Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Krize stála každého z nás 10 tisíc dolarů

  • 5
Každý z jedné miliardy obyvatel nejvyspělejších světových ekonomik zaplatil za státní pomoc krachujícím firmám a bankám 10 tisíc dolarů, tedy asi 175 tisíc korun. Podle Mezinárodního měnového fondu vydaly na pomoc ekonomikám státy skupiny G20 zhruba 10,8 bilionů dolarů.

Podle propočtů televize BBC utratily na státní pomoc nejvíc Spojené státy americké, které vydaly 3,6 bilionu dolarů. To odpovídá asi 25 procentům amerického hrubého domácího produktu.

Britská vláda sice do problémových podniků nalila "jen" 2,4 bilionu dolarů, tato částka ale představuje 94 procenta HDP Spojeného království. Každý britský občan navíc podle propočtů zaplatil 30 tisíc liber, zhruba tedy neuvěřitelných 870 tisíc korun.

Jak připomíná BBC, většinu těchto peněz zaplatily vlády bankovnímu systému ve formě záruk, a až se ekonomiky dostanou z nejhorší krize, vydané částky se alespoň částečně vrátí do státních pokladen.

Finanční krize zasadila tvrdé rány zejména nejbohatším ekonomikám s rozvinutými a obrovskými finančními sektory, tedy především Spojeným státům americkým a Velké Británii.

Soukromý finanční sektor musel odepsat až 4 biliony dolarů, dvěma třetinami se na tom podílely největší mezinárodní banky, jako je například Citigroup nebo RBS. Banky tak musely zahodit zisky za posledních deset let. Analytici tvrdí, že bude trvat roky, ne-li desetiletí, než se zisky vrátí na úroveň, na které se pohybovaly před krizí.