Lanové hrátky

V posledních pár letech se stalo velmi populárním povyražení za pomoci horolezeckých lan. Nejblíže přírodě je tarzaning, při kterém se lidé šplhají do korun stromů, překonávají vodní toky anebo traverzují po skalních stěnách. K tomu používají provazové žebříky, zavěšená lana a systém kladek.

Takzvaná vysoká lana jsou obdobnou aktivitou, ale odehrávají se na speciálních hřištích. Překážky pět až dvacet metrů nad zemí bývají rafinovanější než v přírodě, ale také bezpečnější.

Největší šoky lze zažít na Kieneově houpačce, což není nic jiného než skok na laně šikmo z mostu tak, aby skokan opsal dráhu kyvadla. Kromě odvahy je k bezpečnému provozování této zábavy nutný také chladný rozum, protože při špatném odhadu se může odvážlivec roztříštit o zem nebo o mostní pilíř.

"Při každé lanové technice je nutné použít dvojnásob ného jištění," nekompromisně říká učitel sportu na Západočeské univerzitě Karel Kříž, který organizuje lanové hrátky pro své studenty i veřejnost.

Každá případná chyba materiálu nebo člověka tedy může být napravena. Pokud by například prasklo nosné lano na Kieneově houpačce, jistící lano ho zachytí. Pokud by se otevřela karabina, musí být na stejném laně připevněna druhá.

"Přesto každý účastník podepisuje, že skáče na vlastní riziko," uvádí Karel Kříž. Je tedy rozumné, aby se klient před skokem sám pojistil.

Kolik korun vás bude stát?

Skok z mostu na laně: 300 až 400 Kč
Týdenní dobrodružný kurs v Česku: 4000 až 5000 Kč
Dobrodružný týden kombinující několik sportů v zahraničí: více než 20 000 Kč
Nebezpečí: smrtelné pády (!), zlomeniny, popáleniny od lana, šok