Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kvůli reformě se do penze dřív nevrhejte, předčasný důchod se nevyplatí

  • 100
Nový výpočet důchodů vyvolává u lidí obavy, ČSSZ zaznamenala dvojnásobný počet žádostí o předčasný důchod. MF DNES spočítala, že tím se lidé snížení důchodu nevyhnou. Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky kolem chystaných změn.

Koho se nová úprava týká?
Každého, kdo si nechá vyplácet důchod po 30. září 2011. Mění se vzoreček pro výpočet důchodu.

Vydělám na změně, nebo prodělám?
Záleží na tom, kolik činí váš vyměřovací základ. Zjednodušeně za něj můžete dosadit svůj současný hrubý plat. Od 12 700 korun měsíčně do 36 tisíc korun budou nově vyměřené penze o něco nižší než podle dosud platného vzorce. To se týká osmdesáti procent lidí. Pro deset procent lidí s příjmy zhruba do 12 700 korun se nic nezmění. Pro deset procent lidí s příjmy nad 36 tisíc korun budou naopak nové penze vyšší.

Podívejte se, v kolika letech půjdete do důchodu

Patřím do skupiny, jíž důchod klesne. Důchodový věk však ještě nemám – mám jít do penze předčasně, abych se snížení vyhnul?
Ne, nemá to smysl. Úředníci nastavili změnu tak, aby se lidem nevyplatilo odejít ani o den dřív, než dosáhnou důchodového věku. Za předčasný odchod se totiž strhává nejméně 0,9 procenta vyměřovacího základu. To může být pár desetikorun i stokorun, podle příjmu.

Patřím do zasažené skupiny. O kolik přijdu?
Záleží na příjmu a době pojištění – od několika desetikorun po 140 korun. Nejvíc zasaženi budou ti s příjmem kolem 27 tisíc korun.

Patřím mezi vysokopříjmové. O kolik dostanu víc?
Zas tak moc to nebude – letos to bude o stokoruny a maximálně o 1 170 korun. Maximum je dané, protože se do výpočtu zavádí strop – nad 100 tisíc korun měsíčně (nový strop důchodového pojištění ve výši čtyřnásobku průměrné mzdy, pozn. red.) se už pojistné nebude platit, a tudíž výše důchodů už nebude moci teoreticky růst s výší odvedeného pojistného donekonečna. Vzniká tak paradox – pokud někdo většinu života platil víc než strop pojistného a do důchodu odejde až po nové úpravě, může se stát, že na změně ve skutečnosti prodělá. Ministerstvo se snažilo tento paradox alespoň zmírnit pětiletým přechodným obdobím.

Znamená pětiletý přechod, že změnám ještě není konec?
Je to tak. Příští rok se budou důchody pro ty, kteří půjdou nově do penze, opět snižovat, případně zvyšovat o stejné částky jako letos. Po pěti letech se tedy rozdíl starý versus nový výpočet vyšplhá až na 700 korun (nejpostiženější skupina s příjmy 27 tisíc korun hrubého).

Proč mají ti s vyšším příjmem dostávat vyšší důchod?
Rozhodl o tom Ústavní soud. Dnes totiž dostávají v poměru k tomu, z jakého platu do důchodového systému na pojistném přispívali, jen zlomek. V průběžném důchodovém systému totiž platí, že čím méně do něj přispíváte, tím více z něj v poměru k vašemu průměrnému platu v důchodu dostanete zpátky. Soud souhlasí, že solidarita mezi vysokopříjmovými a nízkopříjmovými být musí, ale tohle už bylo moc.

Jak se změní důchody pro lidi s různým příjmem

Změny v důchodech mě znervóznily. Chci vědět, jaký přesně budu mít důchod.
Požádejte písemně nebo na pobočce správy sociálního zabezpečení o "informativní osobní list důchodového pojištění". Máte nárok si jej vyžádat jednou do roka v jakémkoliv věku. Dozvíte se z něj, kolik let důchodového pojištění máte podle evidence u ČSSZ zaplaceno a kolik se vám bude započítávat za odpracované roky do důchodu. Tyto údaje pak vložte do důchodové kalkulačky na stránkách MPSV.

Pokud nebude příliš dlouhá fronta, můžete požádat pracovníky na správě sociálního pojištění o nezávazný výpočet. Můžete přijít třeba na to, že některé dokumenty o platbě pojistného od vašich bývalých zaměstnavatelů na ČSSZ chybí. Pokud chcete, aby se vám započítávaly do důchodu, budete je muset dohledat.