Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize dostala OPEC do kleští, nemůže zvýšit cenu ropy

  1:00aktualizováno  1:00
Ještě loni v létě se cena ropy pohybovala okolo 140 dolarů za barel a členové mocného kartelu vývozců ropy OPEC nešetřili dobrou náladou. Nyní cena levituje kolem 45 dolarů za barel a OPEC s tím nemůže nic udělat. Finanční krize ho dostala do kleští.
Zvýšení cen ropy zastavením těžby by se mohlo projevit omezením hospodářského růstu a následně dalším snížením ceny ropy. Ilustrační foto.

Zvýšení cen ropy zastavením těžby by se mohlo projevit omezením hospodářského růstu a následně dalším snížením ceny ropy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přibližně před rokem cena ropy na světových trzích prolomila stodolarovou hranici a celý svět zatajil dech. Členové OPEC svými úsměvy bohatě vykompenzovali vrásky na tvářích svých obchodních partnerů ze Západu.

S nimi se svezli také další exportéři černého zlata stojící mimo OPEC – především Rusko v pozici druhého největšího vývozce. Zástupci ropných států se předháněli v odhadech, kam až se cena strategické suroviny vyšplhá, a těšili se na tučné zisky.

Optimismus, za který Evropané i Američané platili při každém natankování rekordně drahého paliva, vydržel až do léta – tehdy se cena ropy pohybovala kolem 147 dolarů za barel. Pak se však žezla ujala finanční krize, úsměvy vývozců ropy začaly tuhnout a dnes spíš připomínají bolestivou grimasu.

Cena se dnes pohybuje okolo 45 dolarů. Finanční krize dostala OPEC do kleští – srazila cenu ropy a zároveň fakticky připravila jeho členy o jedinou možnost, jak ji znovu dostat nahoru. Pokud by totiž vývozci přistoupili k výrazným škrtům v produkci, mohla by drahá ropa zpomalit hospodářské oživení, což by se projevilo v dalším poklesu cen ropy.

O víkendu to OPEC znovu dokázal, když odmítl omezení těžby a dal přednost tomu, že členské státy lépe pohlídají těžaře, aby dodržovali už stanovené limity.

"Nemá smysl navrhovat omezení těžby, když se ta předchozí nedodržují," stěžoval si reportérům venezuelský ministr pro energetiku a ropný průmysl Rafael Ramirez.

Přitom právě Venezuela patří v rámci OPEC k cenovým jestřábům a ráda by prosadila agresivnější omezení těžby, aby cena ropy vzrostla. Má k tomu dobrý důvod. Pod dojmem cenové bubliny v roce 2008, kdy se průměrná cena barelu pohybovala těsně pod stem dolarů, počítala vláda prezidenta Huga Cháveze při sestavování rozpočtu země s cenou ropy kolem 60 dolarů za barel. Každý den, kdy se černé zlato obchoduje pod touto hranicí, zvětšuje ztrátu.

Další země, které propad cen ropy způsobuje nevídaný vítr ve státní pokladně, mezi členy OPEC nepatří. Je to Rusko. To nyní s krizí bojuje na několika frontách – propad cen komodit, úprk investorů, znehodnocení rublu.

Proto by se i Kremlu hodilo, kdyby ziskem z vývozu dražší ropy zahojil tyto rány. Proto se na zasedání OPEC vypravil ruský vicepremiér a šéf státní ropné firmy Rosněft Igor Sechin, který podle analytika Stephena Schorka mluvil i o stálém zástupci Kremlu v řadách OPEC. Pro kartel vývozců by to byla mocná posila, pro dovozce černého zlata další důvod k hledání jiných zdrojů.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Pstruh je nový losos, posvětily čínské úřady švindl prodejců ryb

Mladý geneticky modifikovaný losos „AquAdvantage“ firmy Aquabounty Technologies...

Pstruh lososový (dobarvený pstruh duhový) a losos jsou odteď podle čínských zákonů jedno a to samé. Pstruh se tak může...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Spolupracujte s námi, nebo zemřete, vyhrožoval údajně Facebook vydavatelům

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Šéfka zpravodajského obsahu sociální sítě Facebook Campbell Brownová vyhrožovala skupině vydavatelů, že nechá jejich...

Najdete na iDNES.cz