Krajský soud znovu zrušil stavební povolení na část dálnice D8

  8:18aktualizováno  8:52
Tahanice kolem dostavby dálnice D8 pokračují. Krajský soud v Ústí nad Labem začátkem týdne opět zrušil stavební povolení a následné rozhodnutí krajského úřadu o dostavbě dálnice mezi Lovosicemi a Řehlovicemi. Soudní verdikt však dostavbu dálnice neprotáhne.

Auta po čtyřkilometrovém úseku mezi Lovosicemi a Bílinkou jezdí od loňského května, na stavbě další části se pracuje. (Ilustrační foto) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Lovosický stavební úřad vydal stavební povolení k tomuto šestnáctikilometrovému úseku v říjnu 2009, občanské sdružení Děti Země se proti povolení odvolalo ke krajskému úřadu. Ten odvolání zamítl (o zamítnutí více čtěte zde).

"Rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje, odboru územního plánování a stavebního řádu ze dne 23. února 2010 a rozhodnutí Městského úřadu Lovosice, odboru stavebního úřadu a územního plánování ze dne 30. září 2009 se pro nezákonnost a vady řízení zrušují a věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení," uvedla v rozsudku, který je zveřejněn na úřední desce soudu, předsedkyně soudního senátu Markéta Lehká.

Zároveň soud zamítl žalobu na zrušení stanoviska ministerstva životního prostředí o vlivu stavby na životní prostřední a odmítl žalobu na zrušení rozhodnutí ministra životního prostředí z 14. února 2001.

Rozhodnutí soudu nemá na termín dostavby D8 vliv

Aktuální soudní verdikt zpoždění dostavby autostrády nezpůsobí. V první řadě se rozhodnutí týká objektů, které nejsou součástí samotné dálnice. Jde o přeložky dvou kabelů a dvou plynovodů, současně se jedná o šatnu fotbalového klubu FC Vchynice. Za druhé jsou pak všechny objekty již hotové.

Stavební úřad v Lovosicích by tak měl zahájit pouze formální řízení o odstranění staveb, které skončí vydáním nového stavebního povolení. Soud vyhověl žalobě proto, že úřady nezahrnuly do svých rozhodnutí některá stanoviska procesu hodnocení vlivu na životní prostředí EIA a nepočkaly na vydání výjimky k zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. 

"Jde o další důkaz, že pro některé úředníky v Lovosicích a na krajském úřadě je výhodnější rozhodovat nezákonným způsobem a nejlépe opakovaně," reagoval na rozhodnutí soudu Miroslav Patrik z Dětí Země.

Dálnice má spojit Prahu s podkrušnohorskou aglomerací a Saskem. O její trasu přes České středohoří se vedou už od 90. let spory. Mezitím automobilová doprava na sever republiky do Německa zhoustla natolik, že po obou objízdných trasách přes Ústí nad Labem a Teplice jezdí až deset tisíc aut denně.

V současnosti už se pracuje na dostavbě posledního 4,7 kilometru dlouhého úseku dálnice, hotovo by mělo být na přelomu let 2014 a 2015.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Na D1 u Humpolce se dělníci vrátí nejdříve v létě. Bude nová soutěž

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 103. kilometru dálnice D1 u Větrného...

Nová stavební firma se na rozestavěné dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem objeví nejdříve napřesrok v létě....

Přívozy bez transpondérů, navrhují poslanci. Zařízení jsou dražší než lodě

Přívoz přes řeku Labe se strmým schodištěm v Hřensku.

Přívozy nahrazující na řadě míst chybějící mosty by mohly i nadále jezdit bez takzvaných transpondérů, které plavidlům...

Najdete na iDNES.cz