Kuponová privatizace: pokus, který nemá obdoby - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kuponová privatizace: pokus, který nemá obdoby

  1:00
"Vím, že tady v těch počítačích máte tajné informace o nejlepších firmách," volá starší žena ve dveřích kanceláře, z kabelky vytahuje stokorunu a snaží se uplatit úřednice za přepážkou. Je 1. listopad 1991 a v dnes již neexistujícím Československu se právě začaly prodávat kuponové knížky.
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Startuje masová privatizace státních firem, která dodnes nemá ve světě obdoby.

Vydělat a hned zas prodělat
Lidé se snažili získávat informace, kde se dalo, a naplno se rozvíjely fantazie o utajovaných seznamech.

Kuponové knížky si za přepážkami "registračních míst" koupilo nakonec téměř šest milionů Čechů a dva miliony Slováků. Všichni snili svůj sen o boháčích z Wall Streetu.

Některým se to podařilo, někteří se neprobrali dodnes a někteří vystřízlivěli hned v následujících letech.

"Vydělal jsem na akciích asi 50 tisíc, o dalších minimálně 35 tisíc jsem pak přišel u jednoho obchodníka s cennými papíry," vzpomíná na kuponovku jeden z tehdejších diků (držitel investičních kuponů), Bohumil Novák z Prahy.

Jeho případ je pro hodnocení kuponové privatizace typický - není snad nikdo, komu by se tisícikoruna za knížku nevrátila, ale také snad není nikdo, kdo by v následující divoké době o nějaké peníze nepřišel, a to ať kvůli rabování firem některými fondy či kvůli krachu jednotlivých podniků.

"Nakoupila jsem ČEZ a vydělala 60 tisíc korun. Hodilo se mi to při zařizování bytu," dodává dnes šestatřicetiletá matka dvou dětí Renata Fialová.

I její případ má určitou symboliku - za kuponovou knížku se dalo získat v první vlně prodeje podniků až 33 akcií ČEZ (později změnily nominální hodnotu z 1000 na 100 korun, takže dnes by jich měl majitel 330), což znamená více než čtvrt milionu korun.

Při špičkách po roce fungování pražské burzy cenných papírů, v roce 1994, se však desítky akcií ČEZ či úspěšných elektráren Opatovice, získané za jednu knížku, daly prodat i za cenu kolem 400 až 500 tisíc korun.

Jen málokdo měl takové štěstí. Většina lidí také naložila s akciemi podobně jako paní Fialová - zařídila si byt, koupila auto či jela na dovolenou.

Kdo s tím přišel?
Co mají společného jména Tomáš Ježek, Dušan Tříska či Jan Švejnar? Ti všichni jsou považováni za duchovní otce kuponovky. Kdo byl opravdu ten první, to už pravděpodobně nezjistí nikdo.

"Bezúplatné rozdělování majetku formou různých kuponů nebylo v roce 1990 nic nového," vzpomíná dnes matematik, podnikatel, pedagog a bývalý šéf odboru privatizace ministerstva financí Dušan Tříska.

Nové bylo to, že by se měl prostřednictvím kuponů privatizovat státní majetek. Podle Třísky takovou myšlenku poprvé zformulovali dva polští ekonomové, podle jiných to byla metoda Jana Švejnara, která použila základy amerických vědců, a podle dalších šlo o obdobu privatizace firmy British Gas provedený vládou Margaret Thatcherové.

Zato datum je jisté: model kuponové privatizace se zrodil v hlavách skupiny ekonomů na zámku v Kolodějích 3. února 1990. "Tehdy byla taková privatizační skupina, vymýšlelo se jak, komu, za kolik majetek prodávat. Tím, kdo řekl ‚Proč to těm lidem nedáte zadarmo?', byl bankéř Gabriel Eichler," tvrdí Dušan Tříska.

S nápadem podle svých slov hned "letěl" za Tomášem Ježkem a potom za Václavem Klausem. "Klaus na to klasicky řekl: Tak to je ta největší pitomost, jakou jsem kdy slyšel," vzpomíná Tříska. "Bylo jasné, že prodávat firmy po jedné budeme tak dvě stě let," dodává k tomu Eichler, dnes úspěšný byznysmen.

Tříska svolení Klause i ostatních nakonec získal a o rok a půl později už měli lidé v rukou tisícikorunové kuponové knížky.

S fondy se to zvrtlo
Ekonomové se dodnes neshodli, zda byla kuponová privatizace šílený, nebo geniální experiment. "Nebyl to úplný nesmysl, ale zvrhlo se to," zhodnotil kuponovku ekonom John Nellis ze Světové banky.

O tom, že to byla od začátku chyba, je přesvědčen Miloš Zeman, ale i řada světových ekonomů, jako je Josef Stieglitz či Jeffrey Sachs.

Již zmíněný Gabriel Eichler nevidí problém v kuponovce, ale ve vývoji, který následoval. Zato Tříska stále trvá na tom, že to byla skvělá věc.

"Sen každého akademika je dostat takovou příležitost. Vyzkoušet si různé matematické modely a teorie v praxi. Myslím, že ti hoši nám to už tehdy strašně záviděli," říká dnes Tříska.

Kuponová privatizace podle něj znamenala rychlé a spravedlivé odstátnění majetku, jehož hodnota byla na začátku 90. let stejně velmi nízká. Důležité prý bylo i to, že šlo o politicky průchodnou variantu. Zamezilo se tím obávaným výprodejům rodinného stříbra či koncentraci majetku v rukou komunistických šéfů firem.

Za své "mistrovské dílo" považuje hlavně zákon o cenných papírech a vytvoření Střediska pro cenné papíry, které dodnes zpracovává všechny převody akcií.

Podle Nellise spočíval hlavní problém v tom, že nikdo nechápal, co dělá firmu konkurenceschopnou v globální ekonomice.

"Potřebovali jste kompetentního vlastníka, někoho, kdo zná západní trhy a má na ně přístup, rozumí marketingu, reklamě a vývoji," upozorňuje Nellis.

Za jednu z nejproblematičtějších stránek kuponové privatizace je považován vstup investičních fondů.  Těch vzniklo v roce 1991 během pár měsíců zhruba 550 a po masivní kampani (na přelomu let 1991 a 1992, před první vlnou privatizace) jim nakonec své knížky svěřilo 72 procent lidí, ve druhé vlně o rok později 63 procent lidí.

"Já byl odpůrce investičních fondů, říkal jsem už tehdy, že jsou to zločinci," hodnotí dnes roli fondů Tříska.

To, že fondy znamenaly pro privatizaci zlom a potíže, potvrzuje i studie ekonomů Jana Švejnara a nynějšího guvernéra Zdeňka Tůmy pro národohospodářský ústav CERGE.

"Nejdříve si knížky koupilo jen devět procent lidí. Byli to takoví ti dobří občané, kteří to udělali proto, že to řekla vláda. Pak ale nastoupily fondy, které slibovaly obrovský zisk, a lidé pochopili, že jejich kuponová knížka má naprosto hmatatelnou hodnotu," napsali Švejnar a Tůma.

Nejaktivnější byly v nabídkách harvardské fondy Viktora Koženého, které lidem slíbily a zpočátku i vyplatily za kuponovou knížku 10 tisíc korun, až 15 tisíc korun pak vyplácely investiční fondy České spořitelny.

Tunely dodnes
Řádění fondů, ale i mnoha jiných "investorů" v českých firmách stálo podle odhadů bývalé komise pro cenné papíry kolem 50 miliard. Tyto peníze byly zřejmě rozkradeny.

Světová banka 10 let po začátku kuponovky dění v českých firmách popsala dvěma výrazy - "rabování" a "vyvádění aktiv", neboli lidově česky: tunelování. Policii se během let podařilo zdokumentovat jen zlomek těchto akcí. 

"Za nejrozsáhlejší případy, v nichž policie navrhla obžalovat celkem čtyři muže, považujeme kauzy podvodu v harvardských fondech a v kauze Poldi Kladno," shrnuje dosavadní pátrání mluvčí policejního Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Alena Vokráčková.

Harvardské fondy finančníka Koženého, který se před policií ukryl na Bahamy (a nedávno ho tamější soudy vydaly do USA, kde je rovněž stíhán), podle policie postrádají v Česku 13 miliard korun.

Ze zmíněné kladenské Poldi, kterou v polovině 90. let ovládli otec a syn Stehlíkové, podle policie zmizelo "několik desítek milionů korun".

Poměrně známou kauzou jsou i vytunelované CS fondy, z nichž po několika podivných transakcích zmizela miliarda korun a nedávno byl v této souvislosti obviněn jeden z tehdejších majitelů fondů, finančník Pavel Tykač. Další dva lidé jsou už kvůli CS fondům ve vězení.

Podle policejních statistik je v zemi za posledních deset let vyšetřováno za tunelování zhruba pět desítek lidí ročně a za podvody 300 až 400 lidí za rok. "Nelze však říct, co z toho má kořeny v kuponové privatizaci, taková statistika se nevede," říká policejní mluvčí Pavel Hanták.

K dispozici nejsou ani celková čísla škod. "Nemyslím si, že by se kvůli kuponové privatizaci u nás tunelovalo více než v okolních zemích. Dříve majetky hlídala komunistická strana a my jsme je dali lidem. S tím, že budou řvát, když zjistí, že jsou okrádáni. V Maďarsku a Polsku se dříve kradlo ze státního a nebylo to tak vidět," hodnotí situaci Tříska.

Rozstřel: Pavel Peterka - include | (0:55) | video: iDNES.tv

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Padl Eurojackpot. Sázející trefil všechna čísla, vyhrál miliardy

V Eurojackopotu padla jedna z nejvyšších výher v historii. V úterním losování sázející uhodl sedm čísel a bohatší bude o v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

Los Angeles může přijít o své palmy. Nechtějí je hasiči ani developeři

Štíhlým vysokým palmám, synonymu města Los Angeles a jeho Hollywoodu, hrozí zánik. Někteří je viní z toho, že výrazně přispěly k šíření nedávných ničivých požárů ve městě, podle jiných palmy neplní...

31. března 2025

Vývozu vajec do USA brání hygienické normy. Trus a peří na skořápkách by neprošly

Ceny vajec v USA během posledních týdnů nadále trhají rekordy. Americké ministerstvo zemědělství již dříve požádalo Evropu o pomoc, jenže se momentálně blíží Velikonoce, během nichž je poptávka...

31. března 2025

Ryanair si stěžoval na letištní poplatky. Nejsou diskriminační, zamítl úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl žádost letecké společnosti Ryanair o přezkoumání letištního ceníku Letiště Václava Havla v Praze. Firma si stěžovala na příliš vysoké zvýšení...

31. března 2025  16:52

Americká cla jsou na spadnutí. Evropě pomohou k nezávislosti, míní šéfka ECB

Evropa by měla v reakci na celní politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa převzít větší kontrolu nad svým osudem a stát se nezávislejší. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter to řekla...

31. března 2025  15:34

Akcie Volva se za rok propadly o polovinu. Značku má spasit staronový šéf

Poslední týdny a měsíce jsou pro většinu evropských automobilek velmi složité. Nelehké období momentálně prožívá i původně švédská značka Volvo, která patří pod křídla čínské společnosti Geely....

31. března 2025  15:08

Česká národní banka hlásí rekordní zisk. Pomohlo jí oslabení koruny

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní zisk ve výši 151,4 miliardy korun. Ve srovnání s loňskem je tak o 96,3 miliardy korun vyšší. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření centrální banky,...

31. března 2025  12:53

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

„Výhru jsem nečekala, pojedu do lázní.“ Známe první výherkyni týdenní Megahry

Nová Megahra na portálu iDNES.cz a Lidovky.cz má svou první týdenní výherkyni. Díky sbírání bodů ve článcích si prémii 10 tisíc korun odnáší čtenářka Iveta Balouchová. Co s penězi udělá, má jasno....

31. března 2025  10:26

Výdejní boxy: Zašlete nám fotografie a příběhy těch nejhůře umístěných

V České republice vyrostly tisíce výdejních boxů. Usnadňují život obchodníkům i zákazníkům. Ne vždy se ale podaří je umístit ideálně. Na jednom místě jich tak někde najdeme i několik najednou, občas...

31. března 2025  9:43

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

31. března 2025

Rozvoj solárů nad českými sady a vinicemi brzdí čekání na dotace a pokyny

Solární panely nad sady a vinicemi zatím příliš nerostou. Před rokem odhadoval distributor solárních panelů Raylyst, že pokud se stihne schválit legislativa, mohly jenom loni vzniknout instalace...

31. března 2025

Levnější pojištění díky lepším reakcím. Na příchod autonomních aut se chystá i Česko

Premium

Přesnější reakce a méně nehod. Očekávání pojišťoven, které se připravují na zahájení provozu prvních autonomních aut, jsou spíše pozitivní. Dá se tak očekávat, že proti vozům, za které po celou dobu...

31. března 2025

Trumpova automobilová cla v Evropě odnese Porsche, nevyhne se propouštění

Ve středu oznámená cla na import motorových vozidel do USA trápí mnohé evropské automobilky. Problém to je především pro německou značku Porsche, která je na americkém trhu do značné míry závislá....

30. března 2025