Kypr spadne z ráje na zem, říká ekonom Jan Bureš

  14:37aktualizováno  14:37
Kypr nezkrachoval, není však vyloučené, že schválená finanční pomoc z eurozóny je tou poslední. Záleží i na Řecku, kterému se nejspíš opět uleví od dluhů. Kypr čeká až dvouciferný propad ekonomiky a postupně ztratí punc daňového ráje. V rozhovoru pro iDNES.cz to říká ekonom Era poštovní spořitelny Jan Bureš.

Protestující zaměstnanci kyperské Laiki Bank. | foto: AP

Kypr se vyhnul bankrotu. Zatímco jiné zachraňované země musely reformovat, aby přitekly peníze z Bruselu, Kypr zdaní vklady. Nemyslíte si, že Kypr nepříjemné reformy bude muset stejně sám zavádět kvůli tomu, že spadne do hluboké recese?
Zdrojem problémů na Kypru nebyla nízká disciplína kyperské státní kasy, a proto se nekladou požadavky na změny v hospodaření státu. Problematické jsou dva faktory: přílišná velikost kyperského bankovního sektoru, který byl velmi volně regulován, a proto se dostal do potíží. Kypřané dopady pomoci nepocítí jako Řekové, kyperská vláda není tlačená například do zvyšování DPH nebo do snižování stavu státních úředníků, ale do restrukturalizace finančního sektoru, který se na tvorbě HDP podílí deseti až patnácti procenty. Troufám si říct, že Kypr úplně přijde o model finančního centra, na kterém stavěl, takže řada lidí přijde o práci. Bude to mít dozvuky i do dalších sektorů v reálné ekonomice včetně cestovního ruchu. Propad HDP může jít i do desítek procent.

Krize na Kypru

Kyperská ekonomika je úzce navázána na řeckou, která ale ještě nemá vyhráno. Mluvilo se třeba o dalším odpouštění řeckého dluhu. Může to Kypr znovu zasáhnout?
Je příliš brzy to hodnotit, je tady ale určitě riziko, že deset miliard eur (půjčka od eurozóny, pozn. redakce) Kypru stačit nebude. Spíš bych řekl, že restrukturalizace se týká primárně dvou největších bank, ale je možné, že dojde i na třetí největší banku, která byla hodně aktivní při sbírání zahraničních deposit. To je jedno riziko. Druhý problém může být velice prudký dopad do kyperského hospodářství, který může postihnout i domácí banky výhradně orientované na domácí trh, jež neměly takovou expozici vůči Řecku nebo jiným lokalitám, kde vznikly špatné úvěry. Tyto banky by se mohly dostat do problémů.

Nastane po otevření kyperských bank run na banky a masové odlévání vkladů?
Velké riziko by bylo, kdyby se otevřely bez dalších opatření. Tím, že je v bankovním systému na Kypru skutečně velké množství zahraničních deposit, zažil by poměrně masivní odliv peněz. Nedokážu si ale představit, že by se bez dalších opatření banky otevřely. Myslím, že dojde k zavedení kapitálových kontrol při odlivu peněz z Řecka, možná, že se omezí i výběr a manipulace s penězi uvnitř kyperského bankovního sektoru.

Je z vašeho pohledu správné sáhnout na vklady klientů v bankách, kteří se nemohou bránit?
Principiálně fakt, že se sáhne na vklady, ukazuje na to, že se přebytkové a kreditní státy cítí v tuto chvíli víc na koni. Panovalo přesvědčení, že v případě Kypru dokáže eurozóna ustát jeho exit z eurozóny. Je také jasně vidět, že se měří trochu dvojím metrem, a je to něco, s čím je třeba počítat i do budoucna.

Ekonom Jan Bureš ze skupiny ČSOB.

"Význam Kypru jako finančního centra a daňového ráje půjde v následujících letech razantně dolů," tvrdí ekonom Jan Bureš.

Kypr je jedním z nejoblíbenějších daňových rájů. Změní na tom něco současná krize na tomto ostrově?
Myslím, že se to dost zásadně změní. Je to i jeden z důvodů, proč se Kypru měřilo jiným metrem. Především Francii jsou trnem v oku jakékoliv daňové ráje a o to víc ty, které jsou v EU. Francouzský ministr financí řekl jasně během jednání, že kyperská ekonomika byla kasinem a že takto dál nemůže fungovat, pokud chce žádat o pomoc z evropských fondů. Myslím, že Kypr tím, že se rozhodl zůstat v eurozóně a rozhodl sáhnout na vklady zahraničních klientů, tak o pověst daňového ráje, kterou budoval asi deset let, přijde. Přijde do velké části o byznys v sektoru finančních služeb, který s tím byl spojený. Význam Kypru jako finančního centra a daňového ráje půjde v následujících letech razantně dolů.

Bude už v eurozóně klid, nebo problémy vybublají opět jinde?
Rok 2013 bude klidnější než ten loňský, do kterého se vstupovalo s nejistotou, jestli vůbec vydrží společná měna. Evropská centrální banka přijala řadu nástrojů a udělala velký krok kupředu k omezení nejčernějších systémových rizik, které si raději investoři nechtěli představovat. Budou se ke slovu dostávat krize, ať už kyperská nebo řecká, ale je větší prostor pro jejich izolování. Jestli přijde nějaká další vážnější krize, vsadil bych na to, že to bude o několik let později a bude souviset s tím, že rozdíly ve výkonu ekonomiky neumožní slabším členským ekonomikám dlouhodobě vylepšit situaci na trhu práce. To může během řekněme dvou tří let silně rezonovat na politických scénách. Problémy může mít Španělsko, Francie a Itálie.

Jaké je riziko, že se Řecku bude muset odpouštět další část dluhu?
Riziko je značné. Myslím, že na to časem dojít musí. Současný vývoj dluhu nedává moc naděje na to, že jej Řecko skutečně splatí, takže ke škrtům nakonec dojde. Troufám si říct, že se s tím Trojka (ECB, EU, MMF) pomalu snaží smiřovat. Bez úroků z dluhu je řecký rozpočet přibližně vyrovnaný. Pokud poroste světová ekonomika, Řecko se v roce 2014 může vrátit k růstu, nebyl by však takový, aby dokázal zajistit splacení dluhů nadělaných v minulosti. Bylo by dobré, aby škrty byly už teď, ale to je asi politicky neprůchodné. Bude se čekat alespoň na německé volby. Angela Merkelová se profilovala jako tvrdší hráčka a těžko si představit, že by iniciovala odpouštění dluhů Řecku.

Kypřané se bouří. Zdaňování vkladů se jim nelíbí


Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Slovensko zdaní obchodní řetězce. Do rozpočtu odvedou miliardy navíc

ilustrační snímek

Slovenští poslanci ve čtvrtek schválili sektorovou daň pro obchodní řetězce s potravinami ve výši 2,5 procenta z...

Konec starostí s vodou. Saúdové doufají v rozvoj hydroponických farem

Uprostřed saúdskoarabské pouště pěstují rajčata díky hydroponickým farmám

V saúdskoarabské poušti se s nedostatkem vody každý vypořádává po svém. Skupina farmářů uskupených kolem jednoho...

Léčba mužské neplodnosti - miliardový byznys budoucnosti, věští analytici

Ilustrační fotografie

Problémy s neplodností řeší v téměř polovině případů muži. Přesto je trh zaměřený na mužskou plodnost teprve v...

Najdete na iDNES.cz