Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

lampárna

aktualizováno 
-
Investoval jsem v kuponové privatizaci do fondu PANOK. Co je s tímto fondem?
E. Ježek, Františkovy Lázně

Fond PANOK se v roce 1996 transformoval na běžnou akciovou společnost EG Holding, jejímž předmětem činnosti již není kolektivní investování. Jako takový nepodléhá dozoru Komise pro cenné papíry. Emise společnosti EG Holding jsou veřejně obchodovatelné. To znamená, že je možné akcie prodat běžným způsobem. V případě zájmu o prodej cenných papírů doporučujeme obrátit se na obchodníka s cennými papíry nebo RM-Systém. Při prodeji jednejte jen se subjekty, které mají k obchodování s cennými papíry povolení a v kurzovních lístcích si ověřte výhodnost prodejní ceny. Kurzovní lístky denně vycházejí v tisku.
Šárka Samková, mluvčí Komise pro cenné papíry

Dcera v kuponové privatizaci investovala do IF YSE 2, který pak byl přejmenován na C.A.S. 9 Holding a pak na Bohemia Venture. Mám informace, že tyto akcie jsou "mrtvé" - nevím, co s nimi máme dělat.
J.G., Opava

Společnost Bohemia Venture oznámila dne 12. 8. 1998 Komisi pro cenné papíry zrušení veřejné obchodovatelnosti akcií. ISIN, tedy kód veřejně obchodovatelného cenného papíru, byl zrušen k 13. 2. 1999, což byl den účinnosti rozhodnutí o zrušení veřejné obchodovatelnosti. Protože již akcie společnosti Bohemia Venture nejsou veřejně obchodovatelné, Komise pro cenné papíry neprovádí nad tímto emitentem státní dozor. Ovšem z informací, které jsou komisi dostupné, vyplývá, že společnost změnila formu cenného papíru ze zaknihovaného na listinný. Akcie by měly být k vyzvednutí v sídle společnosti. Doporučujeme proto obrátit se na společnost Bohemia Venture, Krátkého 4/250, Praha 9.
Šárka Samková, mluvčí Komise pro cenné papíry

Rád bych se zeptal na situaci Harvardského průmyslového holdingu, jehož akcie vlastním. Slyšel jsem o žalobách na Viktora Koženého. A nevím, co mohu nyní udělat, abych své peníze dostal zpět? Čekat, akcie prodat, či se nějak přihlásit k žalobě?
Milan Cink, Heřmanův Městec

Akcionáři Harvardského průmyslového holdingu mají dnes dvě možnosti. Akcie prodat - stále se veřejně obchodují na RM-S nebo počkat na likvidační zůstatek. Oba případy pochopitelně skrývají určitá rizika a záleží na akcionáři, jak je vyhodnotí. Akcionáři se mohou obrátit na odborníky - obchodníky s cennými papíry, kteří mohou poradit, zda si cenné papíry ponechat, nebo je prodat. Je třeba upozornit, že si likvidace společnosti vyžádá ještě delší dobu. Teprve pokud se podaří dostat zpět do republiky alespoň část investovaných prostředků, bude možné provést závěrečnou likvidaci a podle v té době platného seznamu akcionářů vyplatit jejich podíl na likvidačním zůstatku.
Michal Pacovský, valnou hromadou zvolený likvidátor Harvardského průmyslového holdingu

Podnikám v nákladní dopravě jako osoba samostatně výdělečně činná a chtěl bych si pořídit osobní automobil na leasing. Je výhodné koupit auto jako firemní, nebo soukromé. Jak se vykazují jízdy v případě firemního vozu?
Libor Valenta, Slaný

Pokud bude automobil obchodním majetkem firmy, je možné odečíst jeho cenu včetně leasingového navýšení od základu daně v souladu se zákonem o dani z příjmů. V takovém případě je nutné vést knihu jízd a opět v souladu s platnými předpisy vyúčtovávat náklady na jízdy, které lze odečíst od daňového základu, stejně jako doložené výdaje na opravy a údržbu auta.
(dra)

Moje manželka pečovala řadu let o svého otce, který je částečně bezmocný a pobírala na něj sociální dávku. Její vyplácení bylo podmíněno péčí manželky o otce, společným bydlištěm a tím, že manželka nepracovala. V lednu upadla, musela podstoupit operaci páteře a již se nemůže o otce starat. Umístili jsme otce do nestátního placeného stacionáře, na jehož úhradu tchánův důchod nestačí a my na jeho pobyt v něm doplácíme. Po ohlášení této změněné situace na sociální odbor okresního úřadu, bylo vyplácení sociální dávky manželce zastaveno, přestože je péče o tchána nadále v naší režii. Od tohoto data je i manželka pracovně dlouhodobě neschopná a sama potřebuje opatrování. Má nárok na nemocenské dávky? Na úřad práce se nemůže dostavit k registraci jako žadatelka o zaměstnání, nemá žádný vlastní příjem, a tím se vlastně stává mou vyživovanou osobou a já jsem povinen za ni hradit i zdravotní pojištění. Tato situace je pro nás velmi tíživá nejen finančně. Sociální dávka, kterou manželka pobírala, činila 4000 korun, bylo to alepoň něco málo za nepřetržitou péči, která by jistě v režii státní sociální péče byla několikanásobně vyšší. Jaká je možnost, aby manželka získala alepoň předčasný starobní důchod, když má dvě dospělé děti a je narozena v únoru roku 1946, nebo alepoň invalidní důchod? Já sám jsem státní zaměstnanec s platem okolo 7000 čistého.
J.K., Řícmanice

Péče o blízkou osobu se podle zákona o důchodovém pojištění započítává do odpracovaných let na důchod, ale nezakládá nárok na zdravotní pojištění. To znamená, že vaše žena nemá z titulu péče o rodinného příslušníka nárok na nemocenské dávky. Nemůže se bohužel obrátit ani na úřad práce jako žadatelka o hmotné zabezpečení, protože není schopná pracovat. Pokud tedy půjde u vaší manželky o dlouhodobou, nebo dokonce trvalou pracovní neschopnost, bylo by pro ni nejvhodnější požádat o přiznání invalidního důchodu. Na předčasný starobní důchod by jí vznikl nárok nejdříve tři roky před dosažením věku rozhodného pro jeho přiznání. Máte také možnost požádat sociální odbor příslušného okresního úřadu o mimořádnou sociální dávku vzhledem k tíživé finanční situaci. Tuto žádost budete muset doložit přiznáním všech příjmů v rodině včetně majetku.
Libor Hůla, právník

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Logo Účtenkovky tvoří barevná písmena na bílém podkladu
Účtenkovka zlobí. Skenování moc nefunguje a hráčům se do přepisování nechce

Už je to více než dva týdny, co se rozjela účtenková loterie. Cestu k hlavní ceně milion korun, autu či dalším peněžním výhrám však lidem ztěžují problémy s...  celý článek

Václav Vachta, šéf sítě zdravotnických zařízení EUC.
Největší síť poliklinik EUC nakupuje v Ostravě. Letos utrží 2,5 miliardy

Jeden z největších soukromých hráčů ve zdravotnickém byznysu, skupina EUC, přikupuje devatenáctou polikliniku. Cenu za ostravské zařízení Mephacentrum...  celý článek

Petr Chmela (v popředí) z Tescomy přijal gratulace k titulu podnikatele roku od...
Nominace na Podnikatele roku se uzavírají, pošlete svůj tip

Čas pro podání přihlášek do osmnáctého ročníku prestižní soutěže EY Podnikatel roku se rychle krátí. Uzávěrka je už tuto sobotu 21. října, svůj tip můžete...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.