Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj: Zrušené spoje na Ústecku jsme nahradili

  13:10aktualizováno  13:10
Autobusové dopravě na Ústecku kolaps nehrozí, ujišťuje krajský úřad. Začal platit nový jízdní řád, v němž Dopravní podnik Ústeckého kraje zrušil 380 spojů. Podle pracovníků ústeckého krajského úřadu to ale jsou v naprosté většině spoje, které už Ústecký kraj zajistil jinými dopravci.
Odvolané autobusy DPÚK se podařilo nahradit, tvrdí Ústecký kraj.

Odvolané autobusy DPÚK se podařilo nahradit, tvrdí Ústecký kraj. | foto: iDNES.cz

"Na spojích tak dosud jezdily souběžně autobusy DPÚK a dalších firem objednaných krajem," řekl pracovník odboru dopravy.

V pátek odpoledne vydal Ústecký kraj zprávu, v níž upozorňoval na možné problémy s autobusovou dopravu od platnosti nového jízdního řádu. - více zde

"Občané v kraji musí být připraveni na skutečnost, že se na mnoha místech v regionu po 9. prosinci některých autobusů opět nedočkají," uvádí zpráva.

Mluvčí DPÚK Marek Ženkl ale tvrdí, že DPÚK informoval Ústecký kraj o všech změnách jízdních řádů v souladu se zákonem 45 dnů před jejich platností.

Kraj jízdní řády 24. listopadu podle Ženkla schválil. "Ústecký kraj nejdříve porušil zákony a rozpočtová pravidla, když za veřejnou dopravu pro občany neplatil a nyní se snaží falešně moralizovat, že DPÚK není schopen nadále na vlastní náklady tuto ztrátovou dopravu provozovat," uvedl v pátek Ženkl.

Pracovník odboru dopravy ČTK řekl, že základní dopravní obslužnost v kraji je zajištěna. DPÚK například podle něj vyřadil od platnosti nového jízdního řádu 216 spojů na Teplicku. Zhruba polovina se týká spojů Teplice-Krupka.

Právě na této trase už dříve kraj zajistil autobusy jiných dopravců. Kromě toho se Ústecký kraj rozhodl některé spoje zrušené DPÚK nahradit přesto, že nemají charakter základní dopravní obslužnosti.

Pracovník odboru dopravy odhadl, že ze zhruba 4000 autobusových spojů v Ústeckém kraji není tak po zrušení 380 spojů DPÚK zajištěno kolem deseti spojů v celém kraji. To znamená, že například v některé obci z několika spojů jeden, který dosud jezdil, nepojede, vysvětlil úředník.

Někteří starostové označili páteční informaci Ústeckého kraje za poplašnou zprávu. "Celou sobotu i dnes mi volají vystrašení občané, zda autobusy v pondělí pojedou," řekl ČTK starosta Telnice na Ústecku Jaroslav Doubrava (KSČM). Do jeho obce přestal DPÚK jezdit už v září a kraj ho nahradil jinými dopravci.

Autoři: ,Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Pojišťovny v Česku zaplatí silné zemětřesení, důlní otřesy nepokryjí

Ilustrační foto

Zemětřesení na Chebsku z minulého týdne není první podobnou událostí v Česku. Klienti nahlásili několik škod na majetku...

Vedení ČEZ tři roky nedostalo odměny, teď si chce rozdělit 21 milionů

Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ

Vedení polostátní energetické firmy navrhlo, aby si z loňského zisku manažeři rozdělili na odměnách 21 milionů korun....

KOMENTÁŘ: Za drahý benzin mohou politici, sankce totiž nepomáhají

Pohonné hmoty (ilustrační foto)

Cena benzinu se šplhá nahoru a lidé za to mohou spílat hlavně světovým politikům, kteří rádi uvalují sankce proti...

Najdete na iDNES.cz