Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli činžím půjde k soudu víc lidí

  1:00aktualizováno  1:00
Stále větší množství regulovaných nájemníků v soukromých domech musí čelit žalobám ze stran majitelů. Celkově jde zhruba o dvě stě tisíc domácností.
Majitele povzbudily přelomové verdikty Ústavního soudu. Ilustrační foto.

Majitele povzbudily přelomové verdikty Ústavního soudu. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Majitelé se totiž po důležitých verdiktech Ústavního a Nejvyššího soudu z posledních měsíců osmělili a žalují své nájemníky daleko častěji.

V první polovině roku totiž prohlásil Ústavní soud, že obecné soudy mají v jednotlivých sporech stanovovat výši činže. - více zde

Po několika dnech vyslal soud další průlomové prohlášení na adresu státu - označil ho za viníka regulace a osmělil tak majitele, aby ušlé zisky za roky regulace vyžadovali právě na něm. - více zde

Poslední klíčový verdikt padl zkraje léta u Nejvyššího soudu v Brně - soud přiznal majiteli právo na přiměřený zisk.

Vyšší počet sporů registruje i právnička Klára Veselá-Samková. "I zdrženliví lidé se vrhají na žaloby proti státu a nájemníkům. Odhaduji, že od důležitých nálezů Ústavního soudu počet žalob stoupl tak o deset procent," říká právnička, která zastupuje majitele domů ve sporu s českým státem u štrasburského soudu pro lidská práva.

Podle ní lze jednu žalobu podat zároveň na stát i na nájemníky. "Zvýší se tak náklady na řízení, ale majitelé jsou už tak zoufalí, že je jim to jedno," říká.

"Opravdu ten počet žalob vzrostl. Lidé doufají, že se dovolají práva, a v některých případech se jim to už podařilo. Soudy se začínají nálezy Ústavního soudu řídit," říká předseda Sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

Podle Šimečka se majitelé příliš neohlížejí na fakt, že v Česku již existuje deregulační zákon, podle kterého se činže začnou zvyšovat od 1. ledna 2007. "Na žalobách to nic nemění. I tato deregulace je protiústavní," říká Šimeček.

Podle něj zatím neexistuje případ, kdy by majitel uspěl v žalobě na stát. Vyhraných sporů s nájemníky je však prý už několik.

Jaromír Jirsa, prezident Soudcovské unie a soudce na Obvodním soudu pro Prahu 1, už má první žalobu na stát od klíčových rozhodnutí Ústavního soudu. "Začnu se tím zabývat někdy v blízké době," říká. Výsledek však předjímat nemůže.

Vedle žalob na českých soudech ještě čeká na otevření hromadná stížnost u soudu pro lidská práva ve Štrasburku, pod kterou už je podepsáno téměř čtyři tisíce majitelů.

Na stát mají spadeno i lidé, kteří platí vysoký tržní nájem, právě kvůli tomu, že regulované a tržní ceny se nesbližují.

"V případě, že stát prohraje spor s majiteli domů s regulovaným nájmem ve Štrasburku, nebo dojde k mimosoudnímu finančnímu vyrovnání, zaplatí tento státní výdaj každý daňový poplatník, včetně lidí bydlících za tržní nájemné, kteří na regulaci v oblasti bydlení doplatí podruhé," píše se v tiskové zprávě nově vzniklého sdružení platičů tržního nájemného.

Autoři:Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Další z rubriky

Trh se zájezdy pro starší cestovatele roste, objevují i exotické destinace

Ilustrační snímek

Klienti starší 55 let bývali pro cestovní kanceláře z nouze ctnost. Vykrývali méně lukrativní části sezony, zájezdy pro...

Česká ekonomika na konci roku dál rostla, HDP loni stoupl o 4,5 procenta

(Ilustrační snímek)

Meziroční růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí roku 2017 zrychlil na 5,1 procenta z pěti procent v předchozím...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Najdete na iDNES.cz