Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

  12:00aktualizováno  12:00
Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v České republice. Ve funkci jej po třiceti letech od dubna příštího roku vystřídá Jakub Dusílek.

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pětašedesátiletý bankéř Kunert patří spolu s Pavlem Kysilkou (bývalým šéfem České spořitelny) a Pavlem Kavánkem (bývalým ředitelem ČSOB) k nejvýznamnějším osobnostem starší generace tuzemského komerčního bankovnictví.

Banku vede třicet let a je tak nejdéle sloužícím bankéřem v České republice. Přitom bankovní kariéra byla pro mladého Kunerta spíše pragmatickou volbou. Víc ho tehdy lákalo filmové umění.

„Na střední škole jsem chodil do filmového kroužku, běhal jsem s kamerou po Václavském náměstí a natáčel lidi. Chtěl jsem jít na FAMU, ale nakonec mi to táta rozmluvil. Byl rok 1971, tehdy brali na FAMU strašně málo lidí, a co si budeme povídat o tom, jak se tam dostávali,“ zavzpomínal před pár lety pro Hospodářské noviny.

Nakonec se přihlásil na VŠE v Praze na obor finance a úvěr, kam prý tehdy nikdo nechtěl. Po studiích působil nejprve v letech 1976 až 1982 v Československé obchodní bance a poté rok na pobočce Živnostenské banky v Londýně, kterou prošel i Kavánek.Těsně před změnou režimu byl poradcem pro bankovnictví na federálním ministerstvu financí.

Od Živnobanky k UniCreditu

V roce 1988 se vrátil jako vrchní ředitel do Živnobanky, která byla jednou z nejstarších českých bank. Během komunistického režimu sloužila spolu s Československou obchodní bankou jako hlavní banka pro styk s cizinou.

Jejím šéfem zůstal i po privatizaci, vedl ji až do roku 2001, kdy odešel do čela slovenské UniBanky patřící finanční skupině UniCredit, jejíž mateřskou společností je banka UniCredito Italiano.

Se vstupem skupiny UniCredit jako majoritního vlastníka do Živnostenské banky se Kunert se po téměř dvou letech opět vrátil do jejího čela. Po akvizici HVB skupinou UniCredit řídil matador českého komerčního bankovnictví fúzi HVB a Živnostenské banky v Česku, nově vzniklá instituce se posléze přejmenovala na UniCredit Bank

V poslední době kritizoval především množství regulace, které se nyní na banky hrne.

Kunerta vystřídá v čele Dusílek

Dozorčí rada UniCredit Bank ČR a Slovensko schválila jmenování Jakuba Dusílka (44) novým předsedou představenstva a generálním ředitelem, informovala banka. Dusílek do nové pozice nastoupí 2. dubna 2019 po schválení Českou národní bankou.

Kunert bude v UniCredit Bank působit i nadále, a to v dozorčí radě banky. S Dusílkem má úzce spolupracovat na plynulém předání pozice.

UniCredit Bank, která patří mezi největší tuzemské banky, činnost zahájila na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku zhruba 700 tisíc klientů.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Do sídla Deutsche Bank vtrhlo 170 policistů. Jdou po Panama Papers

Německá banka Deutsche Bank

Sto sedmdesát policistů ve čtvrtek „obracelo šuplíky“ a vyslýchalo zaměstnance v sídle největší německé banky Deutsche...

Karlovarské minerální vody musí kvůli spojení s Pepsi prodat vody Toma

Závod Magnesia společnosti Karlovarské minerální vody uvedl do provozu novou...

Prodej neochucené i ochucené vody značky Toma, včetně zdroje pramenité vody Natura v Adršpašsko Teplických skalách,...

Portál Pepa.cz dluží hotelům až statisíce. Nekomunikuje, stěžují si

Akce

Slevový portál Pepa.cz potichu změnil provozovatele. Část klientů z řad hotelů a cestovních kanceláří nyní upozornila,...

Najdete na iDNES.cz