Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Kvůli krizi kvete práce načerno a daňové úniky

  • 24
Stínová ekonomika, tedy legální, ovšem nezdaněné obchodování se zbožím nebo službami, zažívá svůj opětovný vzestup. Živnostníci kvůli krizi oficiálně přiznávají nižší příjmy a zmenšují si tak daňovou zátěž. Nezaměstnaní si zase k dávkám přilepšují zatajovanou prací načerno.

Friedrich Schneider, profesor na Univerzitě Jana Keplera v Linci, odhaduje, že význam stínové ekonomiky po letech poklesu v současné hospodářské situaci opět vzroste. Podle něj dosahoval podíl stínové ekonomiky na HDP v jednadvaceti zemích OECD v roce 1999 v průměru téměř sedmnácti procent, od roku 2001 pak každým rokem klesá.

Do loňského roku se tento podíl snížil až na 13,3 procenta. Na letošek ale Schneider odhaduje opětovný růst na 13,8 procenta. Odhady přitom počítají pouze s daňovými úniky, a ne s jinými, nelegálními aktivitami.

"Určité daňové úniky souvisejí s tím, jak se daří ekonomice a jaká je její úroveň. Největší jsou proto v chudých zemích, kde mají lidé větší motivaci odvádět co nejméně peněz do státní pokladny. Takže s tím, jak se bude zvyšovat míra nezaměstnanosti, mohou se samozřejmě více objevovat případy melouchaření a práce načerno," říká David Marek z Patria Finance.

Přes její rozsáhlost je těžké objem neoficiální ekonomiky změřit. Možnými ukazateli jsou vybrané daně, rozdíly mezi státními příjmy a výdaji nebo míra nezaměstnanosti. Dalším způsobem, který se pro vyčíslení využívá, je porovnání spotřeby elektrické energie a ekonomického výstupu. Jestliže je spotřeba vysoká a oficiální hodnota HDP nízká, stínová ekonomika zřejmě kvete.

Dá se očekávat nárůst melouchaření

Carlos Cruz, devětadvacetiletý španělský malíř pokojů, řekl agentuře Bloomberg, že oficiálně přiznává jen polovinu svých skutečných příjmů. "V současné situaci si nemůžu dovolit platit daně z celého příjmu," řekl Cruz, který byl jediný mezi dalšími dvaceti dotázanými ochotný hovořit o krácení daní.

Milton Haro je jedním z tří a půl milionu nezaměstnaných ve Španělsku. S podporou v nezaměstnanosti se ale nespokojil a přivydělává si prací načerno. Tu samozřejmě nepřiznává, nedaní. "Musíte riskovat," řekl Haro agentuře Bloomberg při čekání na předáky hledající pracovníky. Společně s ním před kavárnou čekalo dalších asi třicet lidí.

Podle Hara tu v době, kdy se ekonomice daří, čekají jen noví imigranti bez dokladů a bez kontaktů. Teď se tu čím dál častěji objevují i lidé, kteří dlouhá léta pracovali v souladu se všemi zákony.

Ve Španělsku dosáhla nezaměstnanost patnácti procent, což je nejvíce v celé Evropské unii. "Čím vyšší je míra nezaměstnanosti, tím větší podíl stínové ekonomiky se dá očekávat," uvedl Steinar Strom, profesor ekonomie na univerzitě v Turíně. Friedrich Schneider odhaduje, že by podíl neoficiální ekonomiky mohl ve Španělsku v letošním roce vzrůst na 19,5 procenta HDP.

Odborníci ale přiznávají, že konečné číslo může být ještě vyšší, dokonce 26 až 29 procent. V loňském roce přitom představovala stínová ekonomika 18,7 procenta španělského HDP.

V České republice představovala v roce 2001 podle odborníků neoficiální ekonomika patnáct až dvacet procent hrubého domácího produktu. Podle Davida Marka to není více než ve vyspělých západních zemích. Podle výpočtů profesora Schneidera je na tom naše republika společně se Slovenskem nejlépe ze zemí střední a východní Evropy. Nejhorší stav je na Ukrajině.

"Myslím, že České republice nehrozí dramatický nárůst stínové ekonomiky, protože jsme velice specializovaná země," říká David Marek. "Lidé se sice snaží o co největší čisté příjmy a dá se očekávat nepřiznaná práce načerno během pobírání pomoci v nezaměstnanosti, ale to by nemělo ohrozit státní kasu."