Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli jedům ve Spolaně bude arbitráž za půl miliardy

  9:42aktualizováno  9:42
Firma, která čistila neratovickou chemičku Spolana od jedovatých dioxinů, podala arbitrážní žalobu na stát. Domáhá se v ní půl miliardy korun za to, že jí ministerstvo financí údajně nedoplatilo již hotové práce za 300 milionů korun, a chce i odškodné ve výši 180 milionů za dvouleté odstavení její technologie v areálu Spolany.

Spolana Neratovice | foto: Josef Vostárek

Nespokojenou firmou je BCD CZ britského podnikatele Grahama Hamiltona, který tvrdí, že od arbitráže očekává i určení, zda má stále platnou smlouvu se státem, a tedy i nárok na odstranění všech ekologických škod ve Spolaně. Ministerstvo financí totiž před dvěma lety další práce v chemičce, i přes přetrvávající zamoření půdy, zastavilo. Nejdříve BCD CZ řeklo, že to půjde jako nová zakázka do obřího ekotendru. Nyní tvrdí, že na to vypíše speciální zakázku.

Dva roky se v areálu nic neděje a technologie firmy BCD CZ tam tak stojí naprázdno. "Je to velice nebezpečný a zvláštní postup. Ve Spolaně jsou stále vysoce jedovaté látky, které mohou začít opět zamořovat i území, jež už bylo vyčištěné. Hrozí i jejich prosakování do spodních vod a do Labe," upozorňuje Hamilton.

Ministerstvo financí jeho argumenty odmítá a ani o arbitrážní žalobě zatím nemá žádné informace. Podle něj se navíc BCD CZ může přihlásit do nového tendru, který na Spolanu bude. "Další práce na této lokalitě, které se budou zabývat sanací zejména s ohledem na kontaminaci podzemních vod, budou součástí samostatné veřejné zakázky. Té se mohou účastnit všechny kvalifikované firmy včetně BCD CZ," upozornil náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Ministerstvo: Firma nemá nárok

Smlouvy s BCD CZ podle něj skončily a odmítá názor, že by firma měla nárok dokončit veškeré znečištění Spolany. S tímto stanoviskem podle Zajíčka souhlasí i ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí.

Práce v chemičce podle platné smlouvy mezi firmou a státem sice skončily už v roce 2008, jenže ještě před jejich dokončením se našly v areálu další nebezpečné jedy, o nichž se nevědělo. Hamilton je chtěl se svou technologií, za jejíž instalaci v areálu mu stát zaplatil celkem 650 milionů korun, tedy také odstranit. To tehdy ministerstvo s odkazem na připravovaný megatendr a ukončení smluv odmítlo.

Hamilton to však považuje za nepochopitelné a i nynější připravovanou speciální zakázku považuje jen za výmluvy. Podle něj byli všichni s výsledky ve Spolaně spokojeni, navíc evropskou licenci na technologii postavenou v chemičce vlastní právě jeho firma. "A teď nám úředníci řekli: ‚Sbalte si to tady a odejděte ze země‘. Nic takového jsem doposud nezažil," diví se.

BCD CZ do roku 2008 vyčistila v neratoviské chemičce dvě budovy a pozemky zamořené rakovinotvornými dioxiny. Strhla také třetí budovu, ve které se našel jedovatý lindan, jenž se dostal i do půdy. Tento stav přetrvává dosud.

Neratovice práci firmy chválí

Fakt, že zamoření Spolany je problém, potvrzují jak město Neratovice, tak i ministerstvo životního prostředí. Oba úřady navíc shodně uvedly, že byly s předchozím čištěním chemičky spokojeny. "Udělalo se tam obrovské množství práce, řekl bych vzorově," říká šéf odboru životního prostředí městského úřadu v Neratovicích Jindřich Majer.

Podle ministerstva životního prostředí je stav jedů ve Spolaně předmětem "aktuální analýzy rizik", která se nyní zpracovává a podle mluvčí úřadu Jarmily Krebsové bude hotová v průběhu ledna. "Obavy z dalšího odkladu sanačních prací ale máme," upozornila.

Znečištění dioxiny ve Spolaně bylo zřejmě vůbec nejrozsáhlejší na světě a jeho likvidace vyvolává od začátku vášně. Problém se vyhrotil v roce 2002, kdy chemičku zasáhly povodně a letité jedy se vyplavily do Labe. Stát proto začal urychleně hledat řešení a o rok později rozhodl o využití unikátní technologie, která dioxiny odstraní – nespalovací metodu BCD. Ta byla vyvinuta v USA a Hamiltonova firma na ni má evropskou licenci. Zakázku tedy už tehdy dostala přidělenou bez tendru, což kritizovaly hlavně ekologické organizace.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Najdete na iDNES.cz