Královopolská se chce zbavit dluhů

Brněnská strojírenská skupina Královopolská, která se nedávno vymanila z konkursního řízení, se chce do dvou let zbavit svých dluhů dosahujících částky téměř tři a půl miliardy korun. Prostředkem k oddlužení firmy má být výrazná pomoc vlády formou přeměny státních pohledávek na akcie firmy, zbylým věřitelům pak firma nabízí soudní vyrovnání, v jehož rámci zaplatí třicet procent dluhů. Celý projekt však je závislý na stanovisku antimonopolního úřadu, který bude posuzovat část státem garantovaných procesů.

Královopolská má nyní záporné vlastní jmění, a aby se zbavila nebezpečí bankrotové situace, čeká na první dva kroky restrukturalizace, schválené již loni koncem roku. Prvním krokem bude snížení základního jmění o 1,2 miliardy korun na 1,21 milionu korun, čímž se účetně firma zbaví části kumulované ztráty přesahující čtyři miliardy korun.

Následným krokem bude opětovné navýšení kapitálu o 2,25 miliardy korun přeměnou pohledávky státní firmy Kras, vlastněné Fondem národního majetku, na akcie. Ačkoli jde o nakládání se státními prostředky, tuto stěžejní transakci nebude muset antimonopolní úřad vyšetřovat, schválena totiž byla ještě předtím, než vstoupil v platnost zákon o veřejné podpoře. Ve chvíli, kdy rejstříkový soud tuto operaci schválí, firma se zbaví záporného znaménka v kolonce vlastního kapitálu.

"Tato pohledávka Krasu tvoří dvě třetiny dluhů naší firmy," sdělil generální ředitel Královopolské Milan Rada. Oba kroky měly proběhnout již začátkem roku, ale byly přerušeny prohlášením konkursu na Královopolskou, jejž v minulých dnech vrchní soud zrušil.

Po prvním navýšení jmění bude zřejmě následovat druhé, kdy kapitál přeměnou pohledávky 350 milionů korun navýší Konsolidační banka. Tuto operaci bude příští týden schvalovat vláda a následně ji musí ještě schválit antimonopolní úřad.

Poslední státní podporou je záruka FNM za soudní vyrovnání ve výši 550 milionů korun, rovněž tuto operaci musí ještě schválit kabinet i protimonopolní úřad.
Firma však předpokládá, že garance nebude zapotřebí, neboť na uspokojení věřitelů vyprodukuje dostatek zdrojů. Prostředky na uhrazení dluhů ve vyrovnávacím řízení firma hodlá získat zejména prodeji nadbytečných majetků.

Královopolská doplatila na neúspěšnou privatizaci. Nabyvatel majetku - firma Kenap - totiž hradil privatizační úvěr z prostředků Královopolské a ta nebyla schopna dostatek zdrojů pro splácení peněz státu a dále i na vlastní činnost vyprodukovat.

Po odchodu firmy Kenap však Královopolská dokázala otočit hospodaření, a ačkoli v posledních dvou letech nezískala žádný úvěr, výrobu hradila z vlastních zdrojů. Loňský zisk však byl dán i odpuštěním některých plateb státu.