Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Nákup dolarů na dovolenou neodkládejte, kvůli Řecku podraží

  • 2
Chaos v Řecku s kurzem koruny vůči euru sice nezamává, přesto není důvod s nákupem valut na dovolenou otálet. U dolaru nebo liber ekonomové dokonce doporučují nakoupit zahraniční měnu hned.

Bankomaty v řeckých bankách budou fungovat v omezeném režimu minimálně do 6. července a cestovní kanceláře proto raději doporučují vzít si s sebou hotovost. S nákupem valut přitom není důvod otálet. Podle ekonomů sice propad koruny vůči euru nehrozí, zároveň však nelze očekávat ani významné posílení.

Důvodem je to, že Česká národní banka udržuje intervenčními nákupy kurz vůči euru na stabilní úrovni nad 27 korunami a nic nenasvědčuje tomu, že by chtěla režim opustit. „Pokud čeští spoluobčané vyrážejí v létě na dovolenou do zemí eurozóny a potřebují eura, tak načasování jejich nákupu není až tak klíčové, neboť nehledě na to, co se děje v Řecku, jsou aktuální pohyby kurzu koruny v řádu haléřů. A tak tomu bude zřejmě i v průběhu léta,“ říká Jan Čermák z ČSOB.

Miroslav Novák ze společnosti Akcenta upozorňuje, že stejně je tomu i u dalších oblíbených destinací, kde se sice eurem neplatí, kurz je ale na evropskou měnu navázán. „V případě chorvatské kuny platí to samé jako pro euro, vzhledem k tomu, že chorvatská měna je na něj navázána. Rovněž bulharský lev je fixován k euru,“ vysvětluje Novák.

Posilovat bude dolar i libra

Zcela odlišná je situace u dolaru. Ani u něj není dobré otálet, na rozdíl od eura lze však očekávat, že vůči společné měně, a tedy i koruně, začne kvůli řecké krizi posilovat. „Domnívám se, že by se finanční trhy měly po prvotní reakci spíše už zklidňovat, ale pokud se přes ně převalí další vlna nervozity, dolar bude dražší,“ míní Tomáš Vlk z Patria. Podle Nováka by se koruna mohla dostat až k dubnovému minimu na úrovni 26 korun za dolar.

Ze stejného důvodu může zdražit i celková dovolená v dolarových destinacích, mezi které patří například Egypt. A vyčkávat nedoporučují analytici ani těm, kdo se chystají vyjet do Velké Británie, a to i přesto, že libra je nejdražší od roku 2007. Vývoj v eurozóně ji může podle Nováka vůči koruně poslat i nad hranici 40 korun za libru.