Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Která z nich je pravá?

  10:00aktualizováno  10:00
Obchody jsou už plné čokoládových mikulášů, čertů, andělů, adventních kalendářů, vánočních kolekcí a figurek. Jsou všechny skutečně z čokolády? Každý, kdo má rád čokoládu, se nespokojí s náhražkou. Problém je, že ji v obchodech od té pravé jen těžko rozezná.

Víte, jak nejlépe rozeznáte pravou čokoládu od její náhražky? Když je obě nabídnete svému psovi. Vybere si čokoládu. Raději to ale nezkoušejte. Psi jsou totiž mimořádně citliví na teobromin a kofein a nedokážou je vyloučit z těla tak dobře jako lidé.

Pravá a méně pravá
Pravá čokoláda se vyrábí z kakaové hmoty, kakaového másla a cukru. Před čtyřmi lety však Evropská unie povolila přidávat do čokolády kromě kakaového másla až pět procent jiných rostlinných tuků.

Nejsou to však jakékoli tuky, ale šest přesně definovaných tuků. Říká se jim ekvivalenty, protože čokoláda má stejné vlastnosti, jako když je vyrobena jen z kakaového másla. Pokud je výrobce použije, musí se k nim na obale přiznat.

Čokoláda (kakaová hmota, kakaové máslo, cukr)

Pravá čokoláda je hořká. Vyrobena je výhradně z kakaového másla, bez jakýchkoliv přídavků jiných rostlinných tuků. Kakaové sušiny má nejméně 35 procent. Mléčná čokoláda vzniká přidáním sušeného mléka. Kakaové sušiny musí mít nejméně 25 %. Bílá čokoláda neobsahuje kakaový prášek, čokoládovou chuť jí dává kakaové máslo, kterého musí mít nejméně 20 %.

Čokoláda s ekvivalentem (kakaová hmota, kakaové máslo, určený rostlinný tuk, cukr)

Až pět procent kakaového másla může být nahrazeno jinými rostlinnými tuky, kterým se říká ekvivalenty. Je jich šest a jsou přesně stanoveny vyhláškou a nesmějí se chemicky upravovat. Jejich přídavek musí být uveden na obale. Do čokolády se nesmějí přidávat žádné aromatické látky, které napodobují chuť čokolády nebo mléčného tuku. Kakaové sušiny má nejméně 35 procent.

Imitace čokolády (kakaový prášek, náhrada kakaového másla, cukr)

Vyrábí se z kakaového prášku a levných rostlinných tuků, které nahrazují drahé kakaové máslo. Náhrady nejsou totožné s ekvivalenty, které se smějí do čokolády přidávat. Imitace se používá hlavně jako poleva na sušenky, do zmrzlin... Vyhláška tento druh výrobku nedefinuje, takže může být označen jakkoliv (například „pochoutka“ nebo „poleva“), ale výrazy „čokoláda“ nebo „čokoládový“ by se na obale neměly objevit.

Výrazně, v blízkosti seznamu složek, ale zřetelně odděleně a minimálně stejně velkým písmem musí uvést: "Kromě kakaového másla obsahuje rostlinné tuky."

Chuť se nemění
Podle některých přídavek rostlinných tuků čokoládu degraduje, podle jiných jí to na kvalitě a chuti neubírá. "Objektivně si myslím, že ekvivalenty nesnížily kvalitu čokolády, ale subjektivně mi to vadí," říká odbornice na čokoládu z Vysoké školy chemicko-technologické Jana Čopíková.

"Když chci čokoládu, koupím si jen tu s kakaovým máslem - z tradice, že je to delikatesa." Poznat ji v obchodě by neměl být problém. Jednak je dražší a pak výrobce se rád pochlubí, že jeho čokoláda je tradiční produkt.

Státům, které proti použití rostlinných tuků v čokoládě několik let razantně protestovaly, se totiž podařilo prosadit alespoň to, že ti, kteří vyrábějí čokoládu výlučně z kakaového másla, to mohou na obale zdůraznit. Musí ovšem prokázat, že ekvivalenty nepoužívají.

Množství rostlinných tuků se totiž zatím nedá analyticky určit, i když Belgičané prý nedávno objevili metodu, jak během několika sekund zjistit přesný obsah kakaového másla v čokoládě.

Nečokoládová čokoláda
Problém současného trhu je ale v něčem jiném. Ve stejném "kabátě" se nabízejí i výrobky, které jsou jen náhražkou čokolády. Ta se vyrábí jen z levných rostlinných tuků a barvu jí dodává kakaový prášek. Nejsou to ale stejné tuky jako ty, které se do čokolády smějí přidávat.

"Zatímco ekvivalenty se nesmějí chemicky upravovat, náhrady se upravovat musí, aby získaly vlastnosti kakaového másla, protože se většinou dělají z olejů, třeba sojového nebo řepkového," vysvětluje Jana Čopíková.

Proč ne? I takové výrobky mají právo na svou existenci. Horší je, že jsou snadno zaměnitelné s čokoládou. Nová vyhláška o cukrovinkách, kterou Česká republika přijala se vstupem do Evropské unie, se k "nečokoládové čokoládě" nezná. Je tedy na výrobci, jak ji označí.

Jak ukázal náhodný nákup několika vzorků, zejména u vánočních figurek je obtížné zjistit, co jsou zač. Údaje jsou uvedeny tak miniaturním písmem, že by člověk musel přijít do obchodu vyzbrojen lupou. A pak, jak se ukázalo, ne všichni výrobci nové předpisy respektují nebo své figurky vyrobili ještě před naším vstupem do Evropské unie.

Jak se tedy nenechat napálit? Když najdete ve složení kakaovou hmotu a kakaové máslo, máte před sebou čokoládu. Pokud tam bude jen kakaový prášek a rostlinné tuky, čokoláda to není.

DÁLE ČTĚTE:
Od kakaových bobů k čokoládě

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Pojištění od České pojišťovny: „spoření“, které nemělo nikdy vydělat

Česká pojišťovna

Možná stovky tisíc klientů v minulosti uzavřely své pojistné smlouvy „na spoření“. Pojišťovny a sítě zprostředkovatelů...

Vegety jsou umělé. Mají až sedmdesát procent soli, zeleniny minimum

Ochucovadla obsahují v průměru 58 procent soli, ukázal test.

Žlutý prášek, kterým domácí kuchařky a někdy bohužel i profesionální kuchaři dochucují polévky, omáčky i masa, je...

TEST DNES: Někde jen vločky, ovoce a ořechy, v jiných tyčinkách až 30 přísad

Ilustrační snímek

Müsli, ořechové, ovocné, proteinové, flapjacky, tyčinky všeho druhu zaplavují obchody. Nepovažujeme je za mlsání,...

Najdete na iDNES.cz