Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lákadla pro investory se státu vyplatí

  1:00aktualizováno  1:00
Lákat do Česka investory na nejrůznější úlevy se státu vyplatí, i když to stojí miliardy. Z peněz, které platí společnosti zpět hlavně na daních a na sociálním pojistném za své zaměstnance, získá státní pokladna více, než ji stojí podpora pro tyto firmy.
HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Průzkum, který měl zjistit, jestli a nakolik jsou investiční pobídky efektivní, provedl profesor Václav Vybíhal z brněnské Mendelovy univerzity.

V rámci průzkumu obešel vybraných čtrnáct společností a sečetl veškeré peníze, co získaly za pět let od měst i státu a co zpět vládě do kasy odvedly.

Výsledek byl, že čtrnáct firem za pět let inkasovalo 4,4 miliardy a zpět zaplatilo 13 miliard. "To je v průměru na jeden podnik za pět let 627 milionů korun plus pro stát," říká Vybíhal.

Za všech zhruba 170 podniků by šlo o přínos více než sto miliard korun. Ale takhle zobecnit výsledky nejdou, protože vzorek sledovaných firem není dost velký. Jiný podobný průzkum však ještě proveden nebyl.

"Jako nejlepší se z hlediska výsledného efektu jeví podniky z automobilového průmyslu," dodává Vybíhal. Právě ty do Česka spolu s výrobci elektrických a optických přístrojů přicházejí nejvíce.

Nezodpovězenou a rozhodující otázkou do budoucna zůstává, jestli by zahraniční investoři do Česka přicházeli v takové míře i bez daňových a jiných vábidel.

ODS, která má velké šance vyhrát volby v příštím roce, je chce zrušit. Nelíbí se jí, že úlevy a dotace jsou hrazeny ostatními firmami a zaměstnanci, co platí daně a žádné pobídky neberou.

Společnosti neodpovídají na otázku, jestli by v Česku investovaly i bez úlev, jednoznačně. "Myslím, že v případě výhodnějších pobídek v jiné zemi by se mohla naše investice realizovat tam," říká Ivo Lukas, šéf společnosti Siad Czech. Firma vyrábějící technologické plyny působí na Mostecku od roku 1998 a letos expanduje u Brna, na což také získala úlevu z daní.

"K rozšíření výrobních kapacit závodu by došlo v každém případě i bez udělení pobídky," říká naopak Petr Jankele, šéf výstavby nového závodu Cutisinu, výrobce umělých střívek.

Rozdílné odpovědi dostával od firem i profesor Vybíhal při svém průzkumu. Z jeho zkušeností jsou pro firmy rozhodující až desetileté daňové prázdniny. Sama výše daní takovou roli nehraje. To dobře vědí všechny okolní země, které spolu soupeří o zahraniční firmy přinášející investice, větší export, nová pracovní místa a vyšší mzdy.

Úlevy nezrušilo ani Slovensko, které už zavedlo rovnou daň prosazovanou ODS. "Kdybychom my je neměli a Polsko a Maďarsko ano, tak by třeba Hyundai neinvestovala na Slovensku, ale v Polsku," uvedl nedávno pro MF DNES slovenský ministr financí Ivan Mikloš.

S čím zatím zahraniční investoři ani v jedné zemi moc nehnuli, je nezaměstnanost. Nové výroby už dnes nejsou tak pracovně náročné a jeden podnik přinese většinou maximálně stovky pracovních míst. Celkem jich v Česku za pět let vzniklo 53 tisíc. Jen velké české podniky však za poslední roky propouštěly více.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz