Miliardář Křetínský má zálusk na internetovou tržnici Mall.cz

  11:27aktualizováno  11:27
Daniel Křetínský chystá změny ve svém panství. Do energetického holdingu EPH hodlá pustit nového investora a zároveň stojí v pozadí největšího internetového obchodu za několik let. Podle několika zdrojů iDNES.cz totiž stojí v pozadí obřího obchodu, jehož výsledkem má být převzetí druhého největšího českého internetového obchodu Mall.cz

Loni na podzim spolu s Patrikem Tkáčem (přes společnost Czech Media Invest) Křetínský vstoupil do skupiny E-commerce Holding, kterou založila a do té doby vlastnila investiční skupina Rockaway internetového střelce Jakuba Havrlanta. | foto: Profimedia.cz

Z mladého energetika se stává „plnoformátový“ miliardář, který bude zjevně stále více na očích běžným Čechům. Čtyřicetiletý Daniel Křetínský totiž vstupuje do nové etapy svého rozsáhlého podnikání - ještě víc se vydá směrem k maloobchodu, technologiím i médiím.

Jak šel čas s Křetínským

1975 Narodil se v Brně do rodiny profesora informatiky a právničky

1999 Vystudovaný právník a politolog v tomto roce nastoupil do skupiny J&T.

2003 Stává se partnerem česko-slovenské skupiny J&T.

2004 Skupina kupuje fotbalový klub AC Sparta Praha a Křetínský projekt řídí.

2009 Je hlavní tváří a společníkem v energetické skupině EPH, toho času společného holdingu J&T a PPF.

2011 Vzniká EP Industries vyčleněním z EPH. V strojírenské skupině má Křetínský 60 procent, 40 procent J&T.

2013 Upozornil na sebe tzv. „Křetínského taškou“, kdy měl vedení svazu předat důkazy o korupci v českém fotbale, velkou odezvu ale jeho akce neměla.

2013 Křetínský vstupuje do českých médií, společně s Patrikem Tkáčem kupuje vydavatele Blesku, mediální skupinu přejmenovává na Czech News Center.

2014 Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem vstupuje do E-Commerce Holdingu Jakuba Havrlanta. Ten dnes vlastní třeba e-shopy Vivantis, CZC. CZ či Kolonial.

2015 Jedná o převzetí e-shopu Mall.cz a srovnávače Heureka.cz, zároveň oznámil budoucí vstup investora do struktur EPH.

V posledních dnech se totiž jeho jméno neskloňuje ani tak ve spojení s uhlím, elektrárnami či fotbalovou Spartou, ale hlavně s tuzemskými e-shopy. Tedy s odvětvím, které loni v Česku generovalo tržby ve výši 67 miliard korun a letos se toto číslo podle údajů Asociace pro elektronickou komerci a srovnávače Heureka zvýší o pětinu.

Loni na podzim spolu s Patrikem Tkáčem (přes společnost Czech Media Invest) Křetínský vstoupil do skupiny E-commerce Holding, kterou založila a do té doby vlastnila investiční skupina Rockaway internetového střelce Jakuba Havrlanta.

Havrlant dál drží v E-commerce Holdingu majoritu, jeho lidé působí ve vedení, ale přesto je i přítomnost Křetínského s Tkáčem citelně znát. Zatímco dříve se společnost soustředila převážně na specializované e-shopy jako Snowboards.cz, Proděti.cz nebo Bigbrands.cz, nyní loví největší hráče v oboru.

Začalo to už loňskou koupí skupiny Vivantis, která se zaměřuje na šperky a kosmetiku. Následovala letos v srpnu akvizice e-shopu CZC.cz. Ten patří k největším českým e-shopům zaměřeným na elektroniku a zároveň podle obratu soupeří o post třetího největšího e-shopu vůbec.

Tuto akvizici nyní ve zjednodušeném řízení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nepředpokládá se žádná překážka, a tak by začátkem listopadu mohl E-commerce Holding začít počítat roční tržby místo ve stamilionech v miliardách korun. A míří výš. Podle několika zdrojů iDNES.cz totiž stojí v pozadí obřího obchodu, jehož výsledkem má být převzetí české dvojky Mall.cz spolu se srovnávačem e-shopů Heureka.cz. Jak zástupci Mall.cz, tak i E-commerce Holdingu se k této transakci odmítli vyjádřit.

Miliardy do e-shopů

Aktuální vyjednávání podle všeho vede Havrlantova skupina Rockaway, která se zaměřuje spíše na menší investice do mladých projektů, takzvaných start-upů.

Avšak aktuálně dokončuje obchod, který by podle odhadů z trhu měl ocenit dvojici internetových značek Mall.cz a Heureka.cz na více než osm miliard korun. A právě tuto sumu by měl zajistit jeho společník Křetínský, partneři z J&T a také J&T Banka.

Obchod roku na síti

Jakub Havrlant s Křetínským v zádech stojí podle několika zdrojů iDNES.cz před podpisem obří internetové transakce. Od jihoafrické mediální a internetové skupiny Naspers mají převzít přední tuzemský internetový obchod Mall.cz s ročními tržbami kolem devíti miliard korun a internetový srovnávač Heureka.cz.

Zatímco Mall.cz zápolí s provozní ztrátou v řádu milionů eur, Heureka je podle investičních odborníků z trhu v dobré kondici a její hrubý provozní zisk (EBITDA) se pohybuje kolem sedmi milionů eur (190 milionů korun). Prodejní cena za obě části má podle odhadů z trhu přesáhnout osm miliard korun. Pokud obchod dopadne, budou Havrlant s Křetínským ovládat největší obchodní seskupení na českém internetu.

Že je Mall.cz, který v roce 2012 koupila jihoafrická skupina Naspers, k mání, se ví už delší dobu. Majitel nebyl spokojený s výkonem, který v loňském roce ovlivnily zvýšené náklady na nový systém logistiky, což mimo jiné způsobilo záporný provozní zisk EBITDA v řádu několika milionů eur.

Kolem údajně kroužili středoevropský investiční fond Mid Europa Partners a jistý zájemce z Velké Británie.

Podmínkou uchazečů však bylo přihození populárního srovnávače Heureka.cz, která se naopak může pochlubit slušným ziskem.

Tento portál totiž nenabízí jen srovnání cen, ale i možnost koupě. Takto už ročně Heureka utrží přibližně miliardu korun.

Ať už koupí dvojici Mall.cz a Heureka přímo E-commerce Holding, nebo jiná spřízněná struktura, stane se z trojice Křetínský, Tkáč a Havrlant lokální hráč číslo jedna. S ročními (loňskými) tržbami okolo 12 miliard korun by jejich e-shopy překonaly i českou jedničku Alza.cz. A spolu s ní by ovládly třetinu českého trhu.

Navíc se nabízí obchodní propojení s Křetínského mediálními aktivitami v rámci Czech News Center, vydavatelem Blesku, který se snaží prosadit také na internetu. Taková koncentrace by například podle Petra Svobody z firmy ShopSys, která vyvíjí technologie pro české e-shopy, mohla pozdržet očekávaný nástup globálního obra Amazon na český trh. „Měl by to určitě těžší, než kdyby měl překonávat Alzu coby osamocenou jedničku,“ myslí si Svoboda. Roli mohla sehrát Heureka, která ovlivňuje přes třetinu všech obchodů na českém internetu.

Podle informací iDNES.cz možný nástup Amazonu na český trh odradil některé zahraniční zájemce.

„Pokud by Heureka nevpustila Amazon do svého srovnávače, měl by asi problémy se na trhu prosadit,“ vysvětluje Svoboda. Tato předpověď se zakládá na předpokladu, že by noví majitelé využívali Heureku ke svým cílům, tedy například pro ochranu před Amazonem, jehož příchodu se velké české e-shopy obávají. Na druhou stranu například výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška si nemyslí, že by se touto cestou srovnávač vydal. „Už nyní měla Heureka stejného majitele jako Mall.cz, a pokud vím, tak se to na jejím fungování neprojevovalo,“ říká.

Hledá se nový partner v energetice

Aby toho nebylo málo, revoluci Křetínský chystá i ve svém domovském EPH, energetické skupině s tržbami přes 100 miliard korun ročně, kterou sám řídí a ovládá ji společně s Patrikem Tkáčem a fondy J&T. Firma totiž chystá ostrý řez ve svém majetku. Zatímco dnes se firma dělí spíše podle energetických zdrojů -tedy na plynárenskou část a výrobu elektřiny, nově se oddělí výroba energií od sítí na jejich distribuci.

I proto firma v málo srozumitelném prohlášení uvedla, že nejcennější části holdingu, které se týkají drátů, trubek a sítí, vyčlení do samostatné dcery EP Infrastructure (EPIF). A část této firmy údajně nabídne novému investorovi, nebo ji prodá na burze.

O jaký podíl půjde a kdo jej nakonec získá, se neví. Zástupci EPH to nekomentují. Podle lidí z trhu se zajímá čínský kolos CEFC, který před časem vstoupil do struktur J&T. Právě energetika totiž patří ke klíčovým odvětvím, do kterých Číňané investují. Skupina CEFC, kterou v Česku zastupuje někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík, se zatím projevila nesourodými investicemi do médií, piva či fotbalové Slavie.

Jiné hlasy však hovoří o tom, že Křetínský je vůči čínskému kapitálu zdrženlivý a spíše vyhlíží spojence z řad západoevropských investičních fondů se zaměřením na infrastrukturní byznys. Ten se sice vyznačuje nižší marží než třeba investice do samotných energetických zdrojů, na rozdíl od nich si však drží díky regulovanému prostředí značnou stabilitu výnosů.

Křetínský si chce prodejem části firmy trochu rozvázat ruce a získat peníze na další energetické výpady. Například na Slovensku se uchází o podíl ve státní energetice Slovenské elektrárne, v Německu má zase velké plány společně s Kellnerovou PPF.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Mzda až na posledním místě, zaměstnanci spíš odejdou kvůli neshodám

Ilustrační snímek.

Když se dnes zeptáte šéfů firem, co je nejvíc trápí, takřka jednohlasně odpoví, že nedostatek zaměstnanců. Lámou si...

Doručovatelé dostali přenosné alarmy, pošta teď řeší spoustu planých poplachů

Zaměstnankyně České pošty roznášejí dopisy. Ilustrační snímek.

Pošťáci nově nosí SOS tlačítka – aby si mohli přivolat pomoc. V reálu je ale přivolání komplikovanější než mobilem....

V Praze začalo Čínské investiční fórum. Mezi stovkami hostů je i šéf CITIC

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Na Pražském začala další velká událost, která má propojit český a čínský byznys. Dvoudenní investiční fórum hostí přes...Najdete na iDNES.cz