Daniel Křetínský

Daniel Křetínský | foto: David Port, MF DNES

Křetínského EPH si rozmyslela vstup na burzu, hledá přímé investory

  • 3
Krátce po oznámení chystané premiéry na burze v Praze a Londýně si Křetínského energetická skupina EPH své plány rozmyslela. Pro svou nově vznikající společnost EP Infrastructure se raději poohlédne po přímých investorech.

Jsou to teprve dva týdny, kdy EPH, jedna z nejvýznamnějších energetických skupin ve Střední Evropě, ovládaná podnikateli Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem, oznámila, že do čtvrt roku nabídne na burzách v Praze a Londýně akcie své nově vznikající společnosti EP Infrastructure (EPIF).

Na burzu mělo jít zhruba 15 procent akcií EPIF. Zatímco v Praze se mělo obchodovat s akciemi, investoři v Londýně by si mohli koupit pouze certifikáty GDR, což jsou cenné papíry, s nimiž není spojeno hlasovací právo.

V Praze mělo jít o jeden z největších titulů, který podle názorů některých expertů mohl být zajímavý pro investory. Po krátké době však EPH ze svého úmyslu couvá.

„Společnost se rozhodla, že nebude pokračovat v procesu prodeje menšinového podílu v EPIF formou primární nabídky akcií - tzv. IPO,“ uvedl mluvčí skupiny Daniel Častvaj.

EPH dodala, že bude nadále zvažovat „možnost bilaterální transakce s globálními infrastrukturními investory“. Místo financování, které měl přinést vstup na burzu, tedy raději zvolí cestu vyhledání přímého investora.

„Zrušení procesu úpisu akcií není úplně neobvyklé, stává se i v mnohem pozdější fázi procesu. Je obvyklé, že vlastníci vedle přípravy úpisu paralelně jednají se soukromými investory a mohou se tak do poslední chvíle rozhodovat o nejvýhodnější formě prodeje firmy,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Společnost EPIF poskytuje infrastrukturní služby v energetice, a to v přepravě plynu, distribuci plynu a elektřiny, v teplárenství a ve skladování plynu. Skupina působí hlavně na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF stoprocentně ovládá holding EPH.

EPH vznikl v roce 2009, holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

Křetínského impérium

Slovensko

eustream - tranzit ruského zemního plynu do západní Evropy

SPP–distribúcia - distribuční síť plynovodů

Nafta - zásobníky zemního plynu

Pozagas - zásobníky zemního plynu

Stredoslovenská energetika - regionální distribuční společnost

Slovenské elektrárne - výroba elektřiny (transakce probíhá)

Velká Británie

Eggborough Power - černouhelná elektrárna

Lynemouth Power - uhelná elektrárna s plánovanou přeměnou na biomasu

Itálie

EP Produzione - plynové a uhelná elektrárny

Maďarsko

Budapesti Erőmű - výrobce elektřiny a tepla

Česko

SPP Storage - podzemní zásobník plynu

Elektrárny Opatovice - výrobce elektřiny a tepla (východní Čechy)

Pražská teplárenská - výrobce a dodavatel tepla (Praha)

United Energy - výrobce elektřiny a tepla (severní Čechy)

Plzeňská energetika - výrobce elektřiny a tepla (Plzeň)

Německo

Mibrag - těžba hnědého uhlí, výroba elektřiny a tepla

HSR (Helmstedter Revier GmbH) - těžba hnědého uhlí

Saale Energie - výroba elektřiny

Vattenfall - čtyři doly a čtyři elektrárny (transakce probíhá)

,