Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanškroun postaví desítky nových bytů

  15:40aktualizováno  15:40
Malé město Lanškroun zažívá stavební boom. Novou víceúčelovou sportovní halu s ledovou plochou o rozloze více než tři tisíce metrů čtverečních město otevřelo před měsícem. A už v létě na lanškrounské Sokolské ulici vyroste na šedesát nových bytů

Další byty město postaví na místě bývalého pivovaru. Do letošního podzimu by měl být zbořen a místo něj vyroste mimo jiné sedmadvacet městských bytů. Radnice počítá i s dalšími byty, ty už však vystaví soukromý investor, Zatím není jasné, kdy budou hotové.

Ambiciózní plán rekonstrukce pivovaru dále počítá se stovkou parkovacích míst, prodejnami, restauracemi, ale i s bowlingovou dráhou nebo squashem. Na vybudování nového náměstí, chodníků a silnic v bývalém pivovaru získalo město dotaci od Evropské unie, ostatní investice budou soukromé. Osmdesát procent nemovitosti je již odprodáno zájemcům.

„Kompletní přestavbou chceme tuto část města oživit, a tak ukázat dalším městům, že i zdánlivě beznadějná místa a stavby, které je hyzdí, lze znovu účelně a citlivě využít,“ řekl autor projektu, lanškrounský architekt Přemysl Kokeš. Podle něj se část bývalého pivovaru časem i zazelená, vznikne zde městská zahrada.

Městské byty zaplatil částečně Lanškroun ze své pokladny, část peněz získal jako dotace státu. „Město do výstavby nových bytů investovalo přibližně osmdesát pět milionů korun, z toho čtyřicet sedm milionů byly dotace z ministerstva pro místní rozvoj,“ upřesnila Petra Brejšová, vedoucí kanceláře starosty.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Další novou stavbou ve městě je dům rostoucí nyní v proluce na náměstí. Mezera zde zůstala od roku 1973 po demolici dvou domů, na jejichž místě mělo vzniknout nákupní centrum. To se však nakonec nepostavilo a lidé přes třicet let chodili kolem ošklivé díry v řadě domů.

Od letošního léta zde bude stát nový dům se sídlem úřadu exekutora a advokátní kanceláří. Některým obyvatelům se ale nový objekt nezamlouvá. „Dům jsme museli řešit atypicky, nemohli jsme ho postavit těsně vedle, protože na boční straně vedlejšího domu byla mezitím proražena okna. Lidé si zatím na dům těžko zvykají, ale to je otázka času; když se po třiceti letech něco změní, tak chvíli trvá, než to přijmete,“ dodal Kokeš.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Najdete na iDNES.cz