Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměřížskému Elma-Thermu hrozí konkurz

  9:44aktualizováno  9:44
Kroměřížské firmě Elma-Therm, jedné z největších elektromontážních společností v Česku, hrozí konkurz. Vlajková loď byznysu na Kroměřížsku s kdysi téměř dvoumiliardovým obratem a pěti sty zaměstnanci se dostala do potíží a začala propouštět.
Ještě nedávno úspěšná firma je zadlužená a propouští.

Ještě nedávno úspěšná firma je zadlužená a propouští. | foto: Profimedia.cz

"Podali jsme návrh na vyrovnání podle zákona o konkurzu a snižujeme stavy pracovníků," přiznal včera majitel společnosti a její generální ředitel Pavel Mráček.

Čtyři subjekty ale už dříve podaly návrh na konkurz. O tom, zda společnost nakonec opravdu v konkurzu skončí, se podle Mráčka rozhodne v nejbližší době. "Příští týden budeme vědět víc," prozradil. Zda za problémy firmy stojí nevydařené investice, přílišné zadlužení úvěry, nová konkurence nebo "příliš volné ruce" vrcholného managementu, zatím odmítl komentovat. "Chystáme oficiální prohlášení," řekl.

Jaký je tedy další možný osud firmy? Varianty jsou dvě. Při konkurzu nastupuje konkurzní správce, který rozhodne, zda má smysl podnik zachovat, nebo zda rozprodá jeho majetek. Návrh na vyrovnání naproti tomu znamená, že zadlužená firma navrhne věřitelům, že jim zaplatí nejméně třicet procent dlužných peněz do dvou let. Společnost má pak větší šanci se zachránit.

I zde nastupuje správce, který ve spolupráci s věřiteli "hlídá" majitele, zda hospodaří tak, jak má. Háček je v tom, že s takovým návrhem na vyrovnání musejí věřitelé souhlasit. Někteří z nich se ale mohou rozhodnout raději vsadit na jistější peníze z konkurzu.

"Návrhy na konkurz byly podány dříve než žádost o vyrovnání. Konkurz ale ještě nebyl prohlášen, takže podle mého se soud bude dříve zabývat návrhem na vyrovnání," domnívá se Vlastimil Veselý, ředitel společnosti Catania.cz, která podala v červenci návrh na konkurz a pohledávky za Elma-Thermem nabízí k odkupu.

O některých z potíží, které Elma-Therm má, napovídá částečně také nabídka pohledávky zveřejněná na webu společnosti Catania.cz: „Pohledávka ve výši 8 491 370 Kč je tvořena 740 daňovými doklady se splatností únor až září 2006. Jedná se o pohledávku z obchodního styku za odběr zboží. Úroky z prodlení a smluvní pokuty byly vyčísleny ve výši zhruba 500 tisíc Kč,“ píše se na stránkách Catania.cz.

Stránky pak nabízí i odkaz na další pohledávky za Elma-Thermem v hodnotě asi 80 milionů Kč.

Podle ředitele úřadu práce Karla Smíška registruje úřad práce třicet lidí, které Elma-Therm propustil. "V červenci a srpnu jich bylo víc, ale postupně odcházeli. Je to situace nepříjemná pro celý region, firma sem přinášela prosperitu," obává se Smíšek.

Podle něj propuštění zaměstnanci Elma-Thermu nebudou mít velké potíže najít si novou práci, protože ve firmě prý pracovali jen ti nejlepší a ti si brzy práci najdou.

Propouštění začalo
Místostarosta Petr Sedláček je ale v hodnocení opatrnější. Podle něj propouštění v Elma-Thermu problém s nezaměstnaností přinese. "Aby mohly jiné firmy propuštěné lidi zaměstnat, budou nejspíš muset svoje zaměstnance nejdřív propustit," domnívá se Sedláček. "Vždycky to byla vlajková loď v téhle lokalitě. Je to škoda a opravdový problém," je přesvědčen místostarosta.

Bývalý revizní technik a selfmademan bez manažerského vzdělání Pavel Mráček má však ve městě dobrou pověst nejen jako zaměstnavatel. Příkladnou spoluprací s památkáři svého času proslula jeho desetiletá rekonstrukce bývalého františkánského kláštera ze 17. století na nový pension Na Octárně se sídlem vedení firmy. Byl to on, kdo prosadil, že známé Švabinského lunety neputovaly do Národního divadla, ale zůstaly v Kroměříži.

O Mráčkovi psaly obdivně i odborné časopisy. Jeho firma dodávala elektroinstalace například nové automobilce v Kolíně. Firma má tři mezinárodní certifikáty jakosti a zakládá si na své šetrnosti k životnímu prostředí. Elma-Therm také patří k nejvýznamnějším sponzorům sportu, kultury, ale například i zdravotnictví v regionu.

Mráček také patří ke skupině vlivných kroměřížských podnikatelů, kteří vlastní mimo jiné i místní Týdeník Kroměřížska.

Autoři:


Nejčtenější

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Benzina otevřela svůj první autobankomat, umí i posílat platby

Drive-up bankomat společnosti Benzina.

Na čerpací stanici Benziny v Argentinské ulici v pražských Holešovicích lze nově vybrat peníze z bankomatu Komerční...

Český hotelový startup chce dobýt globální vody, které ovládá Booking

Zakladatel rezervačního hotelového systému Davinci Alex Ilyash.

Český rezervační systém Davinci se rozšířil do hotelů ve všech zemích Evropy. Teď má v plánu stát se globálním lídrem....

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Najdete na iDNES.cz