:55aktualizováno  15:55
Loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, která až téměř do svého zániku sídlila v Olomouci a její majitelkou byla olomoucká podnikatelka Simona Žáková, vyšetřuje policie. Zůstaly po ní totiž dluhy přes deset milionů korun. O své peníze přišlo přes sto firem a zhruba dva tisíce lidí.
Policie vyšetřuje loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, po které zbyly dluhy minimálně deset milionů korun. (Ilustrační snímek)

Policie vyšetřuje loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, po které zbyly dluhy minimálně deset milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Touto cestovní kanceláří se zabýváme, prověřujeme kolem dvou tisíc poškozených z celé republiky. Policisté je nyní stále předvolávají a provádí výslechy," uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

"V této fázi ale zatím nelze říct, jak bude případ kvalifikován. Celkovou výši škody dosud neznáme, protože počet poškozených ještě stále nemusí být konečný," dodal.

V návrhu insolvenčního řízení z července loňského roku je nicméně celková dlužná částka vyčíslena na téměř deset a půl milionu korun. Hodnota majetku firmy je přitom ve stejném dokumentu spočtena jen na 563 tisíc.

"Vzhledem k tomu, že policie nyní hovoří již o dvou tisícovkách poškozených, lze předpokládat, že přiznané závazky a počty věřitelů budou ve finále mnohem vyšší," podotkl Jan Kratochvil z občanského sdružení Krachy cestovek, které na případ upozornilo.

Dlužné peníze vymáhá i více než stovka firem

Firma Zlatá rybka - zážitky prodávala dárkové certifikáty například na pobyty v relaxačních centrech, pivních lázních nebo luxusních hotelech po celé České republice, ale i v Rakousku. I tito dodavatelé služeb se nyní snaží vymoci dlužné peníze.

"Podle informací z insolvenčního návrhu po sobě Zlatá rybka zanechala přes 130 věřitelů z řad dodavatelů," nastínil Kratochvil.

Společnost s původním názvem Personal CZ se podle obchodního rejstříku přejmenovala na Zlatá rybka - zážitky v prosinci 2008 a koncesi na provozování cestovní kanceláře získala následující rok v březnu. Úpadek kvůli předlužení vyhlásila o tři roky později, 16. dubna 2012.

Majitelku a jednatelku zkrachovalé cestovky se redakci nepodařilo kontaktovat. Internetové stránky firmy jsou zrušeny a jediné dohledatelné telefonní číslo už neexistuje.

Lidé zjišťovali, že nic nedostanou, ještě měsíce po krachu

Na internetových fórech lze najít řadu stížnosti klientů, kteří zaplatili za dárkové certifikáty, ale jediným zážitkem, kterého se jim dostalo, byl marný boj o uskutečnění domluvené služby nebo vrácení peněz.

Některé jsou přitom ještě z léta či podzimu loňského roku, neboť kvůli delší době platnosti dárkových poukazů se je někteří lidé pokusili využít až za nějaký čas po zakoupení.

"Zakoupen relax v pivních lázních za pět tisíc korun, termín byl recepcí v Chodové Plané přijat, leč před příjezdem zrušen. Stejné zklamání jako u ostatních. Rybka kasíruje peníze, ale žádné služby neposkytuje," píše například 7. června v hodnocení firmy na portálu Heureka.cz uživatel s přezdívkou Kyzúr.

"Dnes jsem chtěla rezervovat ´zážitek´ od Zlaté rybky a jaké bylo mé překvapení, že za ušetřené peníze z mateřské mi zbyl jen kus bezcenného papíru. Jdu podat trestní oznámení," přidává se další klientka Tera 20. května.

"Zážitek romantická večeře v Plzni se nekoná," konstatuje pak krátce také uživatelka Martina na začátku října.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Otevírací doba obchodů o svátcích

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Vratné PET lahve. Firmy zkoušejí zdokonalit recyklaci plastových obalů

Ilustrační snímek

Evropská směrnice o omezení jednorázových plastů bude zřejmě od členských zemí požadovat, aby do roku 2025 sbíraly 90...

Najdete na iDNES.cz