Václav Klaus

Václav Klaus - Prezident při novoročním projevu 1. 1. 2009. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Krize skončí sama, jako rýma, prorokuje Klaus

  • 379
Zásahy státu hrají při léčbě hospodářské krize minimální roli, míní Václav Klaus. Státní plány na řešení krize přirovnal k léčení chřipky nebo rýmy. "Neléčená trvá týden, léčená sedm dní," řekl prezident, podle něhož stát obvykle na krizi reaguje pozdě.

"Krize přestane sama a zásahy státu v tom hrají miniaturní roli. Všichni dobře víme, že drtivá většina opatření po krizi zatím v lidské historii přišla až poté, co ta krize skončila," uvedl Klaus na tiskové konferenci se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem.

"Pokud přistoupíme na farmakologickou terminologii, představuje hospodářská politika nikoli léčbu, ale analgetika k tišení bolesti. Dalším velkým rizikem ovšem je, aby fiskální stimul byl včas odstraněn, což může být v realitě obtížně uskutečnitelné, zvláště ve vyostřeném předvolebním boji. Z analgetika se tak snadno může stát droga, na níž se stane pacient závislý," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Hospodářská politika ovšem měla na krizi podle něj reagovat již ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se již zřejmě ekonomika propadla do recese. "Většina z opatření působí s určitým zpožděním, k jejich implementaci by tedy muselo dojít již dříve, někdy v průběhu loňského roku. Zatím dostává ekonomika měnové pilulky, fiskální stimul se začíná rýsovat, ale prozatím stále jen na papíře," dodal.

Klaus odsoudil protekcionismus

Prezident při rozhovoru se svým slovenským protějškem řekl, že ho pokusy o protekcionismus mrzí. - celý článek čtěte zde

Podle Klause má krize svoji vnitřní dynamiku, která se "nedá přeseknout, nedá se smazat, nedá se zlikvidovat". Krize nezmizí mávnutím kouzelného proutku, nezáleží prý také na tom, zda se k ní uspořádá "padesát summitů". - čtěte V Praze bude neformální summit Unie kvůli krizi

"Ta krize si svoji daň prostě odnese a to musíme podle mého názoru také přijmout," míní Klaus. Proto ho prý netrápí to, zda různá opatření a zásahy vlád přicházejí o hodinu či o týden dříve či později.

"Liberál ve mně ví, že podobně jako chřipka trvá týden, když chodíte do práce jako já dneska, a stejně týden, když si lehnete a budete do sebe dávat všechny možné doporučené prášky tím či oním panem doktorem. Jednou čekáme týden, podruhé sedm dní," řekla hlava českého státu.

Členské státy včetně Česka hledají cestu z krize a dolaďují plány na zmírnění jejích dopadů. Opatření zahrnují například zvýšené veřejné výdaje, snížení daní, podporu některým ohroženým odvětvím a kroky například na podporu zaměstnanosti.

,