Příprava kuřete. Ilustrační foto

Příprava kuřete. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Kuře: za pět týdnů na talíř

Málokdo asi ví, že tolik oblíbená kuřecí prsa pocházejí ze zcela jiných kuřat, než jsou ta, která vídáme na venkovském dvorku. "Jsou šlechtěna tak, aby měla co nejvíc prsní svaloviny, o kterou mají spotřebitelé největší zájem," vysvětluje Boris Hučko z České zemědělské univerzity v Praze.

GRAFIKA:
Jak dopadlo drůbeží maso v testu?
Které maso obsahovalo bakterie?

Kuřata pak mají větší trup a méně vyvinutá stehna a křídla. Říká se jim brojleři.

"Ten termín se začal používat v Americe někdy v 30. letech pro kuřata na grilování, z anglického to broil, grilovat. Dnes se tak označuje mladé jatečné zvíře vykrmované intenzivním způsobem, aby vyrostlo co nejrychleji. Brojler může být i krůtí nebo králičí."

Jateční hmotnosti dosahují brojlerová kuřata za 35 až 40 dní od narození, kdy váží alespoň 1,8 kilogramu. Za tu dobu spotřebují velmi málo krmiv.

"Ze všech hospodářských zvířat mají nejnižší spotřebu krmiv na kilogram přírůstku - necelá dvě kila," říká specialista na výživu zvířat Hučko. Za svůj pětitýdenní život tedy kuře sezobe sotva čtyři kila krmných směsí. To je také i důvod, proč je kuřecí maso tak levné.

Zatímco nosnice jsou většinou chovány v klecích, brojlerová kuřata žijí volně v halách na podestýlce. Krmena jsou speciální směsí s převahou obilovin. Veterináři ale vyvracejí názor, že by se do nich přidávaly růstové hormony nebo antibiotika. "Na podporu růstu se hormonální přípravky ani antibiotika používat nesmějí a nepoužívají," uvádí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Antibiotika se mohou používat jen léčebně a v ochranné lhůtě se musí vysadit, aby v mase nezůstala rezidua. Pravidelný monitoring cizorodých látek ukazuje, že to chovatelé dodržují."

Kuřecí maso se dováží i ze zahraničí, většinou však spíš mrazené než chlazené. „Ze zemí mimo Unii, kde se vyskytla ptačí chřipka, se však dovážet nesmí,“ dodává Duben.

Po porážce se drůbež porcuje a jednotlivé díly se pak co nejrychleji chladí studeným vzduchem. V obchodě si je můžete koupit v podobě prsou, tedy svaloviny včetně prsní kosti, nebo jako prsní řízky, tedy maso bez kosti.

Pokud má krůtí či kuřecí řízek v názvu ještě slůvko "křehký", pak máte s největší pravděpodobností před sebou masný polotovar, třebaže maso vypadá stejně jako normální prsní řízky. Když si pozorně přečtete složení, dozvíte se, že maso tvoří 80 procent, zbytek je marináda z vody, soli a stabilizátorů. Ta se vpichuje jehlami do masa, aby bylo křehčí. Řízky se připravují stejným způsobem jako běžné maso, jen se solí je třeba šetřit.