Lačný trh dovedl USA k rekordnímu schodku

Lačnost Američanů po zboží z ciziny vyhnala obchodní schodek USA do rekordních výšin. Jen v prosinci zela v bilanci dosud nevídaná díra 44,2 miliardy dolarů. Za celý loňský rok pak deficit dosáhl nového maxima ve výši 435,2 miliardy dolarů, což je v porovnání s rokem 2001 o pětinu více.

Kromě nenasycené poptávky po zboží se v nepříznivém vývoji odrazil také klesající vývoz ze Spojených států.

Navrch mají především hlavní obchodní partneři největší ekonomiky světa. Deficit obchodu s Čínou se za celý loňský rok vyšplhal na 103 miliard dolarů.

"V obtížných ekonomických podmínkách se každý snaží snížit náklady a zvýšit produktivitu. Nejlepší cesta vede přes zboží z Číny," zhodnotil situaci hlavní ekonom banky Wells Fargo v Minneapolis Sung Won Sohn.

Také například Německo vyvezlo do USA v prosinci zboží v hodnotě o čtyři miliardy vyšší než dovezlo. Vysoké exporty do Spojených států zaznamenaly také další státy EU.

Ještě výraznější je rozdíl v bilanci s Japonskem, když země vycházejícího slunce do USA prodala zboží v hodnotě o 7,1 miliardy dolarů vyšší, než tam nakoupila.

Americký vývoz klesl loni druhým rokem po sobě, tentokrát o 2,5 procenta na 973 miliardy dolarů, přičemž export do západní Evropy byl nejnižší od roku 1997, do Japonska dokonce od roku 1993.

Za velikým růstem deficitu v obchodování s Evropou vidí ekonom Bank One Greg Mount kombinaci silného dolaru a nízké americké produktivity.

Kurz dolaru po údajích o nečekaném prosincovém růstu deficitu zřetelně oslabil. Přispěly k tomu i překvapivé údaje o prudkém lednovém růstu výrobních cen.

,