Eurozóna schválila záchranu Kypru, ten pustí žilou bohatým vkladatelům

  17:56aktualizováno  25. března 3:00
Ministři financí eurozóny na nočním jednání v Bruselu schválili postup, jak zachránit bankrotem ohrožený Kypr. Miliardové dluhy banky Laiki vůči Evropské centrální bance podle rámcové dohody převezme největší kyperský ústav Bank of Cyprus. Tíha dopadne na velké vkladatele, drobných střadatelů se nedotkne.

Obyvatelé Kypru si vybírají povolené množství peněz, před bankomaty se tvoří dlouhé fronty. Na snímku pobočka Laiki Bank. | foto: Reuters

Ještě před večerním jednáním omezily velké kyperské banky výběr vkladů z bankomatů na sto eur denně. Toto opatření nicméně nejspíš brzy padne - podle předběžných informací buď v úterý, nebo v momentě, kdy pomoc Kypru stvrdí Evropská centrální banka.

Průlom v jednání vedeném v časové tísni nastal kolem jedné hodiny středoevropského času na jednání kyperského prezidenta Anastasiadise se zástupci EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Následně začali plán rozebírat ministři financí eurozóny. O hodinu později jeden z nich zpravodaji agentury Reuters napsal: "Je to schváleno." Obratem to potvrdil šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Hra na hodnou a zlou banku

Rámcový plán mimo jiné předpokládá uzavření "zlé" Kyperské lidové banky (na ostrově známé jako Laiki), kterou má převzít tamější bankovní jednička, "hodná" Bank of Cyprus. Podle ostrovních médií kvůli tomu prezident Anastasiadis hrozil demisí. Silně problematická Laiki dluží devět miliard euro Evropské centrální bance.

Pojištěné vklady do sto tisíc eur (asi 2,6 milionu korun) z Laiki by se podle dostupných informací přesunuly do Bank of Cyprus. Nepojištěné vklady v Laiki ve výši nad sto tisíc eur Kypr zmrazí a bude z nich krýt dluhy. Tíha tak dopadne na velké vkladatele, pojištěných vkladů do sto tisíce eur se dohodnutá opatření nedotknou.

S faktickým koncem banky Laiki zaniknou také tisíce pracovních míst. Protože dohoda neobsahuje plošné jednorázové zdanění, nebude ji schvalovat kyperský parlament.

Teď, nebo nikdy, říkali sjíždějící se ministři

Podle lucemburského ministra financí Luca Friedena měli představitelé Kypru a EU povinnost najít řešení ještě v neděli v noci. "Nezdar by byl velmi špatný pro stabilitu eurozóny," dodal před jednáním.

Pokud by totiž dohoda nevzešla z tohoto jednání, Evropská centrální banka byla připravena "odříznout" nouzové financování kyperských ústavů. Tím by se tamější bankovní systém zhroutil, země by zbankrotovala a zřejmě jako vůbec první člen EU nuceně vypadla z eurozóny.

Kypr se už v sobotu večer spolu se zástupci věřitelů dohodl na jednorázovém zdanění nepojištěných vkladů nad sto tisíc eur uložených u Kyperské banky - největšího tamějšího ústavu - dvaceti procenty. Účty u ostatních bank pak postihne daň ve výši čtyř procent. Dohodu ještě bude muset schválit parlament (více o zdanění zde). Součástí plánu nemá být znárodnění penzijních fondů, proti němuž se postavilo zejména Německo.

Kypr potřebuje sám sehnat 5,8 miliardy eur (149 miliard Kč), aby mohl dostat od věřitelů záchranný úvěr v sumě deseti miliard eur.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Změňme název odrůdy Zweigelt, byl to nacista, žádají rakouští aktivisté

Víno od vinaře Pavla Hrabkovského z Velkých Žernosek

Aktivisté z vídeňského kulturního centra IODE požadují změnu názvu vinné odrůdy známé jako Zweigeltrebe nebo Zweigelt....

Výzva pro závislé mileniály: 100 000 dolarů za roční půst bez smartphonu

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Jsou američtí mileniálové ochotní vzdát se na jeden rok používání svého smartphonu? Značka nápojů Vitaminwater, která...

Čínské firmy se mstí za zatčení šéfky Huawei, bojkotují výrobky Applu

Ilustrační snímek

Na nedávné zatčení finanční ředitelky společnosti Huawei odpovídají některé čínské firmy bojkotem amerických výrobků...

Najdete na iDNES.cz