Křetínský otevírá své impérium novým společníkům. Ve hře jsou Číňané

  23:21aktualizováno  23. října 5:21
Na českém energetickém trhu se chystá velký pohyb. Největší česká energetická firma v soukromých rukou - Energetický a průmyslový holding - otevírá dveře pro vstup nového akcionáře. Tím by se mohl stát i čínský obří holding CEFC, o jehož zájmu o českou energetiku se už delší dobu spekuluje.

Daniel Křetínský | foto: David PortMF DNES

Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a jejich partneři ze skupiny J&T se rozhodli prodat část svého energetického impéria, pod které spadá na čtyři desítky firem - tepláren, elektráren, dolů a plynovodů v šesti evropských zemích. Signalizuje to na pohled nenápadná zpráva, kterou jejich Energetický a průmyslový holding (EPH) vydal ve čtvrtek večer.

EPH (po státem ovládané firmě ČEZ druhá největší energetická společnost v ČR), chystá změnu struktury. „Plánuje začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě pod zastřešující novou společnost EP Infrastructure (EPIF). Ta bude vlastnit podíly v řadě firem působících především v oblasti přepravy, distribuce a skladování plynu a rovněž v oblastech distribuce a dodávek tepla a elektřiny,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

„EPIF se stane nejvýznamnější dceřinou společnosti v rámci Energetického a průmyslového holdingu,“ dodal. Podotkl, že majitelé nově utvářené skupiny „zvažují případný prodej minoritního podílu v EPIF, včetně možnosti veřejné nabídky akcií.“

Jinými slovy, Křetínský s Tkáčem se chystají část EPIF nabídnout buď v přímém prodeji zatím blíže neupřesněnému kupci, nebo minoritní podíl nabídnout na burze.

Zpráva shodou okolností přišla jen pár hodin poté, co agentura Reuters informovala o dalším chystaném rozšíření Křetínského a Tkáčovy skupiny. Podle Reuters už je prakticky hotová dohoda, podle níž italský energetický gigant Enel prodá Energetickému a průmyslovému holdingu podíl ve slovenské obdobě našeho ČEZ - ve firmě Slovenské elektrárne. Jde o obchod v hodnotě bratru 750 milionů eur.

Stále se rozrůstající EPH zřejmě dospěl do fáze, kdy zakladatelé budou potřebovat finančního partnera.

Číňané už mají podíl ve skupině J&T

Účast čínského gigantu CEFC, který před několika týdny rozjel v Česku první investice, by byla logická. Číňané už mají podíl ve skupině J&T, pod jejímiž křídly Energetický a průmyslový holding vyrostl.

Křišťálová Lupa 2015

Sami se specializují na podnikání v energetice, průmyslu a finančnictví - v Česku ale zatím kromě finanční skupiny J&T investovali spíš do okrajových aktivit - pivovarů Lobkowitz, dopravní firmy Travel Service, fotbalové Slavie, mediálního a realitního byznysu. Svůj hlavní cíl v Česku šestá největší soukromá firma v Číně zatím neodhalila. Podíl ve vznikajícím holdingu EPIF by charakteru jejich firmy odpovídal mnohem víc, než dosud oznámené akvizice.

Energetický a průmyslový holding vznikal v posledních deseti letech v režii J&T. Duchovním otcem je bývalý manažer J&T Daniel Křetínský. Ten pro J&T skupoval energetické firmy, jež skupina posléze vyčlenila do samostatného holdingu a Křetínský se stal jeho šéfem.

Prudký růst EPH pak pomohl nastartovat nejbohatší Čech Petr Kellner, který se stal nakrátko jeho menšinovým akcionářem. Holding za jeho finanční spoluúčasti před dvěma lety koupil například podíl v největší slovenské plynárenské firmě - SPP. Což byla do té doby vůbec největší česká investice v zahraničí.

Kellner se pak z holdingu stáhl, i po jeho odchodu ale Křetínský s Tkáčem pokračují v ambiciozním tažení Evropou. Dnes vlastní energetické firmy v Česku, na Slovensku, v Německu, Polsku, Velké Británii či Itálii. V blízké době se chystají vstoupit na maďarský trh. Obchodují s největšími evropskými hráči z oboru a hlásí se o podíl na velkých nadnárodních evropských projektech.

Prosazují třeba severojižní plynovod Eastring spojující Turecko se střední Evropou. Jejich holding zahrnuje přibližně 40 společností zabývajících se tranzitem, distribucí a skladováním zemního plynu, výrobou elektrické energie a tepla, distribucí a dodávkami energií koncovým zákazníkům i těžbou uhlí, zaměstnává více než 12 tisíc lidí.

EPH je největším dodavatelem tepla v Česku a po společnosti ČEZ druhým největším dodavatelem elektřiny v tuzemsku. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví.

Spolupráce s mocnou a bohatou čínskou korporací CEFC, případně jiným podobně silným partnerem, by Křetínského sen o vybudování jedné z největších a nejvlivnějších evropských energetických firem posunulo o hodný kus vpřed.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Socialista Sanders tepe McDonald’s. Zvyšte mzdu alespoň na 15 dolarů, žádá

Bernie Sanders

Americký senátor Bernie Sanders na sociální síti Twitter vyzval společnost McDonald’s, aby následovala příkladu...

Starbucksu se v západní Evropě nedaří, společnost prodá stovky provozoven

Kavárna Starbucks na letišti v americkém Los Angeles

Americká společnost Starbucks prodá své kavárny ve Francii a zemích Beneluxu dlouholetému partnerovi z Mexika, firmě...

Říkali nám, že e-shop s kytarami je hloupost, tvrdí největší prodejce

„Lidé nám říkali, že prodávat hudební nástroje přes internet je hloupost. Jeli...

Jedna kytara muzikantům nestačí, říká spolumajitel e-shopu Kytary.cz Vladimír Myslík. Největší prodejce v Česku, který...Najdete na iDNES.cz