Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kupte si kus svého obchodu, radí banky

  1:00aktualizováno  1:00
K dvěma milionům lidí, kteří střádají s Liškou, brzy dorazí agent stavební spořitelny a zkusí štěstí s nabídkou, jaká bude klientům znít jako z jiné planety. Díky vstupu do EU a uvolnění finančních služeb si budou brzy moci koupit doslova kus svého oblíbeného hypermarketu.

Anebo si mohou koupit podíl v kancelářské budově, kolem které jezdí do práce a v níž sídlí nějaká prosperující firma.

Ke spoření na bydlení jim agent zkusí prodat fond, který má využít vztah lidí ke stavebnictví. Vybírat a investovat do staveb bude fond za klienta.

Fond DIFA se sídlem v Německu udělal začátkem roku obří obchod v Česku a Maďarsku a mimo jiné nakoupil podíly v nákupních centrech v Mladé Boleslavi a Teplicích.

Objem velkých cizích investic do českých realit loni stoupl z 19 na 22 miliard korun, odhadla poradenská firma Cushman & Wakefield.

Akce Lišky však není výjimkou a může sloužit jako jeden z mnoha příkladů, jak české bankovní domy zkoušejí zlomit obavy konzervativních Čechů z nových služeb a z možností, jak nechat peníze lépe pracovat.

Růst českých akcií, stoupající inflace, stavební boom, ale i znepokojivé debaty o nejistých perspektivách důchodového systému, to vše bankéřům nahrává a proměňuje i ty nejméně odvážné klienty v bedlivé posluchače.

"Finanční majetek lidí poroste a peníze se někam budou muset investovat," uvádí Manfred Koller z představenstva Lišky.

Podobně smýšlejí všichni čeští bankéři a vymýšlejí nové strategie, aby klienti o lepším rozložení úspor aspoň začali přemýšlet. "Mít kvalitní produkt je dnes nutnost, ale důležité je umět takový produkt také prodat," uvádí Martin Burda, šéf nově vytvořeného úseku investičních produktů v České spořitelně.

Aby banka v boji uspěla, rozhodla se už loni zjednodušit nabídku a ulehčit klientům rozhodování, zda investovat do akcií, dluhopisů, či někam jinam. Když to zákazníkovi přijde moc složité, vyplní dotazník, banka vyhodnotí jeho "investiční profil" a doporučí to, co považuje za vhodné.

Banky vidí příležitost

Bankéři ve statistikách vidí, že mají s touto nabídkou kam růst, protože Češi nechávají velké množství peněz ležet v bankách ladem na málo úročených účtech.

Podle Jana Bárty z investičního úseku ČSOB lidé často kouzlo dobré investice podceňují, přitom kdo podle jeho výpočtů uloží sto tisíc na 25 místo 20 let, může při desetiprocentním zhodnocení vydělat navíc 400 tisíc. Podobně velkých rozdílů lze podle něho dosáhnout, když lidé dávají malé částky stranou každý měsíc a začnou v pětadvaceti místo ve třiceti.

Vedle klasických fondů investujících do cenných papírů banky nyní hojně rozšiřují sortiment takzvaných zajištěných fondů, kdy se lze třeba částečně svézt na růstu burzy, aniž klient riskuje ztráty.

Fondy do nemovitostí zatím čekají na novelu zákona, ve které se podle náměstka ministra financí Tomáše Prouzy má snížit minimální vklad ze dvou milionů na nulu.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz