Bitcoin (ilustrační foto).

Bitcoin (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Pohádkové zbohatnutí, či krach? Bitcoin láme rekordy a láká nové zájemce

  • 256
Bitcoinová mánie nebere konce. Hodnota virtuální měny minulý týden překonala sedm tisíc dolarů, tedy 155 tisíc korun. To je sedmkrát víc, než kolik stála na začátku roku. Ekonomové varují před podlehnutím módní vlně.

Spolu s tím, jak držitelé nejoblíbenější kryptoměny bohatnou, ekonomové posouvají hodnoty, na něž její cena stoupne. Třeba analytici z americké investiční banky Goldman Sachs tvrdí, že bitcoin prorazí hranici osmi tisíc dolarů.

Rozšiřují se však také zástupy těch, podle nichž je jeho hodnota nesmyslně nafouknutá. „Bitcoin je dnes zcela jasná bublina. Ale nevíme jasně, jaké tržní síly jsou za touto hodnotou,“ prohlašuje třeba Severin Cabannes z vedení bankovního gigantu Société Générale.

Věříte matematikům více než vládám? Bitcoin slibuje revoluci, ne zisk

Přečtěte si, jak funguje bitcoin

„Pokud se podíváme na tvar křivky vývoje ceny bitcoinu v posledních dvou letech, vidíme téměř ukázkovou exponenciálu, což opravdu může signalizovat bublinu obřích rozměrů,“ myslí si analytik obchodníka na devizovém trhu Akcenta Miroslav Novák.

Její splasknutí by však nemělo ohrozit světovou ekonomiku, jako jí zatřásl například strmý propad hodnoty technologických akcií na přelomu tisíciletí. „Tržní kapitalizace bitcoinu je 2,7 bilionu korun. Zatím příliš málo na to, aby jeho případný krach měl globálně významnější negativní dopad. Bitcoin navíc nedrží ve větším množství centrální banky ani další finanční instituce,“ říká Novák.

Růstu hodnoty pomáhá limitovaná nabídka virtuální měny, protože je předem ohraničený počet bitcoinů (21 milionů). „Těžba“, tedy nabídka nových bitcoinů, se navíc postupně utlumuje a nakonec se zastaví. Proti tomu stojí sílící poptávka, takže cena roste.

„Hodnotu bitcoinu tvoří a navyšuje víra, že se v budoucnu dostatečně rozšíří a široce uplatní jako uchovatel hodnoty, zúčtovací jednotka a všeobecný prostředek směny,“ říká zakladatel fondu NWD Global Multi-Asset Štěpán Tvrdý.

Cenu bitcoinu také vždy postrčí výše, kdykoli se více prováže s tradiční ekonomikou. Takovou vzpruhu přinesl například plán americké burzy CME Group, která do konce roku spustí obchody s futures kontrakty navázanými na bitcoin.

Kryptoměny se nafukují.

Tyto kroky ale zároveň mohou vést k tomu, že se bitcoin dostane pod větší kontrolu, což by bylo v rozporu s filozofií jeho vzniku. Bitcoin se navíc již několikrát rozštěpil na nové měny a tento trend bude pokračovat. „Na minulém štěpení bitcoinu přitom vlastníci této virtuální měny vydělali. Nyní jsou očekávání podobná, proto cena bitcoinu roste,“ vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Úspěch nového bitcoinu bude záležet na podpoře ze strany těžařů této měny a je velmi nejistý. Pro ostatní kryptoměny bude rozštěpení bitcoinu znamenat větší konkurenci, vyšší nejistotu, a tedy i vyšší volatilitu,“ dodává Křeček.

Podle Tvrdého bude cena bitcoinu nejspíš ještě nějakou dobu stoupat. „Na bitcoinu se bezesporu dá vydělat. Kvůli dvěma zásadním rizikům – obrovskému kolísání kurzu a fungování zcela mimo dohled regulátorů – ho však nedoporučujeme neprofesionálním investorům,“ dodává Tvrdý. Jde tedy spíše o spekulaci než o investici.

Zlato z jedniček a nul

„Bitcoin považuji za prázdnou krabici obalenou lidskými emocemi a naivitou s prvky sektářství. To však neznamená, že se na bitcoinu, respektive kryptoměnách obecně, nemůže řada lidí pořádně napakovat,“ upozorňuje Novák.

Zastánci bitcoinu ho rádi přirovnávají ke zlatu, ke kterému se investoři ve špatných dobách uchylují jako k jistotě. Agentura Bloomberg dokonce upozorňuje, že lidé na Googlu už letos mnohem častěji hledali frázi „buy bitcoin“ než „buy gold“. Cena zlata letos stoupla „jen“ o deset procent. 

K transakcím se však moc nehodí, protože poslání peněz trvá až hodinu a jedna transakce může stát i sto korun. Počet míst, kde lze bitcoiny použít k placení za zboží nebo služby, přesto roste. Podle serveru Bitperia.cz jejich počet v Česku překročil dvě stovky. Kryptoměnou lze zaplatit za oběd v restauraci, za přenocování v penzionu či za hodiny němčiny.

Už od května přijímá bitcoiny také největší tuzemský e-shop Alza.cz. „Od zahájení bylo bitcoiny zaplaceno zboží v řádu desítek milionů korun – obzvláště v posledních měsících vidíme velký nárůst. Zákazníci tuto možnost využívají na denní bázi,“ říká finanční ředitel společnosti Jiří Ponrt.

Zákazník podle něj bitcoiny průměrně zaplatí za objednávku v hodnotě osmi tisíc korun. „Nejčastěji jde o komponenty,“ dodává Ponrt. Alza však s bitcoiny vůbec nepřijde do styku, směna je uskutečněna mezi poskytovatelem platební brány a zákazníkem.

Bitcoiny lze „zakoupit“ za koruny v některém z dvacítky automatů nebo prostřednictvím internetových směnáren. Pro větší částky se hodí spíše bitcoinové burzy.

Jak fungují kryptoměny

  • Virtuální měna je navržena tak, aby nikdo – autor ani jiní jednotlivci, skupiny či vlády – nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty či ovládat peněžní toky. Tedy alespoň teoreticky. Virtuální měny jsou zcela nezávislé na tradičních měnách. * Hodnota kryptoměn vychází pouze z poptávky a nabídky na trhu. Nejsou kryty zlatem ani jinými komoditami.
  • Existuje asi tisíc různých kryptoměn. Jejich tržní kapitalizace minulý týden překročila 200 miliard dolarů. To zhruba odpovídá ročnímu výkonu celé české ekonomiky. * Největší kryptoměnou je bitcoin s kapitalizací 120 miliard dolarů, následuje ethereum, jehož kapitalizace je zhruba 30 miliard dolarů.