Firma Schott Solar ve Valašském Meziříčí

Firma Schott Solar ve Valašském Meziříčí | foto: ČTK

Stávka v krachujícím Schottu nebude, odboráři jedou za šéfy do Německa

  • 24
Odboráři z valašskomeziříčského závodu Schott Solar, který vedení společnosti zavírá a jehož všech 500 zaměstnanců propouští, míří do Německa. S šéfy výrobce solárních panelů budou vyjednávat o výši odstupného pro odcházející lidi. S českým vedením firmy se totiž nedohodli a zvažovali kvůli tomu i stávku.

Odboráři nejdříve žádali dvanáct a pak deset platů. Teď chtějí vyjednat pět platů pro ty, kteří jsou ve firmě méně než pět let, a sedm platů pro ty déle sloužící. "Je to princip seniority. Lidé by dostali odstupné na základě odpracovaných let," vysvětlil Milan Šubrt, hlavní manažer Asociace samostatných odborů.

U vedení valašskomeziříčské společnosti Schott Solar však odboráři znovu neuspěli. A tak si sjednali schůzku přímo s šéfy představenstva v Německu. "Stále hledáme kompromis, ale když to dělá jen jedna strana, nikam to nevede," upozornil Šubrt.

Ve hře už byla i dvoudenní stávka, odvrátila ji ale rychlá reakce německého majitele. "Byli jsem připravení ve čtvrtek a v pátek zastavit výrobu. Lidé by do toho šli," potvrdil Šubrt. V poslední chvíli však přišlo z Německa pozvání k jednacímu stolu.

Fond pro nejpotřebnější odboráři rázně odmítají

S valašskomeziříčským vedením firmy se odboráři pokoušeli dohodnout ve středu odpoledne. Po pěti hodinách však bylo jasné, že z toho nic nebude.

"Zavázali jsme se splnit to, co je v kolektivní smlouvě," trvá na svém ředitel společnosti Martin Žalmánek.

Lidé by tak dostali tříměsíční odstupné. "Nad rámec jsme ještě navrhli vytvoření jakéhosi sociálního fondu pro ty, kteří na tom budou po propuštění nejhůře." Jak by fungoval nebo podle čeho by se vybírali ti nejpotřebnější, ale nevysvětlil. "Na podmínkách jsme se nedohodli, takže je to předčasné," řekl.

S největší pravděpodobností ale fond vůbec nevznikne, odboráři ho totiž odmítají zcela zásadně. "Na to nemůžeme přistoupit. Všichni ti lidé by peníze navíc potřebovali, a kdybychom měli mezi nimi vybírat, k ničemu dobrému by to nevedlo," tvrdí Šubrt. "Jsme z toho zklamaní, takto se nejedná."

Ve stejný den, kdy představitelé odborů zasednou k jednání v Německu, tedy 31. července, dostanou lidé ve Valašském Meziříčí výpovědi. Dvouměsíční lhůta pak začne 1. srpna. Podle některých informací má zároveň skončit také výroba. "Dokončí zakázku, takže pak už se budou jen dodělávat nějaké drobnosti. Po zbytek výpovědní lhůty tak zřejmě budou lidé doma s nižším platem," tvrdí Šubrt.

Vedení města už dříve zorganizovalo setkání s místními podnikateli a požádalo je o pomoc pro propuštěné lidi. Ti, kteří mohou nabídnout třeba i krátkodobou brigádu, se mohou hlásit na personálním oddělení Schott Solar.

"Mám informace, že to funguje. Podnikatelé nabízejí místa a lidé se chodí informovat. Schott to organizuje sám," řekl starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka. Firma Schott má ve městě několik různých firem, krach se týká jen společnosti Schott Solar.