Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli jedům ve Spolaně bude arbitráž za půl miliardy

  9:42aktualizováno  9:42
Firma, která čistila neratovickou chemičku Spolana od jedovatých dioxinů, podala arbitrážní žalobu na stát. Domáhá se v ní půl miliardy korun za to, že jí ministerstvo financí údajně nedoplatilo již hotové práce za 300 milionů korun, a chce i odškodné ve výši 180 milionů za dvouleté odstavení její technologie v areálu Spolany.

Spolana Neratovice | foto: Josef Vostárek

Nespokojenou firmou je BCD CZ britského podnikatele Grahama Hamiltona, který tvrdí, že od arbitráže očekává i určení, zda má stále platnou smlouvu se státem, a tedy i nárok na odstranění všech ekologických škod ve Spolaně. Ministerstvo financí totiž před dvěma lety další práce v chemičce, i přes přetrvávající zamoření půdy, zastavilo. Nejdříve BCD CZ řeklo, že to půjde jako nová zakázka do obřího ekotendru. Nyní tvrdí, že na to vypíše speciální zakázku.

Dva roky se v areálu nic neděje a technologie firmy BCD CZ tam tak stojí naprázdno. "Je to velice nebezpečný a zvláštní postup. Ve Spolaně jsou stále vysoce jedovaté látky, které mohou začít opět zamořovat i území, jež už bylo vyčištěné. Hrozí i jejich prosakování do spodních vod a do Labe," upozorňuje Hamilton.

Ministerstvo financí jeho argumenty odmítá a ani o arbitrážní žalobě zatím nemá žádné informace. Podle něj se navíc BCD CZ může přihlásit do nového tendru, který na Spolanu bude. "Další práce na této lokalitě, které se budou zabývat sanací zejména s ohledem na kontaminaci podzemních vod, budou součástí samostatné veřejné zakázky. Té se mohou účastnit všechny kvalifikované firmy včetně BCD CZ," upozornil náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Ministerstvo: Firma nemá nárok

Smlouvy s BCD CZ podle něj skončily a odmítá názor, že by firma měla nárok dokončit veškeré znečištění Spolany. S tímto stanoviskem podle Zajíčka souhlasí i ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí.

Práce v chemičce podle platné smlouvy mezi firmou a státem sice skončily už v roce 2008, jenže ještě před jejich dokončením se našly v areálu další nebezpečné jedy, o nichž se nevědělo. Hamilton je chtěl se svou technologií, za jejíž instalaci v areálu mu stát zaplatil celkem 650 milionů korun, tedy také odstranit. To tehdy ministerstvo s odkazem na připravovaný megatendr a ukončení smluv odmítlo.

Hamilton to však považuje za nepochopitelné a i nynější připravovanou speciální zakázku považuje jen za výmluvy. Podle něj byli všichni s výsledky ve Spolaně spokojeni, navíc evropskou licenci na technologii postavenou v chemičce vlastní právě jeho firma. "A teď nám úředníci řekli: ‚Sbalte si to tady a odejděte ze země‘. Nic takového jsem doposud nezažil," diví se.

BCD CZ do roku 2008 vyčistila v neratoviské chemičce dvě budovy a pozemky zamořené rakovinotvornými dioxiny. Strhla také třetí budovu, ve které se našel jedovatý lindan, jenž se dostal i do půdy. Tento stav přetrvává dosud.

Neratovice práci firmy chválí

Fakt, že zamoření Spolany je problém, potvrzují jak město Neratovice, tak i ministerstvo životního prostředí. Oba úřady navíc shodně uvedly, že byly s předchozím čištěním chemičky spokojeny. "Udělalo se tam obrovské množství práce, řekl bych vzorově," říká šéf odboru životního prostředí městského úřadu v Neratovicích Jindřich Majer.

Podle ministerstva životního prostředí je stav jedů ve Spolaně předmětem "aktuální analýzy rizik", která se nyní zpracovává a podle mluvčí úřadu Jarmily Krebsové bude hotová v průběhu ledna. "Obavy z dalšího odkladu sanačních prací ale máme," upozornila.

Znečištění dioxiny ve Spolaně bylo zřejmě vůbec nejrozsáhlejší na světě a jeho likvidace vyvolává od začátku vášně. Problém se vyhrotil v roce 2002, kdy chemičku zasáhly povodně a letité jedy se vyplavily do Labe. Stát proto začal urychleně hledat řešení a o rok později rozhodl o využití unikátní technologie, která dioxiny odstraní – nespalovací metodu BCD. Ta byla vyvinuta v USA a Hamiltonova firma na ni má evropskou licenci. Zakázku tedy už tehdy dostala přidělenou bez tendru, což kritizovaly hlavně ekologické organizace.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz