Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize zasáhla i záchodky Toi Toi, ubylo jich hlavně na stavbách

  1:53aktualizováno  1:53
Pokud jste letos zavítali na nějaký festival či jinou masovou akci, s velkou pravděpodobností jste služeb firmy Toi Toi také využili. Byť jí v minulém roce ubylo zákazníků, stále jde o zajímavý byznys, ve kterém se ročně v Česku protočí kolem půl miliardy korun.

Začínal jsem se třemi záchodky, které jsem sám vyvážel, vzpomíná na začátek svého byznysu jednatel společnosti Toi Toi Karel Svoboda. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

I kadibudky však zasáhla krize, byť nepřímo. "Nejvíce záchodů máme na stavbách a tam je cítit pokles. Letos čekáme propad o dalších deset procent," odhaduje Karel Svoboda, jednatel společnosti Toi Toi, sanitární systémy.

Už loni jí klesly tržby na 312 milionů korun, firma přesto díky úsporným opatřením vydělala 83,8 milionu korun. Stavby dnes firmě dělají kolem šedesáti procent obratu.

Na začátku 90. let přitom podobná zařízení na stavbách nebyla. "Mysleli si, že si z nich děláme legraci," líčí první reakce stavbařů Svoboda. Firmy však postupně zjistily, že je lepší na stavbu umístit záchodky, než aby jejich zaměstnanci chodili do okolních restaurací pod záminkou vykonání potřeby.

Svoboda začínal v roce 1993 se třemi toaletami, které sám jezdil ručně čistit a vyprazdňovat. Dnes jich Toi Toi v Česku provozuje kolem sedmi tisíc. Celkový počet v zemi odhaduje na 10 tisíc, zbytek má konkurence. Například Johnny Servis podle výsledků patří také ke slušně vydělávajícím: při 70 milionech obratu měl zisk 16 milionů.

Padesátku kadibudek každoročně ukradnou zloději

Toi Toi, což je v němčině něco jako fuj, fuj pro štěstí, patří pod globální společnost Adco, jejíž další dceřiná společnost Dixi je v Česku také dobře známá.

"Dixi je nicméně naše přímá konkurence," podotkl Svoboda, který se k mobilním toaletám dostal náhodou. Jako učitel němčiny na slánské obchodní akademii se v devadesátých letech přes svého kamaráda seznámil se zástupcem německé firmy, která se chystala do Čech expandovat. Chvíli ještě učil a do Německa jezdil přes prázdniny na brigády, pak zvítězilo budování záchodkové firmy, ve které drží pětiprocentní podíl.

Toalety zůstávají stále pro firmu klíčovým byznysem, i když postupně přibyl i další. Například pronájem oplocení na stavby nebo ochrana povrchu pro hromadné akce. Firma začala více nabízet toalety i městům, má pro ně speciální pevné veřejné toalety. "Už nejsou mobilní, zato jsou napojené na kanalizaci. Města mají zájem, ale nemají na ně peníze," konstatoval Svoboda.

Každá toaleta je pojištěná proti krádeži. "Ročně se jich tak padesát ukradne nebo je někdo zapálí. Většinou na hudebních akcích," vysvětluje Svoboda.

Bez mobilních WC se už větší akce neobejdou. "Když jsme začínali, stačilo nám zázemí koupaliště. Dnes už jsou pro nás mobilní toalety nutností," říká starosta Svijanského Újezdu Blahoslav Kratochvíl. Obec pořádá každoročně obří pivní slavnosti, za necelou padesátku záchodů zaplatí kolem 80 tisíc korun.

Tři sestry o toaletách Toi Toi dokonce nazpívaly vlastní písničku, v níž líčí cestu opilého fanouška, který usne právě v kadibudce. O značce nazpívaly songy ještě kapely Southpaw a Rybičky 48.

Tři sestry svůj hit nazvaly Toi story – příběh sraček. Pro drsnější slovo nejde daleko ani sám podnik. Jeden z jeho sloganů zní "Vaše hovna, naše radost". Zákazníci pak mohou číst firemní časopis Tlač. "Máme naprosto odlišný marketing než jiné firmy. Je to hlavně o nadsázce," objasňuje Svoboda.

Ač sám připouští, že o záchodcích už toho nejde moc vymyslet, němečtí majitelé vyvíjejí nové technologie pro toalety. "Snažíme se nahradit chemické látky, které do záchodů dáváme, biologickými tabletami. Firma by tím ušetřila náklady na likvidaci v čističkách. A především by se celý proces stal daleko více ekologickým," uzavírá Svoboda.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

Crocs zavírá své továrny, populární boty však vyrábět nepřestane

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Výrobce populárních bot Crocs minulou středu vyvolal mezi svými fanoušky menší paniku. Oznámil totiž, že zavře své dvě...

Přívěsky už netáhnou, Pandora chce krizi řešit větším počtem prodejen

Náramek z limitované valentýnské edice, Pandora

Nepříznivý vývoj během posledních měsíců chce dánská šperkařská společnost Pandora zvrátit rychlejší expanzí. Ještě...

Najdete na iDNES.cz