Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize vymetla kanceláře, desetina je volných

  10:14aktualizováno  10:14
Sehnat kvalitní kancelář za dobrou cenu je v Praze, Brně i Ostravě podstatně snazší než před rokem. Velké "předkrizové" oči developerů totiž v minulých letech nabudily výstavbu, pro niž teď nejsou zájemci.
Kanceláře - ilustrační foto.

Kanceláře - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nových firem přibývá minimum a ty zavedené kvůli propouštění více prostorů nepotřebují. Spíše naopak. Tlačí proto na zlevňování nájmů, nebo se pokoušejí zmomentálně nevýhodných smluv vyvázat.

V Praze je neobsazených moderních kanceláří (takzvaný typ A a B) více než deset procent a v Brně už celá pětina.

"V Ostravě je v tuto chvíli neobsazena čtvrtina všech kanceláří, což bohužel indikuje přebytek na trhu," říká Markéta Miková z realitní poradenské společnosti King Sturge, jež trh kanceláří detailně sleduje.

Developerské firmy se proto snaží zakonzervovat co nejvíce nových projektů a dokončují se pouze stavby, které už nejdou vzít zpět.

V Praze by například ještě letos měl být dokončen projekt Prague Marina podél Jankovcovy ulice na území bývalého holešovického přístavu. V Brně si společnost Honeywell nechala postavit osm tisíc metrů čtverečních v CTParku Brno a v Ostravě se uskutečnila jedna z největších letošních transakcí, když si Okin Group (specialista na správu nemovitostí) pronajala 4 700 metrů čtverečních v nově postaveném projektu Nordica v centru města.

Nabídka nových ploch je o šedesát procent nižší

"Celkem však nabídka nových prostor razantně klesla. Za první tři čtvrtletí bylo v Praze nově nabídnuto 101 tisíc metrů čtverečních, což je meziročně o šedesát procent méně," dodává Miková.

Vánoční soutěž Ještě horší výsledek očekává v příštím roce, kdy by na trh mělo být za celý rok uvedeno jen asi sedmdesát tisíc metrů čtverečních nových kanceláří. Výstavba by se při optimistickém scénáři vývoje ekonomiky mohla opět rozjet až v roce 2011.

Omezováním nabídky se majitelé kanceláří snaží bojovat se snižujícími se ceny pronájmů, které jen v Praze klesají od počátku roku na nejlepších adresách zhruba o pět procent za čtvrtletí.

V centru klesly nájmy na nejlepších adresách z 23 eur za metr čtvereční a měsíc zhruba na 20 až 21 eur. Naopak ceny ve vnitřním městě se drží na 17,50 eura a v okrajovějších částech, kde se platí kolem čtrnácti eur, klesají jen mírně.

Propad cen tedy zatím není nijak dramatický a majitele kancelářských budov spíše trápí rostoucí neobsazenost. "Pokud ceny neklesnou pod deset eur za metr, je to dobré,“ nechal se slyšet pod podmínkou anonymity jeden z pražských majitelů, který vlastní budovy sice na dobré "kancelářské" adrese, alemimo centrum. Developeři teď nejsou v dobré situaci, ani kdyby stavět nové plochy chtěli. Banky totiž váhají s jejich financováním a chtějí mít na papíře před posvěcením projektu alespoň padesátiprocentní "předpronájem" kanceláří. Tedy potvrzeného budoucího nájemce.

Obvykle už také nepůjčují na více než polovinu ceny stavby a požadují, aby byli developeři na projektech hodně zainteresovaní i vlastními penězi.

Pákové stavby, které rostly z podstatné většiny na úvěr a vše se nakonec splatilo díky rostoucí ceně nájmů i nemovitostí, jsou pryč.

Regiony klesly více


Brno
Neobsazenost se pohybuje kolem dvaceti procent, což vypovídá o velkém přebytku kancelářských ploch. Těch Brno eviduje zhruba 235 tisíc m2, jejich největší rozvoj spadá do let 2005 a 2007 a letos jich přibude jen třicet tisíc. Ceny se podle kvality a velikosti pohybují od 12 do 15 eur za metr čtvereční a měsíc.

Ostrava
Neobsazenost dosáhla zhruba čtvrtiny ze všech kvalitních kancelářských ploch. To je nejvíc mezi většími městy ČR. Nájemné kleslo na 11 až 13 za m2 a měsíc, celkem má ostravský kancelářský trh velikost zhruba 115 tisíc m2.

Plzeň
Od roku 2008 nepřibyl ve městě žádný významnější kancelářský projekt, ceny se pohybují mezi 10 až 12 eury za m2. Celkem je plocha dobrých kanceláří 40 tisíc m2.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

Najdete na iDNES.cz