Kupec Becherovky chce záruky státu

P r a h a - Prodej likérky Becherovka začínají provázet komplikace, které by mohly pro stát znamenat snížení jeho privatizačního výnosu. Firma Salb, která má od Fondu národního majetku koupit 59 procent akcií nejznámější tuzemské likérky, totiž přichází do jednání s novým požadavkem. Salb, jenž nyní vlastní třetinu likérky, odmítá nést náklady na vleklý známkoprávní spor, který Becherovka vede s domažlickým podnikatelem Zdeňkem Hoffmanem. "Salb chce při závěrečných jednáních o dokončení transakce využít právních problémů ve svůj prospěch," uvedl náměstek ministra financí odpovědný za privatizaci Jan Mládek.

Špatně fungující soudy jsou přitom podle řady odborníků příčinou toho, že každý zahraniční investor je v Česku za své investice ochoten platit méně než v zemích s dobře fungující justicí.

Zdroje blízké společnosti Salb tvrdí, že firmě nejde přímo o snížení privatizační ceny, která je za 59 procent akcií stanovena na 1,3 miliardy korun. "Myšlenka je taková, že by mělo jít o určitou formu státních garancí za případný neúspěch ve známkoprávní při.

Spor se Zdeňkem Hoffmanem totiž nebyl v době, kdy Salb do Becherovky vstupoval, znám a jde o určitou privatizační překážku," sdělil zdroj blízký vedení Salbu.

Karlovarská Becherovka loni splnila poslední podmínku k tomu, aby jí stát letos prodal svůj majoritní podíl. Vyrobila stanovené množství likéru a dodržela i závazek týkající se exportu a výroby nealkoholických nápojů. Po vyhodnocení privatizačních závazků pak letos 19. února poslal Fond národního majetku návrh smlouvy o dokončení privatizace. "Podepsanou smlouvu, nebo připomínky k jejímu znění, jsme měli dostat do konce února, zatím ale odpověď nepřišla. Namísto toho jsme obdrželi žádost o další jednání," uvedl zdroj z FNM.

Po státu požaduje Salb garance za špatnou právní ochranu značky Becherovka, o kterou vede zmíněný spor s podnikatelem Hoffmanem. Pokud stát na požadavek přistoupí, bude to znamenat snížení jeho privatizačního výnosu. Šéf FNM Jiří Havel pouze uvedl, že nyní je v záležitosti dokončení privatizace na tahu Salb.

Spor se Zdeňkem Hoffmanem začal záhy poté, co stát v roce 1997 rozhodl o privatizaci Becherovky. Hoffman tvrdí, že je dědicem práv k výrobě a prodeji karlovarského likéru a že jeho dědeček podepsal ve třicátých letech kupní smlouvu na ochranné známky a recepturu s Alfrédem Becherem.

Před nedávnem Úřad průmyslového vlastnictví s definitivní platností zamítl Hoffmanovu žádost o výmaz ochranných známek, které má zapsány karlovarská likérka. Podnikatel pak v minulých dnech podal ke Krajskému soudu v Plzni žalobu, kterou chce zpochybnit smlouvu o převodu průmyslových práv z národního podniku Jan Becher na nově vzniklou akciovou společnost v roce 1996.

Hoffman má podepsánu smlouvu na výrobu becherovky na Slovensku a nyní by měla na základě jeho receptur vyrábět likér i moskevská firma Becher.

Ve firmě Salb vlastní po čtyřiceti procentech francouzská likérka Pernod Ricard a domácí firma Patria Finance, pětinu má bývalý kancléř Karel Schwarzenberg.