Kvůli plynu stojí automobilky, na Balkáně docházejí přímotopy

  • 242
Zatímco Česku se daří značnou část spotřeby plynu krýt náhradním dovozem, jiné země tolik štěstí nemají. Jsou totiž závislé výhradně na ruském plynu. V současném chladném počasí tak mrznou Bulhaři, Bosňané či Srbové. Výrobu už musely omezit firmy na Slovensku a v Maďarsku.

V bosenském Sarajevu vzbudily utažené kohouty na ruském plynovodu vzpomínky na válečný konflikt z první poloviny 90. let. "Připomíná mi to válku. Tehdy jsme taky mrzli, jenom se dnes nestřílí," stěžoval si Hilmo Celjo ve frontě na uhlí a dřevo na sarajevském předměstí.

Jen v samotném Sarajevu tak chlad sevřel 76 tisíc domácností. V noci přitom teploty klesají až na minus patnáct stupňů, lidé se proto neobejdou bez elektrických přímotopů, které rychle zmizely z obchodních pultů.

Muž připravuje palivo v bulharském skladu dřeva

Muž připravuje palivo v bulharském skladu dřeva

V Bulharsku se ve středu ocitlo bez dodávek tepla 45 tisíc domácností napojených na ústřední topení. Teplárny totiž potřebovaly čas pro přechod na alternativní paliva. V zemi jsou zavřené desítky škol i školek.

"Ti, kteří dosud spoléhali na vytápění plynem či jsou odkázáni na centrální vytápění, se vrhli do obchodů s elektrickými spotřebiči a nakoupili přímotopy a elektrická kamínka. Na řadě míst v Sofii už přímotop v obchodě neseženete," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

ČEZ, který v Bulharsku ovládá několik distribučních společností, také varoval, že zvýšený nápor by nemusela vydržet rozvodná síť. Podle bulharské tiskové agentury BTA už spotřeba elektřiny v Sofii dosáhla 1 150 MWh, starosta Bojko Borisov přitom varoval, že úroveň 1 200 MWh bude pro rozvodnou síť kritická.

V bulharské metropoli proto už například omezili veřejné osvětlení.

Muž si prohlíží přímotopy v sofijském obchodě

Muž si prohlíží přímotopy v sofijském obchodě

Firmy zastavují výrobu

Na Balkáně už kvůli omezeným dodávkám plynu musely zastavit výrobu hliníkárny, ocelárny, chemické továrny. V Maďarsku, které je rovněž závislé na ruské ropě, přestala už ve středu vyrábět továrna japonské automobilky Suzuki. Ta patří k největším maďarským exportérům.

Na Slovensku se čtvrtkem počínaje nerozjely výrobní linky v automobilkách Peugeot a Kia. "Patříme do kategorie, které se týká omezení dodávek. Nemáme jinou možnost než zastavit výrobu," řekl mluvčí slovenského Peugeotu Peter Švec.

Všechny články o plynU najdete ZDE

Omezení na Slovensku zasáhlo i košické ocelárny, harmanecké papírny, cementárny i chemické provozy. Podle serveru Pravda.sk se výjimky dožadovali pivovarníci s odůvodněním, že výroba sladu se nedá zastavit z hodiny na hodinu. Ministr průmyslu Ľubomír Jahnátek ale jejich požadavky odmítl.

Během čtvrtka se ale ukázalo, že slovenští velkoodběratelé nařízená omezení v odběru příliš nedodržují. Podařilo se totiž uspořit jen 1,3 milionu m3 plynu namísto předpokládaných 4,3 milionu. Odběratele tak začne kontrolovat Slovenská energetická inspekce. Pokud se disciplína nezlepší, mohou energetici firmy od dodávek plynu odstřihnout úplně. - čtěte Firmy nedodržely vládní omezení, hrozí kolaps

Možná dojde i na Bohunice

Jahnátek zároveň ve středu varoval, že zastavené dodávky plynu mohou na Slovensku způsobit celkový nedostatek energie. Slováci totiž ke konci roku zastavili i druhý blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Výkon bohunické elektrárny nahradily záložní generátory, které ovšem pracují na plyn. Pokud by se situace zhoršovala, připustil premiér Robert Fico i opětovné spuštění jaderné elektrárny.

"Pokud by Slovensko mělo být nadále rukojmím rusko-ukrajinského sporu a bylo by potřeba přijmout netradiční řešení, umím si jako netradiční řešení představit i opětovné nastartování Jaslovských Bohunic," citovala Pravda.sk Fica.

,