Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Která voda je dobrá na žízeň?

  9:46aktualizováno  9:46
V obchodech desítky balíků různých vod, všude reklamy hlásající, že právě "tato voda" je pro vás tou správnou volbou. Podle čeho vybírat? Poradíme vám.
voda, žízeň

voda, žízeň

Pití, voda, sklenice Mapa vod
Odkud pochází voda v lahvích?

Sladká limonáda žízeň příliš neuhasí, nejlepší je voda. A protože je venku vedro, koupíte balení minerálních vod a pijete jednu za druhou. Jenže není voda jako voda. Některé můžete pít, jak je libo, u jiných je lepší si dát pozor, kolik toho vypijete.

Jakou vodu můžete pít plnými doušky
Základní funkcí vody je odplavovat škodliviny z těla. Aby toho byla schopná, nesmí obsahovat příliš minerálních látek.

"Voda ke každodennímu doplňování tekutin by jich měla mít do pěti set miligramů na jeden litr,“ říká František Kožíšek, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

"Vhodné jsou tedy vody kojenecké, pramenité, slabě mineralizované minerálky a většina pitných vod“. Jsou to například Fromin, Toma Natura, Dobrá Voda, Aquila (viz přehled dole).

Která je vhodná jen na chuť a v menší míře
Hasit žízeň byste však neměli středně ani silně mineralizovanými minerálními vodami, jako jsou například Korunní, Ondrášovka, Magnesia, Hanácká Kyselka nebo Poděbradka. Ty jsou vhodné spíše jen "na chuť“, pít se doporučuje nejvýše půl litru denně, větší množství pouze krátkodobě na radu lékaře.

A léčivé minerálky? Těm byste se měli vyhnout úplně, případně je "užívat“ výhradně na doporučení lékaře.

I když výrobci nejsou povinni uvádět informace, jak je voda mineralizovaná nebo kolik je v ní celkově rozpuštěných minerálních látek, ve většině případů se to z obalů dozvíte.

"Sledování obsahu jednotlivých minerálních látek není tak důležité. Smysl to má třeba v případě, pokud má člověk nějaký zdravotní problém. Například ve vodě, kterou pijí kojenci nebo kardiaci, by mělo být málo sodíku,“ říká doktor František Kožíšek.

Zaměřit se také můžete na vápník a hořčík. Optimálně by mělo být ve vodě 40 až 70 miligramů kalcia a 20 až 30 miligramů magnesia.

Perlivé žízeň neuhasí, jen vás ošálí
Oxid uhličitý se do balených vod nepřidává jenom kvůli chuti, ale také proto, že má konzervační účinek a zpomaluje tak množení různých bakterií. Z tohoto důvodu se může přidávat i do kojenecké vody, na které pak musí být upozornění, že je nutné ji převařit, aby z ní oxid uhličitý vyprchal, pokud ho obsahuje více než 0,5 gramu na jeden litr.

"Sycené vody nejsou však k dlouhodobému pití vhodné. Oxid uhličitý zatěžuje organismus. Také způsobuje, že pocit žízně je uhašen dříve, než se člověk skutečně dosyta napije. A kromě toho má ještě močopudný efekt, takže může způsobit i zhoršené zavodnění organismu,“ upozorňuje doktorka Václava Kunová, odbornice na výživu.

Na některých minerálních vodách se naopak dočtete, že byly dekarbovány. Znamená to, že z nich byl zcela odstraněn nebo alespoň snížen obsah přírodního oxidu uhličitého.

Pijte s mírou
Kolik vody byste měli za den vlastně vypít? Zpravidla se dočtete, že by to měly být dva až tři, někdy dokonce čtyři litry tekutin denně.

"To je však pro většinu populace přehnané doporučení, které platí spíše jen v extrémně horkých dnech nebo při velké fyzické zátěži,“ říká doktor František Kožíšek.

"Každý člověk má svou optimální potřebu tekutin. Ta se může pohybovat od jednoho litru za den u člověka se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová, obilninová a luštěninová jídla s nízkým obsahem soli, až po několik litrů denně u fyzicky aktivního člověka, který jí příliš slanou nebo sladkou stravu.“

Jaký je ve vodách rozdíl
O tom, zda jde o vodu minerální, pramenitou, kojeneckou nebo pitnou, nerozhoduje jen množství minerálních látek, ale také způsob úpravy vody či požadavky na mikrobiologické, chemické a fyzikální ukazatele.

Kojenecké, pramenité i minerální vody pocházejí ze schválených chráněných přírodních zdrojů. Nejpřísnější jsou požadavky na kojeneckou vodu, která musí zůstat v původní kvalitě. Proto je povolená pouze úprava UV zářením, případně přidání oxidu uhličitého.

Naopak u pramenité vody se už její složení upravovat může, například odželezněním, ale pouze tak, aby se nezměnilo její charakteristické složení. A třeba do pitné vody, kterou je možné do lahví stáčet z jakéhokoliv vodovodního zdroje - například vodárny nebo vrtu, který je schválen vodoprávním úřadem - smí výrobce přidat i minerální látky. Vždy to však musí uvést na etiketě láhve.


Rada MF DNES

Když vás bolí hlava, napijte se Mnoho lidí sáhne po nějaké té tabletce proti bolesti, když jim třeští hlava. Ovšem často postačí jen se pořádně napít, a zvýšit tak hladinu tekutin v těle. Bolest hlavy, stejně jako únava, malátnost nebo pokles fyzické výkonnosti a koncentrace jsou totiž příznaky nedostatečného zavodnění organismu - dehydratace.

Čím chladíte žízeň v horkých dnech?

celkem hlasů: 3493

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. července 2007. Anketa je uzavřena.

VODOU 2229

PIVEM 904

NĚČÍM JINÝM 193

LIMONÁDOU 167

Autoři:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

TEST DNES: „Jako olizovat buvola.“ Hodnotili jsme dvanáct sýrů mozzarella

Ilustrační snímek

Mozzarella, přírodní pařený nezrající sýr naložený ve slaném nálevu, je jedním z nejznámějších, a hlavně nejchutnějších...

TEST DNES: Za pětistovku dostanete náruč plnou květů i zvadlé koště

Test kytic

Redaktoři MF DNES v minulých dnech po celé republice vyzkoušeli, jaké pugéty jim v květinářství uvážou za 500 korun...

TEST DNES: Úplné výsledky testu mozzarell

Ilustrační snímek

MF DNES testovala sýry mozzarella, které jsou běžně dostupné v obchodech a mají 15 až 20 procent tuku. Porota hodnotila...

Najdete na iDNES.cz