Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Euro pod 26 korun? Nejspíš až na podzim, odhadují analytici

  • 52
Od dubnového konce intervencí České národní banky, která držela kurz nad hranicí 27 korun za euro, už česká měna stihla slušně posílit. V případě eura se nyní přibližuje k hranici 26 korun, dolar je už pod 23 korunami. Za poslední tři měsíce tak koruna k evropské měně posílila o tři a půl procenta, k dolaru téměř o deset procent.

A v pozvolném posilování – byť s občasnými výkyvy – by koruna měla podle analytiků oslovených MF DNES pokračovat i nadále. Hranici 26 korun za euro by mohla prorazit ještě během prázdnin. Ale zřejmě jen přechodně.

Tato úroveň by už totiž mohla být dostatečně atraktivní pro řadu spekulantů, kteří si korunu – v pro ně výhodnějším kurzu – nakoupili ještě během intervencí. Až si totiž začnou vybírat zisky a koruny se ve velkém zbavovat, srazí její kurz zpět.

Spekulanti ještě vyčkávají

Další vývoj bude záviset především na tom, kdy a jak rychle bude ČNB zvedat úrokové sazby. „Čím bude přitvrzení měnové politiky v Česku jistější, tím více pravděpodobné bude další posilování koruny. Investoři mohou proto korunu vidět jako ještě podhodnocenou a vyčkávat na ještě příznivější úrovně,“ říká Petr Dufek z ČSOB.

„Guvernér Jiří Rusnok na posledním zasedání Bankovní rady prohlásil, že ČNB pravděpodobně zvýší sazby už ve třetím čtvrtletí. My tento krok očekáváme na zasedání 3. srpna,“ říká analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Jak se vyvíjel kurz koruny.

Platí, že vyšší úroky by mohly přitáhnout další investory, zvlášť, když Evropská centrální banka nebude nijak spěchat s opuštěním současných záporných sazeb.

„Pokud ale ČNB růst sazeb odloží, koruna by mohla krátkodobě i výrazněji oslabit k 26,50 koruny za euro,“ dodává Dřímal. Z toho pohledu by právě teď mohla být vhodná doba na nákup valut pro dovolenou. A to i kdyby už k pohybům kurzu nedošlo. „Během prázdnin nepředpokládám žádný výraznější pohyb kurzu,“ myslí si ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Co se týče dolaru, ten by měl dál oslabovat vůči euru, což se bude přenášet i na korunu. Ale není jisté, kdy se tak stane. „Pro turisty do dolarových oblastí je dle mého názoru dosti atraktivní již stávající kurz v oblasti pod úrovní 23 korun za dolar,“ míní hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Analytici nicméně shodně očekávají, že na konci roku se bude kurz pohybovat někde kolem 26 korun za euro a mírně nad hranicí 22 korun za dolar. „Koruna do konce roku posílí zejména v případě, že bude pokračovat dosavadní výrazný růst mezd. Ten by totiž nejspíš přiměl ČNB k naznačení dalšího zvyšování úrokových sazeb. A takový výhled posílí přitažlivost koruny pro zahraniční investory. Ať už nové, nebo ty, kteří už korunu mají nakoupenou a teď váhají, jestli mají odejít,“ míní Skořepa.

Jak se vyvíjel kurz koruny.

S kunami na Jadran

Čeští turisté, kteří o prázdninách ve velkém míří k východním břehům Jaderského moře, budou také sledovat, za kolik je možné pořídit chorvatskou měnu. Kuna v posledních měsících proti euru mírně posílila.

„Kuna se momentálně zřejmě pohybuje na hranici možného. Na její oslabení v horizontu týdnů ale nelze spoléhat, a pokud by k němu došlo, půjde skutečně jen o drobné,“ říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Při nákupu chorvatských kun na dovolenou je tedy podle něj důležitější správně vybrat banku či směnárnu podle kurzu a poplatků, než načasování transakce. V současnosti se v pobočkách dá 100 kun koupit za 360 až 370 korun.

O kuny je proti jiným měnám ve směnárnách výrazně vyšší zájem než loni. V Chorvatsku se totiž nedá tolik spolehnout na platby kartou jako v jiných evropských zemích. Lidé si proto s sebou vozí větší zásoby hotovosti. A pořídit si kuny rovnou v Česku vyjde levněji než kupovat v Česku eura a ta pak v Chorvatsku měnit na tamní platidla.