KTP: navenek klid, uvnitř var

  • 15
KTP Quantum? Pro tisíce lidí dlouho zaručená cesta k výdělkům. Pro několik jednotlivců trik, jak za cizí peníze ovládat kus českého lázeňství. Jenže chod makléřské firmy KTP stál na nepřetržitém přísunu nových vkladatelů. Připomíná to pyramidové hry nebo letadlo? Státní dozor dlouho nevěděl, až spadla klec. Policie dnes říká, že šlo o podvod.

Celý den trvalo českým policistům, než se jim podařilo najít dům, který si na Kanárských ostrovech koupil a zveleboval někdejší spolumajitel firmy KTP Quantum Karel Takáč.

Krach jeho makléřské firmy zanechal na českém kapitálovém trhu jednu z největších děr. Je to přesně rok, co padla firma, která od zhruba 28 tisíc lidí vylákala přes dvě miliardy korun.

Už dříve, než Takáč rozjel Quantum, měl jeho zakladatel problémy se zákonem. Nyní kvůli krachu KTP sedí ve vazbě. Ale policie přiznává, že se může už velmi brzy ocitnout na svobodě.

Bilance krachu Quanta je zatím nedobrá: konkurz se vleče, na účtech, jež zajistila policie, zbylo necelých šedesát milionů. Správce konkurzu spočítal, že majetek zkrachovalého Quanta nemá větší hodnotu než 200 milionů.

VŠE o kauze KTP Quantum čtěte ZDE

A majetek klientů? Firma, jejíž akcie makléři KTP za peníze klientů především nakoupili, rovněž zkrachovala. Garanční fond, jenž by měl vyplácet poškozené klienty, je prázdný. Obrázek, který skládají čeští detektivové, však už začíná ukazovat pár jasných závěrů.

Za prvé, podezření, že KTP byl podvod, se naplňuje. "Šlo o podvod. Vedení KTP kupovalo za peníze klientů podíly v lázních, které sami chtěli ovládat," říká státní zástupce Boris Havel, jenž na práci kriminalistů dohlíží.

Má pro to i další důležitý argument, na nějž musela přijít i Komise pro cenné papíry, protože před krachem v KTP provedla několik kontrol. "Když si klient chtěl vzít své peníze zpět, jeho portfolio akcií bylo převedeno na někoho jiného a on byl vyplacen z hotovosti, kterou přinášeli noví klienti. Ale peníze pro odcházející se stále tenčily. Pak letadlo spadlo," dodává.

Chystal útěk na Kanáry?
Podle policie je stále zřejmější, že Takáč se připravoval na útěk do ciziny. To byl i důvod, proč jej policie loni zatkla a proč Takáč sedí už bezmála rok ve vazbě, která 9. května končí. Pokud nebude do té doby obžalován, bude propuštěn.

Najít Takáčovo sídlo na Kanárských ostrovech nebylo snadné. Zápisy z tamního katastru se neshodovaly se skutečností, ulice neexistovala. Až po pomoci španělských policistů jej čeští detektivové našli.

Na místě, kam turista na Kanárech nezamíří, schované v horách. "Je to vila s garáží ve skále. Člověk, který by ji obýval, nebude budit žádnou pozornost. Má přes 100 metrů čtverečních pokojů a ještě není připravena k bydlení," říká zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Konkurz KTP Quantum mezitím navenek zamrzl. Po stížnosti klientů na správce konkurzu i na soudce z Hradce Králové, se na případ podíval Vrchní soud v Praze. Jenže i ten byl obviněn z podjatosti, takže případ mířil dál do vyšších pater justice. Od loňského září pět měsíců spis konkurzu KTP obíhal soudy, aby se znovu vrátil zpět na hradecký soud.

"Nejvyšší soud konstatoval, že my nejsme podjatí. 20. ledna zde bylo rozhodnuto, že hradecký soud podjatý není a celá věc se zase vrací k němu," řekl mluvčí pražského soudu Jan Fořt.

"Jsou to obstrukce. Ti, co pořád podávají námitky, způsobují, aby zeslábl či neexistoval dohled nad konkurzem a nad činností správce konkurzu," říká advokát Jan Kalvoda, který zastupuje přes dvanáct tisíc klientů, již se semkli ve sdružení Jistota a budoucnost.

Většina klientů Quanta byli starší lidé z malých měst. Svěřili mu své úspory proto, že jim to doporučil někdo ze známých, či dokonce soused, který pro KTP pracoval. Stovky až tisíce příběhů osobních zklamání a rodinných tragédií.

Od pádu Quanta se však lidé rozdělili na několik táborů, které se mezi sebou přetahují. Ve hře je ovládnutí firmy a osud konkurzu. Tahanice začala dokonce i pokusem o "veřejný lynč" dealerů, již kdysi KTP naháněli klienty. Nejsilnější skupina sdružení Jistota a budoucnost však má s více než 12 tisíci členy situaci pevně v rukou.

Proti sdružení stojí klienti, kteří mu mají za zlé, že mezi sebe vzalo i bývalé dealery, kteří právě do KTP tisíce lidí nalákali, a vlastně tak přispěli k tomu, že o peníze přišli.

Jistota a Budoucnost vlastně vznikla hlavně díky bývalým dealerům KTP. Ti jakmile vycítili, že KTP jde ke dnu, neváhali a pojistili se, aby se nedostali ven ze hry. Měli v ruce velmi důležitý nástroj na to, jak klienty, ze kterých se pomalu stávali věřitelé, sešikovat do co největšího uskupení, které by mohlo vládnout průběhem konkursu. Kompletní databázi klientů. Proto také pomohli zrodu Jistoty a Budoucnosti. "Ještě ani nebyl podán návrh na konkurs a už se zakládala Jistota a Budoucnost," říká státní zástupce Boris Havel. U založení sdružení byl také další spojenec bývalého vedení KTP - firma Swiss Asset management (SAM). Pár měsíců před krachem jí Takáč přivedl coby zachárnce KTP. Jenže později se ukázalo, že obchody, které spolu udělali KTP vůbec neprospěly. Naopak z účetnictví, které převzal správce konkursu, vyplynulo, že SAM dluží Quantu několik set milionů korun. SAM to odmítá a správce trvá na tom, aby zaplatil. 

Hlavní skupina klientů dosáhla i odvolání správce konkurzu Jiřího Sehnala. "Před chvílí jsem se dozvěděl, že jsem byl odvolán. Soud mi to ale ještě oficiálně neřekl, čekám to v pondělí," řekl včera Sehnal.

Nad děním kolem KTP však kroutí hlavou představitelé Garančního fondu, jenž by měl klienty odškodňovat. "Skupiny klientů jsou tak nevypočitatelné, že vůbec nevíme, co se může stát.

Fond zatím nemá kompletní data o klientech, takže se ani nemůže nic připravovat na výplaty," říká Jiří Korb, ředitel Garančního fondu. Fond je však dnes beztak prakticky prázdný. Na výplaty mu zatím nechce půjčit ani vláda, která má takovou povinnost ze zákona.