Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lákadla pro investory se státu vyplatí

  1:00aktualizováno  1:00
Lákat do Česka investory na nejrůznější úlevy se státu vyplatí, i když to stojí miliardy. Z peněz, které platí společnosti zpět hlavně na daních a na sociálním pojistném za své zaměstnance, získá státní pokladna více, než ji stojí podpora pro tyto firmy.
HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Průzkum, který měl zjistit, jestli a nakolik jsou investiční pobídky efektivní, provedl profesor Václav Vybíhal z brněnské Mendelovy univerzity.

V rámci průzkumu obešel vybraných čtrnáct společností a sečetl veškeré peníze, co získaly za pět let od měst i státu a co zpět vládě do kasy odvedly.

Výsledek byl, že čtrnáct firem za pět let inkasovalo 4,4 miliardy a zpět zaplatilo 13 miliard. "To je v průměru na jeden podnik za pět let 627 milionů korun plus pro stát," říká Vybíhal.

Za všech zhruba 170 podniků by šlo o přínos více než sto miliard korun. Ale takhle zobecnit výsledky nejdou, protože vzorek sledovaných firem není dost velký. Jiný podobný průzkum však ještě proveden nebyl.

"Jako nejlepší se z hlediska výsledného efektu jeví podniky z automobilového průmyslu," dodává Vybíhal. Právě ty do Česka spolu s výrobci elektrických a optických přístrojů přicházejí nejvíce.

Nezodpovězenou a rozhodující otázkou do budoucna zůstává, jestli by zahraniční investoři do Česka přicházeli v takové míře i bez daňových a jiných vábidel.

ODS, která má velké šance vyhrát volby v příštím roce, je chce zrušit. Nelíbí se jí, že úlevy a dotace jsou hrazeny ostatními firmami a zaměstnanci, co platí daně a žádné pobídky neberou.

Společnosti neodpovídají na otázku, jestli by v Česku investovaly i bez úlev, jednoznačně. "Myslím, že v případě výhodnějších pobídek v jiné zemi by se mohla naše investice realizovat tam," říká Ivo Lukas, šéf společnosti Siad Czech. Firma vyrábějící technologické plyny působí na Mostecku od roku 1998 a letos expanduje u Brna, na což také získala úlevu z daní.

"K rozšíření výrobních kapacit závodu by došlo v každém případě i bez udělení pobídky," říká naopak Petr Jankele, šéf výstavby nového závodu Cutisinu, výrobce umělých střívek.

Rozdílné odpovědi dostával od firem i profesor Vybíhal při svém průzkumu. Z jeho zkušeností jsou pro firmy rozhodující až desetileté daňové prázdniny. Sama výše daní takovou roli nehraje. To dobře vědí všechny okolní země, které spolu soupeří o zahraniční firmy přinášející investice, větší export, nová pracovní místa a vyšší mzdy.

Úlevy nezrušilo ani Slovensko, které už zavedlo rovnou daň prosazovanou ODS. "Kdybychom my je neměli a Polsko a Maďarsko ano, tak by třeba Hyundai neinvestovala na Slovensku, ale v Polsku," uvedl nedávno pro MF DNES slovenský ministr financí Ivan Mikloš.

S čím zatím zahraniční investoři ani v jedné zemi moc nehnuli, je nezaměstnanost. Nové výroby už dnes nejsou tak pracovně náročné a jeden podnik přinese většinou maximálně stovky pracovních míst. Celkem jich v Česku za pět let vzniklo 53 tisíc. Jen velké české podniky však za poslední roky propouštěly více.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz