Pšenice - ilustrační snímek.

Pšenice - ilustrační snímek. | foto: Wikimedia Commons

Krize na Ukrajině zvýšila světové ceny pšenice o čtvrtinu

  • 16
Pšenice v důsledku krize na Ukrajině v posledním měsíci výrazně zdražila. V dlouhodobých cenových kontraktech - takzvaných futures - její cena vyskočila o 25 procent. Ukrajina je jedním z největších globálních vývozců obilnin. Pokud ceny pšenice delší dobu neklesnou, mohli by to pocítit i zákazníci na cenách potravin.

Podle ředitele společnosti Archem Financial Services z amerického Chicaga Grega Growa existuje velké riziko v dodávkách této komodity v návaznosti na poptávku, která bude přesměrována na jiné oblasti, než je okolí Černého moře.

Ukrajina je podle loňských dat amerického ministerstva zemědělství důležitým globálním hráčem v obchodu s obilninami. Zaujímá sedmé místo na světě ve výrobě obilovin a třetí místo v jejich vývozu. Zemědělství tvoří 16 procent HDP Ukrajiny. Už loni se ukázalo, jak může země se 45 miliony obyvatel ovlivnit světový trh, když po zákazu exportu pšenice stouply ceny obilovin ve světě. Ukrajina také patří do pětice největších světových výrobců medu.

Na růst cen pšenice v USA upozornil tuzemský obchodník na burze společnost Colosseum. "Cena pšenice roste od ledna letošního roku o 25 procent, páteční závěrečný kurz na burze CME byl 687,25 centů za bušl (stará hmotnostní míra pro obilniny, 1 bušl je cca 27 kilogramů - pozn. redakce), což bylo o 2 procenta výše oproti předcházející obchodní seanci," uvedla makléřská firma.

O čtvrtinu ceny vzrostly od začátku února, za celý letošní rok zdražení dosahuje 12 procent. "Vliv dění na Ukrajině je na rostoucí cenu pšenice pouze částečný. Svůj vliv měla také abnormálně chladná zima na území USA. Ruku v ruce s rostoucí cenou pšenice roste také kukuřice. Od počátku roku tato komodita přidává 13,3 procenta," říká Jiří Tyleček ze společnosti X-Trade Brokers, která obchoduje s cennými papíry.

Ceny pro české zemědělce a pekárny se tvoří na plodinové burze MATIF ve Francii. Podle analytika společnosti Colosseum Tomáše Menčíka pšenice zdražila stejně v USA i v Evropě.

Ceny se do obchodů mohou přenést za týdny

"Rostoucí ceny termínových kontraktů na pšenici komoditních trzích se dostanou ke zpracovatelům a zemědělcům, pokud růst bude nějakou dobu přetrvávat," předpokládá Menčík. Krátkodobý výkyv vliv na ceny mít nemusí. "Pokud je výkyv ceny delší než několik dnů/málo týdnů, pak se to k zemědělcům (i do obchodů) dostane. V obchodech se to však projeví jen omezeně, neboť základní surovina u potravin činí obvykle cca 1/3 ceny, zbytek jsou energie, logistika, balení," dodal.

Podle Jaromíra Dřízala z Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů situace na Ukrajině vliv na ceny v Evropě zřejmě bude mít. "Loni sice byla lepší úroda, ale ceny obilí se stanovují v rámci celé Evropy. Česká republika není izolovaná. Pokud stoupají ceny na evropské burze, čeští producenti nabízejí za vyšší cenu mlýnům a ty mohou zvýšit cenu pekárnám," řekl.

Na druhou stranu upozorňuje na to, že trhy s mlýnskými a pekařskými výrobky jsou vysoce konkurenční, což by mohlo snížit tlaky na zvyšování cen. "Pokud by došlo k nějaké změně, musela by být vyvolána třeba i vyššími náklady v jiných komoditách. To víceméně už je, protože opatření České národní banky zdražilo třeba droždí. To je druhá nejvýznamnější surovina pro pekaře. V ČR se bohužel nevyrábí," dodal.

Zástupce pekařů nedávno upozorňoval na to, že pekárny trápí vysoké náklady a nízká rentabilita a chtějí si v blízké době s obchodními řetězci vyjednat lepší ceny. (více čtěte zde)