Která z nich je pravá?

  10:00aktualizováno  10:00
Obchody jsou už plné čokoládových mikulášů, čertů, andělů, adventních kalendářů, vánočních kolekcí a figurek. Jsou všechny skutečně z čokolády? Každý, kdo má rád čokoládu, se nespokojí s náhražkou. Problém je, že ji v obchodech od té pravé jen těžko rozezná.

Víte, jak nejlépe rozeznáte pravou čokoládu od její náhražky? Když je obě nabídnete svému psovi. Vybere si čokoládu. Raději to ale nezkoušejte. Psi jsou totiž mimořádně citliví na teobromin a kofein a nedokážou je vyloučit z těla tak dobře jako lidé.

Pravá a méně pravá
Pravá čokoláda se vyrábí z kakaové hmoty, kakaového másla a cukru. Před čtyřmi lety však Evropská unie povolila přidávat do čokolády kromě kakaového másla až pět procent jiných rostlinných tuků.

Nejsou to však jakékoli tuky, ale šest přesně definovaných tuků. Říká se jim ekvivalenty, protože čokoláda má stejné vlastnosti, jako když je vyrobena jen z kakaového másla. Pokud je výrobce použije, musí se k nim na obale přiznat.

Čokoláda (kakaová hmota, kakaové máslo, cukr)

Pravá čokoláda je hořká. Vyrobena je výhradně z kakaového másla, bez jakýchkoliv přídavků jiných rostlinných tuků. Kakaové sušiny má nejméně 35 procent. Mléčná čokoláda vzniká přidáním sušeného mléka. Kakaové sušiny musí mít nejméně 25 %. Bílá čokoláda neobsahuje kakaový prášek, čokoládovou chuť jí dává kakaové máslo, kterého musí mít nejméně 20 %.

Čokoláda s ekvivalentem (kakaová hmota, kakaové máslo, určený rostlinný tuk, cukr)

Až pět procent kakaového másla může být nahrazeno jinými rostlinnými tuky, kterým se říká ekvivalenty. Je jich šest a jsou přesně stanoveny vyhláškou a nesmějí se chemicky upravovat. Jejich přídavek musí být uveden na obale. Do čokolády se nesmějí přidávat žádné aromatické látky, které napodobují chuť čokolády nebo mléčného tuku. Kakaové sušiny má nejméně 35 procent.

Imitace čokolády (kakaový prášek, náhrada kakaového másla, cukr)

Vyrábí se z kakaového prášku a levných rostlinných tuků, které nahrazují drahé kakaové máslo. Náhrady nejsou totožné s ekvivalenty, které se smějí do čokolády přidávat. Imitace se používá hlavně jako poleva na sušenky, do zmrzlin... Vyhláška tento druh výrobku nedefinuje, takže může být označen jakkoliv (například „pochoutka“ nebo „poleva“), ale výrazy „čokoláda“ nebo „čokoládový“ by se na obale neměly objevit.

Výrazně, v blízkosti seznamu složek, ale zřetelně odděleně a minimálně stejně velkým písmem musí uvést: "Kromě kakaového másla obsahuje rostlinné tuky."

Chuť se nemění
Podle některých přídavek rostlinných tuků čokoládu degraduje, podle jiných jí to na kvalitě a chuti neubírá. "Objektivně si myslím, že ekvivalenty nesnížily kvalitu čokolády, ale subjektivně mi to vadí," říká odbornice na čokoládu z Vysoké školy chemicko-technologické Jana Čopíková.

"Když chci čokoládu, koupím si jen tu s kakaovým máslem - z tradice, že je to delikatesa." Poznat ji v obchodě by neměl být problém. Jednak je dražší a pak výrobce se rád pochlubí, že jeho čokoláda je tradiční produkt.

Státům, které proti použití rostlinných tuků v čokoládě několik let razantně protestovaly, se totiž podařilo prosadit alespoň to, že ti, kteří vyrábějí čokoládu výlučně z kakaového másla, to mohou na obale zdůraznit. Musí ovšem prokázat, že ekvivalenty nepoužívají.

Množství rostlinných tuků se totiž zatím nedá analyticky určit, i když Belgičané prý nedávno objevili metodu, jak během několika sekund zjistit přesný obsah kakaového másla v čokoládě.

Nečokoládová čokoláda
Problém současného trhu je ale v něčem jiném. Ve stejném "kabátě" se nabízejí i výrobky, které jsou jen náhražkou čokolády. Ta se vyrábí jen z levných rostlinných tuků a barvu jí dodává kakaový prášek. Nejsou to ale stejné tuky jako ty, které se do čokolády smějí přidávat.

"Zatímco ekvivalenty se nesmějí chemicky upravovat, náhrady se upravovat musí, aby získaly vlastnosti kakaového másla, protože se většinou dělají z olejů, třeba sojového nebo řepkového," vysvětluje Jana Čopíková.

Proč ne? I takové výrobky mají právo na svou existenci. Horší je, že jsou snadno zaměnitelné s čokoládou. Nová vyhláška o cukrovinkách, kterou Česká republika přijala se vstupem do Evropské unie, se k "nečokoládové čokoládě" nezná. Je tedy na výrobci, jak ji označí.

Jak ukázal náhodný nákup několika vzorků, zejména u vánočních figurek je obtížné zjistit, co jsou zač. Údaje jsou uvedeny tak miniaturním písmem, že by člověk musel přijít do obchodu vyzbrojen lupou. A pak, jak se ukázalo, ne všichni výrobci nové předpisy respektují nebo své figurky vyrobili ještě před naším vstupem do Evropské unie.

Jak se tedy nenechat napálit? Když najdete ve složení kakaovou hmotu a kakaové máslo, máte před sebou čokoládu. Pokud tam bude jen kakaový prášek a rostlinné tuky, čokoláda to není.

DÁLE ČTĚTE:
Od kakaových bobů k čokoládě

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Lenost přeje plastům. Podívejte se, co najdete v obchodech

Do plastových obalů se řízky balí i jednotlivě.

Proč je maso zabalené v plastu, je zřejmé. U mnoha jiných výrobků však jeho použití vzbuzuje pochybnosti. Do plastů se...

PŘEHLEDNĚ: Benzin i nafta v Česku jsou nejdražší za téměř čtyři roky

Ilustrační snímek

Ceny u čerpacích stanic v Česku stagnují na maximu od prosince 2014. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu...

Pojištění mělo přinést úspory. Teď americkým důchodcům odsává peníze z účtů

Ilustrační snímek

Univerzální životní pojištění, hit 80. a 90. let, který se mnohým starším Američanům vymstil. Místo úspor, které jim...Najdete na iDNES.cz