Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Královna designu se vrací domů

  11:05aktualizováno  11:05
V devatenácti odjela studovat do Amerik. Bála se, že by jinak doma zlenivěla. Zabila by tím kariéru, jakých v Česku moc není. Nejdřív v New Yorku spala ve squatu a po nocích vydělávala v nemocnici. Teď je z ní nejlepší česká designérka, jež ve třiceti letech se svou prací pronikla až na Mars.
Dominika Applová

Dominika Applová | foto: Václav PancerMF DNES

Dominika Nell Applová dlouho žila a pracovala v Kalifornii, kde pomohla navrhnout třeba interiér marťanského vozítka pro NASA, pracovala pro tým Billa Gatese nebo navrhovala atypické mobily pro Siemens.

Doma je všude
K cestě do USA se dostala už jako mladá studentka prvního ročníku pražské UMPRUM. Průmyslový design vystudovala na uznávané americké univerzitě na Rhode Islandu, pak už v Americe zůstala a v branži se rychle vyšvihla nahoru.

Dnes žije převážně v Londýně, ale pokud jde o práci, žije vlastně na celé planetě. Navíc to vypadá, že se svými plány je teprve na začátku.

Letos v lednu Dominika po pěti letech odešla z kalifornského designérského studia Ideo, které v USA platí za špičku v oboru. Vznikla tam například první komerční počítačová myš nebo stojatá tuba na zubní pastu.

Opouští prestižní místo, díky němuž si udělala jméno i v Česku, a pomalu se přesouvá do Evropy. Její manžel Jakob, někdejší ekonomický poradce Tonyho Blaira, je v Londýně doma a Dominika chce v Evropě povýšit svou práci ještě o patro výš.

"Navrhovat, jak něco bude vypadat, mě už tolik nemotivuje," říká Dominika a zní to sebevědomě a uvolněně.

Namísto práce pro zvučnou značku si teď sama po světě hledá zajímavé nápady a jejich autorům nabízí své znalosti z první ligy. Zakládá s nimi malé firmy a jako kapitál přináší své představy, jak zboží prosadit v boji proti konkurenci, která používá zaběhlé a z jejího pohledu povrchní designérské postupy.

"Vidím, že jsem pochopila, co všechno se kolem designu motá," říká Dominika.

"Zájem mnoha průmyslových designérů o čistě formální stránku výrobku zdaleka nezaručí úspěch a hlavně dlouhodobý smysl," říká dnes už poměrně slavná Česka. V Londýně se přihlásila na kurz managementu MBA a po světě už má šest svých nových projektů. Začala se starat také o dva v Česku.

Předělá obří mobil z Jablonce
Místo projektů pro NASA nebo Billa Gatese vyrazila Dominika Nell Applová minulý týden do Jablonce nad Nisou, kde bude spolupracovat s firmou Jablotron na jejím čerstvém hitu, velkém stolním mobilu. Přístroj, který vypadá jako pevná linka, má Applová do konce roku od základu předělat.

"Dáváme jí volnou ruku, ať sama telefon nadefinuje nejen po stránce vzhledu, ale i po stránce funkčnosti," říká šéf a majitel Jablotronu Dalibor Dědek. Spoléhá, že mu světačka z Kalifornie pomůže zvládnout náhlou expanzi a prodat český mobil světu.

"Je to světový projekt, žádný kompromis," zdůrazňuje Jan Tuček, designér ve Škodě Auto a pro Applovou hlavní česká obchodní spojka.

Druhý její český projekt je móda a nová značka Yourbody, kterou dvě české módní návrhářky Dana Turečková a Yvonna Leitner stavějí jako butik pro vyšší nebo silnější dámské figury a těhotné ženy. Západní oblečení podle Dominiky normálním českým holkám nesedí. "Co se sem dováží, to neodpovídá naturelu české ženské postavy," zlobí se Applová.

Funkce rozhoduje
Oblečení atypických čísel nebo velké mobily pro starší generaci jsou příklady toho, co Dominiku na designu baví: dělat věci, jejichž nápad tkví už v tom, jak fungují, a není třeba jen dohánět jejich vzhled.

Právě to Applová považuje za slabinu u dnes masově prodávaných mobilů, které jsou přitom její největší specializací.

 "Dnešní mobily jsou vlastně stylingový podvod," prohlašuje Dominika. "Hledají se zajímavé materiály, všelijaké kosmické tvary, vybírají se tlačítka gumová nebo stříbrná. Přitom se zapomíná, jak se telefon ovládá a k čemu by mohl sloužit," říká Applová a vytahuje z batohu pět let starý černobílý Alcatel.

Dokazuje na něm, že princip ovládání je vlastně stejný jako u nejnovějších modelů.

U velkého českého mobilu Dědek věří, že díky jeho rozměrům bude mít slavná návrhářka potřebnou volnost. Applová slibuje, že půjde hlouběji než jen k návrhům vnější skříňky. Podle typů zákazníků si našla po Evropě různé rodiny, s nimiž už má domluvené návštěvy, aby je mohla sledovat, jak jej budou chtít ovládat.

Dominika tvrdí, že mobil na stůl ukazuje nový trend, kdy se výrobci začnou kvůli přeplněnému trhu zaměřovat na odstranění dnešních funkčních nedostatků mobilů a na objevování, co by mobil mohl nového přinést. Výsledkem by mohly být třeba telefony odolné prachu, antény vedené směrem od hlavy nebo přístroje s navigací, aby rodiče viděli, kde mají děti.

Z Evropy do USA a zpět
Její jméno zní americky, ale je to klam. Počítače Apple sice navrhovala, ale příjmení má jako každý, po tatínkovi.

Usadit se v Česku nemá v plánu, ale vůbec ne proto, že by domácími poměry nějak pohrdala. Na tradici českého průmyslu hodně trpí a věří v jeho renesanci, stejně jako ve svérázné české uvažování a potenciál zdejších lidí.

Po přestěhování z kalifornského Silicon Valley do Londýna se musela vzdát surfování a divokého prostředí nejmodernějších vynálezů, o kterém však už loni po svatbě říkala, že s věkem se vytrácí tamní kouzlo.

"Líbí se mi, jak se v Evropě klasicky dívají na podnikání. V Americe něco začneš a za dva tři roky to prodáš někomu většímu. Tady v Evropě firmu stavíš pro sebe a třeba ji jednou zdědí děti."

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Najdete na iDNES.cz