Slovenský miliardář a majitel skupiny Arca Capital Pavol Krúpa

Slovenský miliardář a majitel skupiny Arca Capital Pavol Krúpa | foto: František Vlček, MAFRA

Bakala vytuneloval OKD, tvrdí Krúpa. Žádá vyšetřování v zahraničí

  • 24
Miliardář Pavol Krúpa tlačí na likvidátory společnosti NWR, matky bankrotující těžební firmy OKD sídlící v Nizozemsku, aby podali žaloby a rozjeli vyšetřování proti bývalým vlastníkům dolů v čele se Zdeňkem Bakalou. Podle Krúpy akcionáři OKD vytunelovali a způsobili jejich krach.

Slovenský finančník žádá Nizozemce, aby prověřili, zda OKD nezničili majitelé v čele se Zdeňkem Bakalou.

Krúpa stupňuje útok na Bakalu. Chce ho odstřihnout od majetku

Koncem února Krúpa, jehož Arca Capital drží v NWR malý akciový podíl, napsal dopis likvidátorovi NWR Marku Skeltonovi. Tvrdí v něm, že důlní skupinu dovedlo do bankrotu „nestandardní řízení vlastníků a managementu OKD“.

Podle Krúpy šlo o záměr, jenž vyústil v tunelování OKD a způsobil akcionářům, zaměstnancům a českým daňovým poplatníkům škody ve výši desítek miliard korun. „Krach OKD je v Česku běžně označován za loupež nebo za tunel století,“ píše Krúpa Skeltonovi doslova.

Přepálená dividenda

Co klade Krúpa Bakalovi a spol. za vinu? Zaprvé, že z OKD vytáhli v letech 2006 až 2012 na dividendách 65,3 miliardy korun, přestože doly v té době vydělaly jen 34,7 miliardy. Dividenda ve výši 188 procent zisku narušila podle Krúpy finanční stabilitu OKD.

Kromě toho majitelé podle Krúpy OKD poškodili nevýhodnými půjčkami – na přepálenou dividendu si totiž OKD musely půjčovat. Nejprve u bank, později ale nahradily bankovní úvěry méně výhodnou půjčkou za mnohem vyšší úrok, kterou jim poskytla mateřská skupina NWR. Vnitroskupinové půjčky byly pro OKD příliš drahé, zato nesly mimořádný výnos mateřské NWR.

Krúpa plánuje využít koupi písnického sídliště ve svém boji proti Bakalovi

Podle Krúpova propočtu by OKD v letech 2006 až 2012 zaplatila na původních bankovních úrocích 480 milionů korun. Za půjčky od NWR doly zaplatily nejméně miliardu.

Krúpa likvidátorovi Skeltonovi dále píše, že podle jeho názoru Bakala s partnery v roce 2008 při uvedení NWR na burzu podvedli investory. V informačních materiálech pro kapitálový trh prý nadhodnotili zásoby uhlí, jimiž disponovali. A vzbudili tak o NWR na trhu obrovský zájem, který ovšem neodpovídal skutečné hodnotě firmy.

Podle Krúpy v OKD a NWR docházelo k překračování zákona, konkrétně k zanedbání povinností při správě majetku, zkreslování informací v obchodním styku a k daňovým únikům. Krúpa Skeltona vyzývá, aby zmiňovaným operacím věnoval pozornost a zaměřil na ně vlastní vyšetřování.

Šetření v Česku už běží

Slovenský finančník už proti Bakalovi a spol. podal kvůli zmiňovaným operacím trestní oznámení v Česku, jeho podněty prošetřuje policie.

Přinejmenším zčásti mu dal za pravdu i český insolvenční správce OKD Lee Louda. Ten Bakalu s partnery zažaloval o odškodné pro zkrachovalé doly ve výši téměř 25 miliard korun. Tuto pohledávku vůči bývalým akcionářům zapsal Louda jako zvláštní samostatnou položku do majetkové podstaty zkrachovalých dolů. Nárok na vrácení desítek miliard do OKD může Louda časem ještě zvýšit.

Krúpa neuspěl. OKD může i nadále hospodařit s majetkem

Správce se shoduje s Krúpou v tom, že bývalí akcionáři způsobili OKD „neoprávněným rozhodováním o rozdělení zisku a ostatních kapitálových fondů“ škodu více než 65 miliard korun. Píše to v dokumentu, založeném v insolvenčním rejstříku. Zatím se rozhodl uplatnit jen část této sumy, zbytek ale může přidat po dalším zvážení, na základě nových analýz a také s ohledem na to, jak se bude vyvíjet řízení o první žalobě.

Zatímco českého správce Loudu Pavol Krúpa přesvědčil, aby se pustil do vymáhání škod od Bakaly, nizozemští likvidátoři zatím zůstávají k jeho podnětům chladní. Skelton Krúpovy požadavky vymáhat odškodné a rozjet vlastní vyšetřování odmítl s tím, že mu nic takového nepřísluší. Majitel Arky se s tím nehodlá smířit. „Máme s likvidátory NWR ještě v Holandsku domluvenou schůzku, a pokud je nepřesvědčíme, půjdeme na to přes dohledové orgány, které mají na starosti dozor nad kapitálovým trhem,“ hrozí.

Proč se slovenský miliardář, známý finanční spekulant a nájezdník v tažení proti Bakalovi, tak angažuje? Vidí v tom šanci na zisk.

Krúpa totiž chce od insolvenčního správce koupit mnohamiliardové pohledávky OKD vůči Bakalovi a sám se věnovat jejich vymáhání.

„Bude-li tato pohledávka na prodej, budu o ni mít zájem,“ potvrzuje. Pokud se podaří přenést žaloby na Bakalu z domácí půdy i na mezinárodní úroveň, atraktivita pohledávky se zvedne, protože vzroste šance, že její držitel od bývalých vlastníků OKD získá alespoň část nárokované sumy. I zlomek pohledávky přitom může znamenat miliardy korun.

OKD nepoložilo levné uhlí

Krúpa je s názorem, že krach důlní skupiny NWR a OKD způsobili jejich vlastníci v čele s Bakalou, osamocen. Manažeři dolů, stejně jako většina analytiků, přičítají bankrot dolů především poklesu cen uhlí a koksu na evropském trhu.

Analýza prodejních cen OKD z let 2005 až 2015, kterou Krúpova Arca provedla, však ukazuje, že ceny uhlí se nezhroutily na nijak výjimečnou úroveň. V roce 2005, rok poté, co Bakala OKD kupoval, se prodávala tuna jejich koksovatelného uhlí v průměru za 88 eur. Později cena vyletěla až na 181 eur za tunu, od roku 2011 začala klesat a OKD upadlo do problémů.

V roce 2015, rok před bankrotem OKD, když už firma řešila těžkou finanční krizi, ale stála tuna jejich uhlí v průměru 90 eur. Víc než o deset let dřív, kdy firma bez problémů vydělávala.