Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli činžím půjde k soudu víc lidí

  1:00aktualizováno  1:00
Stále větší množství regulovaných nájemníků v soukromých domech musí čelit žalobám ze stran majitelů. Celkově jde zhruba o dvě stě tisíc domácností.
Majitele povzbudily přelomové verdikty Ústavního soudu. Ilustrační foto.

Majitele povzbudily přelomové verdikty Ústavního soudu. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Majitelé se totiž po důležitých verdiktech Ústavního a Nejvyššího soudu z posledních měsíců osmělili a žalují své nájemníky daleko častěji.

V první polovině roku totiž prohlásil Ústavní soud, že obecné soudy mají v jednotlivých sporech stanovovat výši činže. - více zde

Po několika dnech vyslal soud další průlomové prohlášení na adresu státu - označil ho za viníka regulace a osmělil tak majitele, aby ušlé zisky za roky regulace vyžadovali právě na něm. - více zde

Poslední klíčový verdikt padl zkraje léta u Nejvyššího soudu v Brně - soud přiznal majiteli právo na přiměřený zisk.

Vyšší počet sporů registruje i právnička Klára Veselá-Samková. "I zdrženliví lidé se vrhají na žaloby proti státu a nájemníkům. Odhaduji, že od důležitých nálezů Ústavního soudu počet žalob stoupl tak o deset procent," říká právnička, která zastupuje majitele domů ve sporu s českým státem u štrasburského soudu pro lidská práva.

Podle ní lze jednu žalobu podat zároveň na stát i na nájemníky. "Zvýší se tak náklady na řízení, ale majitelé jsou už tak zoufalí, že je jim to jedno," říká.

"Opravdu ten počet žalob vzrostl. Lidé doufají, že se dovolají práva, a v některých případech se jim to už podařilo. Soudy se začínají nálezy Ústavního soudu řídit," říká předseda Sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

Podle Šimečka se majitelé příliš neohlížejí na fakt, že v Česku již existuje deregulační zákon, podle kterého se činže začnou zvyšovat od 1. ledna 2007. "Na žalobách to nic nemění. I tato deregulace je protiústavní," říká Šimeček.

Podle něj zatím neexistuje případ, kdy by majitel uspěl v žalobě na stát. Vyhraných sporů s nájemníky je však prý už několik.

Jaromír Jirsa, prezident Soudcovské unie a soudce na Obvodním soudu pro Prahu 1, už má první žalobu na stát od klíčových rozhodnutí Ústavního soudu. "Začnu se tím zabývat někdy v blízké době," říká. Výsledek však předjímat nemůže.

Vedle žalob na českých soudech ještě čeká na otevření hromadná stížnost u soudu pro lidská práva ve Štrasburku, pod kterou už je podepsáno téměř čtyři tisíce majitelů.

Na stát mají spadeno i lidé, kteří platí vysoký tržní nájem, právě kvůli tomu, že regulované a tržní ceny se nesbližují.

"V případě, že stát prohraje spor s majiteli domů s regulovaným nájmem ve Štrasburku, nebo dojde k mimosoudnímu finančnímu vyrovnání, zaplatí tento státní výdaj každý daňový poplatník, včetně lidí bydlících za tržní nájemné, kteří na regulaci v oblasti bydlení doplatí podruhé," píše se v tiskové zprávě nově vzniklého sdružení platičů tržního nájemného.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

ČNB: Trh práce je v Česku přehřátý a růst mezd vytváří inflační tlaky

Ilustrační snímek

Trh práce je v Česku přehřátý a vytváří inflační tlaky kvůli vysokému růstu mezd. Domácí ekonomika na rozdíl od...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Dům odborových svazů koupili majitelé Siko koupelen, chtějí postavit byty

Dům odborových svazů v Praze

Odborové svazy prodaly Dům odborových svazů na pražském Žižkově. Novým majitelem je podle serveru E15.cz koupelnářská...

Najdete na iDNES.cz