Kuře sním stejně jen jedno, říká miliardář

  1:00aktualizováno  1:00
Český ropný král Karel Komárek shrnuje úspěšný rok svého rodinného impéria, které sahá z Moravy přes Pákistán až do Kanady. Kdyby se Komárek rozhodl, že si penězi, které letos vydělal, vytapetuje svůj dům, asi by to nebyl problém.

Šestatřicetiletý podnikatel Karel Komárek má za sebou úspěšný rok. Ze své pražské kanceláře řídí firmy, které vydělaly miliardy, a ropný král počítá, že se jim v příštích letech bude dařit ještě lépe.

Firmy Komárkovy skupiny K&K Capital Group vydělaly rekordních 6,5 miliardy korun před zdaněním, při tržbách celé skupiny 20,2 miliardy korun.

Jen pro srovnání: po odečtení daní jde o zisk kolem 4,8 miliardy korun, což je zhruba stejně, jako si loni vydělala mladoboleslavská Škoda Auto - ovšem při tržbách přes 150 miliard korun.

"Rok 2005 byl pro naši skupinu opravdu hodně úspěšný," usmívá se český ropný král Komárek, který zaměstnává v Česku a v zahraničí přes sedm tisíc lidí.

Nejvíce peněz mu vynesl právě plyn a ropa. Z ní přiteklo na účty firmy 4,5 miliardy korun. "Tato část společnosti má za sebou nejúspěšnější rok v historii," zdůrazňuje.

Společnost K & K Capital Group vlastní kromě Karla Komárka ještě další tři členové rodiny: otec, sestra a strýc, kteří mají dohromady minoritní podíl, drtivou většinu firmy ovládá sám Karel Komárek.

Společnost se letos změnila na holding se sídlem v Nizozemsku, který má celkem tři části: ropnou a plynárenskou, průmyslovou a finanční. A pro všechny Komárek plánuje velkolepou budoucnost.

Dvacetkrát víc ropy
Klíčový Ropný a plynárenský holding, do nějž nyní spadají především Moravské naftové doly, podíly v tuzemských distributorech plynu a podzemní zásobníky plynu sdružené ve firmě SPP Bohemia a nově i kanadská těžební firma Exceed Energy, má být do deseti let dvacetkrát větší než nyní.

"Máme připraveny investice za miliardu dolarů (25 miliard korun). Chtěl bych, abychom za deset let byli středně velkým hráčem v evropském měřítku s těžbou 200 tisíc barelů denně," plánuje Komárek. 

Pro svoji další expanzi má firma vytipovány čtyři regiony: Evropu, Severní Ameriku, Rusko a Střední východ. V Evropě už má kromě Česka těžební licence na ropu a plyn na Ukrajině, v Rumunsku a Německu, na Východě běží těžba v Pákistánu a zkoumá se Jemen, v Kanadě těží Exceed Energy.

Co do objemu těžby považuje Komárek za nejperspektivnější Rusko a Ukrajinu. "V Rusku nyní zkoumáme asi deset investičních příležitostí. Primárně nám jde o to, koupit tam těžební společnost a potom investovat do průzkumu dalších ložisek," říká s tím, že v Rusku investuje stovky milionů dolarů, aby tam byla firma "viditelná".

Střední východ nese své ovoce už nyní. Moravské naftové doly v minulých letech investovaly miliardu korun v Pákistánu, kde vlastní zhruba osm procent ložiska zemního plynu Sawan a ročně z něj inkasují 400 milionů korun zisku.

"Letos jsme získali další licence ve spolupráci se společnostmi PPL a Marigas. Očekáváme významné objevy," uvedl Komárek.

Úlovkem letošního roku je i koupě kanadské firmy Exceed Energy, obchodované na tamní burze. "Je to malá firma, která představuje asi jen desetinu těžby Moravských naftových dolů, ale počítáme s tím, že v příštích letech její těžbu znásobíme. Zkoušíme tam prostě nějak začít a naučit se nové technologie," říká Komárek.

Už příští rok podle něho firma otevře nové ložisko v kanadské Albertě a do průzkumu a těžby investuje zhruba pět milionů dolarů. Příjmy firmy v příštím roce by měly dosáhnout dvou až tří milionů dolarů, tedy až 75 milionů korun.

V Česku chtějí doly pokračovat v těžbě a průzkumu ložisek na Moravě a připravují stavbu třetího podzemního zásobníku plynu, umístěného v jihomoravských Dambořicích.

"Do budoucna se chceme jednoznačně soustředit na těžbu ropy a plynu, nikoliv na jejich distribuci a skladování," tvrdí Komárek s tím, že projekt dambořického skladu už byl připraven "v minulosti".

K & K Capital Group má podíly v Severomoravské, Jihomoravské a Východočeské plynárenské, a to přes SPP Bohemia. Polovinu firmy vlastní společnost Europgas, která patří stejným dílem Komárkovi a německému Ruhrgasu, druhou půlku má slovenský plynárenský gigant SPP.

Komárek nepředpokládá, že by se z českého trhu s plynem, který z 80 procent ovládá RWE Transgas, zcela stáhl. Zatím však nemá ani žádné velké plány. "Prostor zatím není, ale uvidíme, po malých krůčcích, třeba se něco rozvine," říká.

Za tři roky na burzu
Koupí roku v rámci Komárkovy skupiny je ostravská firma Vítkovice holding, v níž 50 procent akcií získal Komárkův Industrial Group holding (průmyslový holding) za odhadované tři miliardy korun.

Vlastník druhé poloviny Vítkovic Jan Světlík však koupi akcií zpochybňuje s tím, že původní majitelé podílu jsou stále ve firmě a Komárkův holding ani dosud nepožádal o verdikt antimonopolní úřad v Česku nebo v Bruselu.

"Kupní smlouva je podepsaná, normálně se plní a nedá se od ní odstoupit. Nyní probíhá šetření právníků, zda schválení antimonopolními úřady potřebujeme, nebo ne," tvrdí Komárek.

Převzetím Vítkovic se podle něho Industrial Group holding stane "největším strojírenským podnikem ve střední a východní Evropě", a týmy právníků proto zkoumají celkové tržby a podíl na trhu. Z toho se odvine i případná povinnost žádat o povolení převzetí antimonopolní úřady.

Ani záměry strojírenského gigantu se nedrží při zemi. "Chtěli bychom tuto firmu uvést na kapitálový trh, jednak v České republice na pražskou burzu, jednak na burzu v některé z evropských zemí, a získat tak kapitál na další rozvoj. Prostě posunout ten podnik někam dál," plánuje Komárek.

"Pokud všechno proběhne v pořádku a my se dostaneme ke svým akcionářským právům, rádi bychom se účastnili primárního úpisu akcií do tří let," dodává.

Výsledkem má být podle něho "nový silný strojírenský podnik, který v Česku dnes už není".

Komárek se nedávno údajně snažil získat Třinecké železárny od Moravia Steel Tomáše Chrenka. To však nevyšlo, prý kvůli vzájemným antipatiím. "Je to absolutní nesmysl, nic takového nebylo. A s panem Komárkem máme vzájemný respekt," tvrdí Chrenek.

Bez započtení Vítkovic letos Industrial Group holding vydělal 900 milionů korun, což je téměř dvojnásobek proti loňsku při tržbách o čtvrtinu vyšších - na úrovni 13 miliard korun.

Základem holdingu jsou bohumínské ŽDB a Bonatrans, které letos do svého rozvoje investovaly miliardu korun. "Bonatrans je dnes suverénně největší evropský výrobce železničního dvojkolí, máme totálně vyprodanou výrobu, vyvážíme do více než 60 zemí světa," pochvaluje si Komárek.

Holding podle něho navíc jedná o dvou dalších investicích. "Jedna je na Západ, jedna na Východ. Jsou to konkurenti Bonatransu a každá z investic je v řádu desítek milionů eur," říká. 

Kuře sním jen jedno
Když před dvěma lety koupila Komárkova firma za stovky milionů korun dluhy Cestovní kanceláře Fischer a ovládla ji, předpokládalo se, že se jí brzy zase zbaví. Zvláště poté, co původní úsměvy a společné plány Komárka i Václava Fischera vystřídalo bouchnutí dveří, protože Fischer se s Komárkovými lidmi na svém dalším působení ve firmě nedohodl.

Na Fischerovu adresu dnes Komárek říká jen to, že "je v konkurzu a my jsme jedním z největších věřitelů, který má pohledávky za stovky milionů korun".

"Není pravda, že by Fischer byl náš neúspěch. Z hlediska krátkodobé výnosnosti to úspěch nebyl, ale je to krásný byznys. A rozhodně teď není na prodej," říká Komárek. Příští rok jej prý čeká "zajímavý růst".

Cestovní kancelář Fischer podle něho letos vydělala 40 až 60 milionů korun, zatímco loni měla dvousetmilionovou ztrátu.

"Vytipováváme si pro cestovní kancelář další trhy, zajímavé by mohlo být Rusko," říká Komárek.

Fischer patří do třetí, finanční části holdingu, stejně jako obchodníci s cennými papíry a správci aktiv Atlantik Finanční trhy, nedávný přírůstek Atlantik - Kilcullen Asset Management a tři média. Komárkova skupina vydává týdeníky Profit a Czech Business Weekly a vlastní digitální televizi TOP TV.

"Začalo to Profitem, což byla taková naše hračka," říká k médiím Komárek s tím, že žádnou další expanzi v téhle oblasti nechystá. Celý Finanční holding Komárkovi letos vydělal 1,2 miliardy korun.

Vydělanými penězi si nakonec asi tapetovat nebude. "Skoro všechno zase investuji. Jak se říká, kuře sníte stejně jenom jedno a na spaní vám také stačí jedna postel," říká Komárek.

Stejně jako jeho kolegové z byznysu, i on už má ve skříni golfové hole. "Občas zajdu na hřiště, ale spíš se jenom projít. Nemám rád, když se to počítá a ještě tam do mě někdo něco hustí," říká.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Skládek už máme dost, budeme víc recyklovat a zbylým odpadem alespoň topit, plánuje ministerstvo životního prostředí....

Česko dostane od Srbska 222 milionů korun. Země splácí své staré dluhy

Ministryně financí Alena Schillerová přichází na ranní jednání vlády. (14. 11....

Česká republika dostane od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy. Příslušnou dohodu v pondělí podepsala na zámku v...

V Česku ubylo vín „řízlých“ cukrem a vodou. Falšuje se i víno v plastu

Víno (ilustrační foto)

Z nabídky českých vinoték a jiných podniků mizí padělané víno. Počet vín, ředěných například vodou či syntetickým...

Najdete na iDNES.cz