Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize a drahé zlato přivádí do hor Kalifornie nové zlatokopy

  10:50aktualizováno  10:50
Sto padesát let od vypuknutí zlaté horečky na Divokém západě se k potokům a říčkám v kalifornských horách vracejí zlatokopové. S pánvemi na rýžování zlata v ruce doufají stejně jako jejich předchůdci, že zlatonosné řeky z nich udělají boháče.

Krize a cena zlata přivádí do hor v Kalifornii zlatokopy. - zlatokop | foto: Profimedia.cz

Moderní zlatokopy přivádí k horským potokům vysoká cena zlata, ale také obecně napjaté ekonomické podmínky a více než desetiprocentní kalifornská nezaměstnanost, kvůli níž má mnoho lidí dost volného času.

Zlato, jehož cena se pohybuje kolem 900 dolarů (18 tisíc korun) za unci, se dá nalézt po celé Kalifornii od hranic s Oregonem po pouště u arizonských hranic. Deště a tající sníh vymývají v horách minerály, včetně zlata, které pak voda splavuje do potoků a řek. Prospektoři mohou vzácný nerost zachytit na svých pánvích v podobě zlatého prachu nebo i valounků.

Většinu zlata ovšem vytěží důlní společnosti, které k tomu mají licence po desetiletí. V posledních dvou letech ale počet vydaných těžebních povolení vzrostl každý rok o více než tři tisíce. Jen za první čtvrtletí letošního roku dostal stát Kalifornie téměř 1200 žádostí o právo těžit zlato. Ke konci března úřady evidovaly přes 24 500 aktivních těžebních povolení.

Těžba zlata, zlatokopové

K rýžování zlata na veřejném území ale nejsou licence potřeba. Nikdo tak neví, kolik příležitostných prospektorů se skutečně do hor vydává, ani kolik zlata se tam najde. Kdo ve své pánvi objeví kousky nerostu, které mají skutečnou hodnotu, zpravidla nemá zájem o svém nálezu nebo zlatonosném místě moc vyprávět.

Místní zlatokopecké kluby po celé Kalifornii hlásí, že jim členská základna roste. "Lidi začali přicházet, když cena zlata vyskočila nad 600 dolarů za unci," řekl deníku USA Today místopředseda klubu Route 66 Gold Miners Mike Beechler. "Je to tou ekonomikou. Někteří lidé přišli o práci a mají teď na to čas."

Stejně jako v době zlaté horečky si ruce mnou dodavatelé zlatokopeckého náčiní. "Vidíme obrovský příliv nových prospektorů," potvrzuje majitel onlinového obchodu Harrigan McGregor.

Dřina pro pár zlatých šupin

Horské silničky lemují zaparkovaná auta podobně jako v době velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Tehdy si zlatokopové přiváželi i mechanické lopaty na parní pohon. Přespávali v autech a za kousky zlata si kupovali fazole, aby přežili do dalšího dne.

Touha po zbohatnutí zůstává i pro většinu novodobých zlatokopů nenaplněným snem. Příležitostní prospektoři si domů přinesou zpravidla jen pár zlatých šupin, jejichž hodnota se vesměs nevyrovná ani vloženým nákladům. Mohou to být ale pěkné kousky do osobní sbírky, zvlášť když v pánvi uvízne třeba i zrnko granátu.

"Nedělám si kdovíjaké iluze, že tu zbohatnu," přiznal v tisku Marc Montelius, který čeká na práci v rafinerii. "Ale je to dobrý důvod pro to vypadnout z domu," říká upřímně.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Trump hrozí Turecku dalšími sankcemi, pokud nepropustí pastora

Americký prezident Donald Trump před jednáním s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem...

Spory mezi Amerikou a Tureckem se ještě více vyhrocují. Prezident Donald Trump pohrozil Ankaře dalšími ekonomickými...

Umělkyně otevřela v USA bizarní supermarket plný plstěných imitací

Britská umělkyně Lucy Sparrowová otevřela bizarní supermarket plný plstěného...

V novém americkém supermarketu nakoupíte všechno, od rajčat po sushi, od Pepsi Coly po Heinz. Na výběr máte v Los...

Správce janovské dálnice pro město vyčlenil 500 milionů eur

Pohled na zbytky mostu v italském Janově (14. 8. 2018).

Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního zřícení části viaduktu v Janově stanulo vedení společnosti, která...

Najdete na iDNES.cz