lampárna

aktualizováno 
-
Mám hypoteční úvěr na rekonstrukci rodinného domu. Po přijetí příslušné zákonné úpravy jsem začal odečítat zaplacené úroky od daňového základu. Protože mi stávající banka nenabídla nejvýhodnější úročení hypotečního úvěru, rozhodl jsem se v souladu s uzavřenou smlouvou nahradit stávající úvěr jiným, levnějším. K mému údivu mi ale bylo sděleno, že při přechodu k nové bance přijdu o možnost daňově uplatnit zaplacené úroky. Je to správný postup? Domnívám se, že je tímto způsobem zbaven klient své jediné zbraně - možnosti přejít k levnější konkurenci.
J. H., Praha

Bohužel v případě přefinancování hypotečního úvěru jiným hypotečním úvěrem zákon o daních z příjmu neumožňuje pokračovat v odepisování úroků ze základu daně. Novela zákona o daních z příjmu z prosince roku 1998 odepisovat úroky za základu daně v takovém případě nedovoluje, jak nám bylo potvrzeno i výkladem ministerstva financí. Tento problém známe a přes Komisi pro hypoteční obchody při Bankovní asociaci se snažíme o tom s ministerstvem financí jednat a dosáhnout případné změny platného znění zákona.
František Pavelka, mluvčí Českomoravské hypoteční banky

Investoval jsem peníze do fondů Global Futures Fund XI. a ED&F Man Investment Products Ltd. Fondy jsem koupil prostřednictvím firmy AZ Investment. Kde bych se mohl dozvědět informace o aktuálním vývoji své investice? Podléhají tyto fondy tuzemským zákonům?
P. Mička, Praha

Komise pro cenné papíry nedohlíží na činnost zahraničních společností v cizině. Pokud si někdo koupí produkt takové společnosti, pro získání konkrétních informací doporučujeme obrátit se přímo na úřad v zemi, která na fungování investičních společností dohlíží. V tomto případě by měl tedy čtenář adresovat svůj dotaz na Financial services authority, 25 The North Colonnade, Canary Wharf, London E14 SHS, United Kingdom, e-mail fsa@fsa.gov.uk, internet: http://www.fsa.gov.uk. V takovéto investici bude ovšem nejdůležitější prověřit si domácího prodejce, jehož služeb lze využít. Společnost AZ Investments nikdy nebyla obchodníkem s cennými papíry. Informace o tom, že společnost údajně zprostředkovává investice do zahraničních derivátů, byla uveřejněna v časopise Podnikání Plus ze dne 24. 8. 1999 - text doporučujeme k prostudování.
Šárka Samková, mluvčí Komise pro cenné papíry

Zbyly mi ještě akcie z kuponové privatizace. Chtěl bych je zpeněžit, ale nedůvěřuji různým podvodným firmám, co mám dělat? Mohu je také případně převést na vnuka?
J. Seitl, Brno

Své akcie můžete prodat prostřednictvím obchodníka s cennými papíry - na tuzemském trhu jich působí 156. K posouzení výhodnosti nabídky obchodníka můžete využít zprávy o ceně akcií, které jsou k dispozici v kursovních lístcích zveřejňovaných na stránkách deníků. Na vnuka můžete akcie převést přímo bez toho, abyste je musel prodávat. Změnu majitele musíte nechat zaregistrovat také ve Středisku cenných papírů. Jeho přepážka v Brně sídlí na adrese: Veveří 102 659 10 Brno, telefon: OS/4155 8020.
Šárka Samková, mluvčí Komise pro cenné papíry

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell se blíží. Zapojte se a pomozte

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Přesně týden zbývá do charitativní aukce designových láhví Pilsner Urquell na iDNES.cz. Ve čtvrtek 13. prosince můžete...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Najdete na iDNES.cz