Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj slíbil lidem z okolí Hyundai sto tisíc korun

  12:10aktualizováno  12:10
Pokud Korejci potvrdí, že svou novou automobilku umístí na Ostravsko, mohou se stovky lidí těšit na štědrý dárek. Krajské zastupitelstvo totiž rozhodlo, že každá ze 420 domácností z obcí Nošovice a Nižní Lhoty na Frýdecko-Místecku dostane 100 tisíc korun.
Investici Hyundai chce kraj odškodnit 100 tisíci na domácnost. Ilustrační foto

Investici Hyundai chce kraj odškodnit 100 tisíci na domácnost. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hejtman to oznámil obyvatelům obcí dopisem. V něm jim jednak vysvětlil, proč je pro kraj automobilka důležitá, jednak jim slíbil stotisícové odškodnění za nepohodlí při výstavě továrny, pokud investice za 45 miliard korun vyjde.

vlakDOPIS HEJTMANA TOŠENOVSKÉHO
si přečtěte zde v originální verzi

"Jde o kompenzaci časově omezené zátěže při výstavbě továrny," říká hejtman Evžen Tošenovský. Samotná továrna pak už životní prostředí podle něj škodit nebude, protože jde o ekologické a čisté provozy.

Kdo by se chtěl ještě narychlo do jedné ze dvou obcí s vidinou zisku nastěhovat, ten nemá šanci. Nabídka platí pro lidi s trvalým bydlištěm minimálně od letošního prvního září.

Na nabídce, která je v Česku zcela ojedinělá, se shodly všechny politické strany kraje. "Jde o shodu napříč politickým spektrem. Souhlasily i opoziční KSČM a ČSSD," řekla iDNES mluvčí kraje Šárka Swiderová.

Lidé dostanou peníze ve dvou splátkách. První příští rok, druhou po dokončení stavby. "Celkem se jedná o sumu čtyřiceti milionů korun. Zhruba dvacet milionů dostanou lidé příští rok, druhou polovinu v letech 2007 až 2008," doplnila Swiderová.

Peníze dostane každá domácnost. "Když například v jednom domě bydlí dole rodiče a nahoře jejich samostatně hospodařící syn, pak tady dostanou peníze dvě domácnosti," řekla mluvčí.

Obyvatelé: Chtějí si nás koupit
Ani dopis s finanční nabídkou obyvatele Nošovic v jejich názorech na budoucnost obce nesjednotil.

"Chtějí si nás koupit za sto tisíc korun. Já se ale koupit nedám, mám v areálu zóny pět hektarů, na kterých hospodaří zemědělské družstvo, a ty neprodám," říká Jiří Kozel z Nošovic. "Obávám se ale, že za sto tisíc budou lidé hodně ochotní."

Starostka Nošovic Dana Tichá míní, že jde o zajímavou nabídku. "Lidé ale teprve začali uvažovat, co to pro ně znamená. Zatím netuším, jak budou lidé reagovat."

Důchodkyně Vlasta Gavlasová si nemyslí, že by byla automobilka pro Nošovice přínosem. "V krásném prostředí pod Beskydy by továrna stát neměla. A sto tisíc? Co s bych s tolika penězi dělala?"

Podobně se na věc dívá i Dušan Kohut. "Z dopisu se mi udělalo špatně. Píše nám hejtman, který nechce v horách větrné elektrárny, protože by hyzdily krajinu, ale továrna pod Beskydy mu už nevadí."

Další peníze pro obce
Nošovice a Nižní Lhoty se nacházejí přímo v zóně, kde má Hyundai vyrůst. Kraj chce ale pomoci i vzdálenějším obcím, jejichž obyvatelé na bonus nebudou mít nárok. Peníze dá na výstavbu infrastruktury a další projekty, které pomohou rozvoji obcí.

Kolik peněz kraj zaplatí, zatím podle mluvčí není jasné. Prostředky v rozpočtu ale jsou. "Kromě položek, které musíme vyplácet ze zákona, máme ročně k dispozici asi 600 milionů korun," upřesnila Swiderová.

"Vše ale záleží na tom, jestli se Hyundai nakonec rozhodne v regionu investovat," dodala s tím, že konečné slovo padne do konce listopadu.

Na poli uprostřed plánované průmyslové zóny hospodaří zemědělské družstvo. To jedná s krajem o případné náhradě pozemků, jednání ale dosud nebyla úspěšná.

Moravskoslezský kraj velkou investici potřebuje. Míra nezaměstnanosti tu převyšuje 14 procent a řada ekonomů tvrdí, že po příchodu společnosti Hyundai tu vznikne kromě tří tisíc pracovních míst v automobilce až devět tisíc pozic u dodavatelských firem. - více zde

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz