Národ sobě. Kyperská vláda chystá fond na záchranu před bankrotem

  21:40aktualizováno  21:40
Kypr připravil nový plán, jak se zachránit před státním bankrotem. Podle něj má vzniknout takzvaný fond solidarity, za jehož dluhopisy chce vláda ručit nejen státním a církevním majetkem, ale také rezervami zlata a dalších jistin centrální banky a dvou znárodněných penzijních fondů.

Nejnovější kyperský plán záchrany před státním bankrotem má za cíl sehnat až 5,8 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč). Je to podmínka k tomu, aby země dostala pomoc deset miliard eur (asi 258 miliard Kč) od zemí eurozóny.  Do takzvaného fondu solidarity by podle plánu měli přispívat dobrovolníci v rámci "vlastenecké záchrany vlasti". Kyperská vláda odhaduje, že fond by mohl vynést až 4,8 miliardy eur.

Vláda také údajně chystá restrukturalizaci druhé největší kyperské banky Laiki, která je vysoce zadlužená. Banka má být rozdělena na dvě části: do "zdravé" budou přesunuty úspěšné investice a dále vklady do 100 000 eur, které jsou podle pravidel EU povinně pojištěny; do "nezdravé" části mají být přesunuty takzvané toxické investice a vklady nad 100 000 eur. Propuštěno má být na 500 zaměstnanců banky. Celkově by tato operace mohla vynést až dvě miliardy eur.

Kyperská vláda stále doufá i v pomoc Ruska. Ta by se mohla projevit alespoň zmírněním podmínek splácení kyperského dluhu ve výši 2,5 miliardy eur, a sice odkladem splatnosti, případně snížením úroků. Rusko se odmítlo podílet na sanaci kyperských bank, ale projevuje zájem o blíže neupřesněná kyperská aktiva. Případně by mohlo převzít práva na podmořskou těžbu plynu z nalezišť u Kypru.

Kypřané poslali do zahraničí už 7 miliard eur

Z ostrova ve Středozemním moři zároveň přichází informace, že banka Laiki začala omezovat výběr hotovosti. Každému klientovi tak dovolí vybrat z bankomatu pouze 260 eur (asi 6 700 Kč) denně z původních 700.
Zákazníci banky ve čtvrtek vytvářeli dlouhé fronty před bankomaty, aby vybrali alespoň část svých úspor. Řada přístrojů tak velmi rychle přišla o veškerou hotovost.

"Potřebujeme peníze. Máme rodiny, děti, vnoučata a výdaje. Banky už jsou zavřené od soboty," řekl agentuře AP obyvatel Nikósie Andri Olympiu, když si vybral peníze z bankomatu u pobočky banky Laiki. Spekulace o osudu banky přivedly dnes do ulic Nikósie stovky jejích zaměstnanců, kteří do večera demonstrovali před parlamentem. Došlo i na potyčky s policií.

Vláda také ve čtvrtek večer předložila parlamentu návrh zákona, který má umožnit ministrovi financí nebo guvernérovi centrální banky účinně kontrolovat pohyb kapitálu v bankách. Je to nouzové opatření, jež má zabránit převodu peněz do zahraničí vkladateli znervóznělými nynější finanční krizí.

K tomuto kroku kyperskou vládu vybídla podle anonymních zdrojů Evropská unie. Divoký výběr vkladů by banky po jejich plánovaném otevření příští týden v úterý de facto zlikvidoval. Podle agentury AFP banky už obdržely od vkladatelů příkazy k finančním převodům do zahraničí v úhrnné částce nejméně sedmi miliard eur (asi 180 miliard Kč). Bez zásahu státu by je po obnovení provozu musely banky splnit.

Nikósie, Kypr

Nikósie, Kypr

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Vepřové ze států s morem prasat se bude kontrolovat, rozhodl stát

Ilustrační snímek

Příjemci vepřového ze států, kde se vyskytuje africký mor prasat, musejí nechat zkontrolovat maso na tuto nemoc....

České firmy straší brexit. Tvrdý rozvod by nejvíc zasáhl automobilky

Výrobní linka íránské automobilky Khodro v Tehránu.

Do brexitu zbývá méně než půlrok a obchod Česka s Británií už utrpěl první šrámy. Mnohem horší scénář však nastane,...

EU chce dávat méně na silnice a dálnice, Česko bude muset o dotace soupeřit

Ilustrační snímek

Evropská unie prosazuje změnu pravidel, kvůli které hrozí, že Česko po roce 2021 přijde o významnou část evropských...Najdete na iDNES.cz