Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kroměřížskému Elma-Thermu hrozí konkurz

  9:44aktualizováno  9:44
Kroměřížské firmě Elma-Therm, jedné z největších elektromontážních společností v Česku, hrozí konkurz. Vlajková loď byznysu na Kroměřížsku s kdysi téměř dvoumiliardovým obratem a pěti sty zaměstnanci se dostala do potíží a začala propouštět.
Ještě nedávno úspěšná firma je zadlužená a propouští.

Ještě nedávno úspěšná firma je zadlužená a propouští. | foto: Profimedia.cz

"Podali jsme návrh na vyrovnání podle zákona o konkurzu a snižujeme stavy pracovníků," přiznal včera majitel společnosti a její generální ředitel Pavel Mráček.

Čtyři subjekty ale už dříve podaly návrh na konkurz. O tom, zda společnost nakonec opravdu v konkurzu skončí, se podle Mráčka rozhodne v nejbližší době. "Příští týden budeme vědět víc," prozradil. Zda za problémy firmy stojí nevydařené investice, přílišné zadlužení úvěry, nová konkurence nebo "příliš volné ruce" vrcholného managementu, zatím odmítl komentovat. "Chystáme oficiální prohlášení," řekl.

Jaký je tedy další možný osud firmy? Varianty jsou dvě. Při konkurzu nastupuje konkurzní správce, který rozhodne, zda má smysl podnik zachovat, nebo zda rozprodá jeho majetek. Návrh na vyrovnání naproti tomu znamená, že zadlužená firma navrhne věřitelům, že jim zaplatí nejméně třicet procent dlužných peněz do dvou let. Společnost má pak větší šanci se zachránit.

I zde nastupuje správce, který ve spolupráci s věřiteli "hlídá" majitele, zda hospodaří tak, jak má. Háček je v tom, že s takovým návrhem na vyrovnání musejí věřitelé souhlasit. Někteří z nich se ale mohou rozhodnout raději vsadit na jistější peníze z konkurzu.

"Návrhy na konkurz byly podány dříve než žádost o vyrovnání. Konkurz ale ještě nebyl prohlášen, takže podle mého se soud bude dříve zabývat návrhem na vyrovnání," domnívá se Vlastimil Veselý, ředitel společnosti Catania.cz, která podala v červenci návrh na konkurz a pohledávky za Elma-Thermem nabízí k odkupu.

O některých z potíží, které Elma-Therm má, napovídá částečně také nabídka pohledávky zveřejněná na webu společnosti Catania.cz: „Pohledávka ve výši 8 491 370 Kč je tvořena 740 daňovými doklady se splatností únor až září 2006. Jedná se o pohledávku z obchodního styku za odběr zboží. Úroky z prodlení a smluvní pokuty byly vyčísleny ve výši zhruba 500 tisíc Kč,“ píše se na stránkách Catania.cz.

Stránky pak nabízí i odkaz na další pohledávky za Elma-Thermem v hodnotě asi 80 milionů Kč.

Podle ředitele úřadu práce Karla Smíška registruje úřad práce třicet lidí, které Elma-Therm propustil. "V červenci a srpnu jich bylo víc, ale postupně odcházeli. Je to situace nepříjemná pro celý region, firma sem přinášela prosperitu," obává se Smíšek.

Podle něj propuštění zaměstnanci Elma-Thermu nebudou mít velké potíže najít si novou práci, protože ve firmě prý pracovali jen ti nejlepší a ti si brzy práci najdou.

Propouštění začalo
Místostarosta Petr Sedláček je ale v hodnocení opatrnější. Podle něj propouštění v Elma-Thermu problém s nezaměstnaností přinese. "Aby mohly jiné firmy propuštěné lidi zaměstnat, budou nejspíš muset svoje zaměstnance nejdřív propustit," domnívá se Sedláček. "Vždycky to byla vlajková loď v téhle lokalitě. Je to škoda a opravdový problém," je přesvědčen místostarosta.

Bývalý revizní technik a selfmademan bez manažerského vzdělání Pavel Mráček má však ve městě dobrou pověst nejen jako zaměstnavatel. Příkladnou spoluprací s památkáři svého času proslula jeho desetiletá rekonstrukce bývalého františkánského kláštera ze 17. století na nový pension Na Octárně se sídlem vedení firmy. Byl to on, kdo prosadil, že známé Švabinského lunety neputovaly do Národního divadla, ale zůstaly v Kroměříži.

O Mráčkovi psaly obdivně i odborné časopisy. Jeho firma dodávala elektroinstalace například nové automobilce v Kolíně. Firma má tři mezinárodní certifikáty jakosti a zakládá si na své šetrnosti k životnímu prostředí. Elma-Therm také patří k nejvýznamnějším sponzorům sportu, kultury, ale například i zdravotnictví v regionu.

Mráček také patří ke skupině vlivných kroměřížských podnikatelů, kteří vlastní mimo jiné i místní Týdeník Kroměřížska.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Tesco vyvíjí novou značku. Cenově se chce vyrovnat Lidlu

(Ilustrační snímek)

Skupina Tesco chce vyvinout samostatnou značku, díky které by se svými cenami přiblížila velkým konkurentům, jaké...

Kellnerova PPF kupuje bulharskou televizi Nova. Cenu transakce neuvedla

Bulharská televizní stanice NOVA

Česká investiční skupina PPF se dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent...

Milionový byznys ze sklepa. Chipsy z hrachu za dva roky dobyly řetězce

Spoluzakladatelé ostravské firmy Yes Chips Martin Mondek (vlevo) a Ondřej Kocur...

Češi znají jen hrachovku a čočku nakyselo, říká s nadsázkou Ostravan Martin Mondek. Před dvěma lety proto zažehl v...

Najdete na iDNES.cz