Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli Havlovi ztichnou obchody i fast foody, Tesco vystaví kondolenční knihy

  15:24aktualizováno  15:24
Předvánoční nákupní horečka se v páteční poledne na minutu zastaví. Obchody chtějí uctít zesnulého prezidenta Václava Havla a vyzvou k tomu i zákazníky. Třeba řetězec Tesco vystaví i kondolenční knihy. Pieta ale nejde dodržovat všude. Lékaři nepřestanou operovat, banky vyhoví nedočkavcům a burzovní makléři budou dál zvedat telefony.

Makléř na burze sleduje obrazovky. Ilustrační snímek | foto: Patrick SinkelAP

Den před Štědrým večerem se na další minutu pozdrží dlouhé fronty lačných zákazníků v řadě prodejen, jako jsou řetězce potravin, elektroniky nebo řetězce rychlého občerstvení.

V Praze se v pátek zastaví MHD, Dopravní podnik bude držet minutu ticha

"V každé restauraci KFC uctíme ve 12:00 památku Václava Havla minutou ticha. Bude to pro nás a naše zákazníky znamenat minutové přerušení provozu," líčí mluvčí KFC Lucie Zítková. Stejné to bude v prodejnách McDonald´s.

V obchodech Tesco krátce před polednem vypne hudba a rozhlas vyzve nakupující, aby si přestali plnit košíky a společně s obsluhou drželi pietu. Budou také moci napsat vzkaz do kondolenčních knih vystavených v prodejnách. Ty se později předají zástupcům kanceláře Václava Havla.

Slzy pro Havla

Vyzvat zákazníky k dodržení smuteční chvíle plánuje i IKEA nebo řetězec s elektronikou Proton. "Vůbec nepředpokládáme, že by se proti tomu zákazníci ohrazovali," tvrdí mluvčí Bohuslav Komín.

Pietu drží i prodejce letenek Condor. "Pan prezident Václav Havel byl dlouhá léta naším milým klientem a jeho skon nás velmi zarmoutil," říká ředitel Robert Dvornický. Firma nicméně ani nečeká, že by si někdo v poledne rezervoval cestovní služby.

Doktoři neodloží skalpely, piloti nepustí kniply

Na letišti i v Českých aeroliniích se provoz zastaví jen částečně tam, kde to bude možné. Některé profese jako jsou piloti ve vzduchu nebo letoví dispečeři se budou muset dál věnovat práci. 

I v dalších profesích, kde by mohlo dojít k ohrožení lidského života, nebude minutu ticha možné dodržet. Platí to třeba pro operující lékaře.

"Samozřejmě uctíme památku Václava Havla, ale tam, kde pacienti vyžadují péči, se budeme věnovat jim. Kdo z nich bude chtít držet pietu, určitě si najde cestu jinou formou," říká mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Tuzemské banky sice pietu chtějí dodržet, nedočkavce ale obslouží. "Pokud budou v pobočkách klienti trvat na poskytnutí servisu, tak jim vyjdeme vstříc," sdělila mluvčí České spořitelny Helena Matuszná.

Obchodovat na burze se bude omezeně. Například obchodník s cennými papíry Patria Finance památku uctí a během chvíle nebude aktivně komunikovat s klienty.

"Nicméně nemůžeme úplně vyřadit společnost mimo provoz, byť jen na jednu minutu. To znamená, že pokud někdo zavolá k nám do firmy, jeho hovor bude přijat. Máme i zahraniční klienty nebo klienty v jiných časových pásmech, takže není zcela možné přerušit komunikaci," napsal iDNES.cz vedoucí makléř společnosti Roman Koděra. Vyjádření Pražské burzy cenných papírů redakce shání.

Vánoční večírky skončily

Kromě páteční minuty ticha platí od středy 21. prosince do pátku 23. prosince státní smutek. Některé firmy proto zrušily své vánoční večírky, drtivá většina má ale podobné akce už za sebou.

"Vzhledem k tomu, jak letos vycházejí Vánoce, mnoho našich klientů večírky na tento týden neplánovalo. Předvánoční akce skončily minulý týden," říká Michal Bartoš, jednatel firmy Lemon Production, která se specializuje na pořádání firemních akcí.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz